887qn6by66k-img-3715-5.jpg

Lenka Janíková

Na Naučmese od 16. 3. 2016, vedl/a kurzy pro 107 účastníků. Navštívil/a 2 kurzy.

Jmenuji se Lenka. Nejsem extrovertka, ale miluji lidi a neotřelé zážitky, jsem hladová po dobrodružství, neobvyklých setkáních a místech, která znají jen místní lidé. Nejsem turistka, baťůžkářka ani cestovní agentura. Ráda bych však stejné zkušenosti a pocity z cestování předala a umožnila je i vám.

2 lidé, 3 roky, 4 návštěvy, 5 měsíců života. Asi tak bych charakterizovala své výlety do Indie. Jsem milovnice Indie. Poprvé jsem se tam dostala v rámci svého doktorského studia. Láska to nebyla na první pohled, ale velmi rychle si mě podmanila. Tak se stalo, že jsem se tam začala vracet pravidelně, dokonce i se svou malou dcerou. Indie se pro mě stala návykovou.

Postupem času jsem začala přemýšlet, jak bych mohla zúročit své znalosti a zkušenosti s Indií a zároveň, jak se stát finančně, časově a prostorově nezávislou a svobodnou. Tak se velmi pomalu, ale jistě začal rodit nápad cestovního poradenství do Indie, a vlastně některých dalších aktivit spojených s Indií. Při své cestě za poznáním mi bylo a je vzorem pár lidí z mého okolí, kteří si plní své neobvyklé sny a jdou proti davu, lidé z Naučme se a digitální nomádi či cestovatelé z povolání, se kterými se setkávám na různých akcích. Jsou důkazem toho, že všechno jde, když je pevná vůle, a že nic není nemožné.

A proč byste se měli v otázkách Indie obrátit právě na mne? Jsem žena, a to ke všemu křehká a citlivá a máma malé dcery. V Indii jsem prožila kumulativně 5 měsíců s místními lidmi. Sama dobře vím, jak těžké je vyrovnat se s touto naprosto odlišnou zemí, sama jsem si procházela velkým kulturním šokem a dlouhou dobu hledala způsob, jak se v Indii pohybovat beze stresů, jak tam žít. Zároveň si však uvědomuji stránku bezpečnosti a zdraví. Indii znám velmi dobře, s jejími obyvateli jsem v neustálém kontaktu, velmi často si s nimi povídám, znám jejich mentalitu. Pomůžu lidem cestujícími do této země, jak překonat počáteční obtíže, jak nakupovat, smlouvat, jak ušetřit, jaká pravidla dodržovat, jak být v Indii vpohodě a Indii si užít naplno. A mnoho dalšího. Koukněte na mé webové stránky www.prozijindii.cz nebo si přečtěte toto http://travelbible.cz/lenka-janikova/ a dozvíte se více. Později jsem založila e-shop Ochutnej Indii s indickými surovinami, kde si můžete nakoupit (nejen) na indické vaření.

Co dále... Jak jsem již psala, jsem máma malé dcery. Od dvou měsíců ji nosím. V šátku. Šátek používám místo kočárku pro transport, ale i doma, když dcera potřebuje, když má nějaký splín, bolístku, nebo se chce jen tak mazlit a já potřebuji něco v domácnosti udělat. Myslela jsem, že jsem měla otázku nošení dětí v šátku ujasněnou již před dceřiným narozením. Ano, ale v otázce nejen nošení dítě jsem se zařala postupně myšlenkově rozvíjet, a rozvíjím se dál. Kočárek jsem chtěla původně střídat s šátkem. Nestalo se tak a já kočárek velmi rychle vyškrtla z mého života. V současnosti se velmi často používá termín kontaktní rodičovství. A pro mě se později nošení dětí začalo propojovat se všemi aspekty výchovy a rozvoje dětí. I v tomto mě velmi ovlivnila a inspirovala Indie. Velmi časté nošení na rukou, společné spaní s dětmi, okamžité utěšování miminek, pokud pláčí, velmi omezené používání plen a praktikování něčeho, čemu my říkáme bezplenková komunikační metoda. A já po své druhé cestě Indií vidím např. postýlku jako nějakou klec. Nicméně jsem se rozhodla pomáhat ostatním maminkám při učení vázání dětí do šátku a dávat jim podporu v jakýchkoliv otázkách souvisejících s nošením. A třeba zodpovídat i otázky týkající se kontaktního rodičovstí vůbec. Navštivte také mé stránky http://satkovani-ostrava-a-okoli.webnode.cz/.

 

Lenka

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.