62hwg8o2hpu-foto-prezentace-kristyna-makova.jpg

Kristýna Maková

Na Naučmese od 6. 10. 2015, vedl/a kurzy pro 147 účastníků.

Jsem copyeditorka a obsahová konzultantka na volné noze

Miluju filmy v originálním znění a hlas Jana Třísky ve filmech s Bebelem:) Laskavé lidi s otevřeným srdcem a cesty. Cesty života a životem. I ty niterné. A čím dál tím víc oceňuju takové ty obyčejné věci a jednoduchost, která ovšem podporuje pestrost a rozmanitost i jedinečnost každého z nás. Co je ale možná ještě podstatnější pro kurzy, které vedu?

Mám více než 15 let zkušeností se správou webových stránek. S webeditorskou, redaktorskou a copywriterskou činností jsem začínala před 12 lety. Působím jako copyeditorka, redaktorka a obsahová konzultantka, vstřícná a trpělivá lektorka s mnohaletou praxí. Vedla jsem v minulosti například i kurzy počítačových dovedností pro lidi s psychickým onemocněním – jako pomoc při jejich pracovní rehabilitaci.

Sbírala jsem zkušenosti i coby turistická průvodkyně po Praze, naposledy jako externí spolupracovnice Národní kulturní památky Vyšehrad (každý máme své koníčky, že?).

Zajímá vás, jak se dívám na svou práci, vytváření webového obsahu, i proč jsem se rozhodla realizovat kurzy podle svého? Přečtěte si rozhovor pro objevit.cz: Žádný copywriter nemá patent na řešení, poslední slovo má klient

Český rozhlas

Do Českého rozhlasu jsem nastoupila coby zelenáč v oboru v roce 2007 na místo webeditorky ruských stránek zahraničního vysílání (Radio Praha, www.radio.cz). Pracovala jsem i s anglickou nebo španělskou jazykovou verzí, jako krátkodobý zástup za některého z kolegů nebo při lokalizaci projektových stránek do vícero jazyků.

Postupem let jsem se začala věnovat i redakční práci a stala se externí redaktorku českého vysílání pro krajany a také radiožurnálového vysílání pro menšiny. I na tomto je možné demonstrovat mou touhu a chuť se dále vzdělávat a (nejen) profesně si rozšiřovat obzory. Na konci října 2015, jsem po osmi letech a osmi měsících své působení v Českém rozhlasu završila a odešla na volnou nohu. V občasné externí spolupráci jsem ovšem pokračovala i dál.

Volná noha

Začínala jsem s editováním a úpravami webových stránek, psaním článků a textů na zakázku jako freelancer. S některými klienty jsem točila i rozhovory, které sloužily jako podklady pro další práci, ale někdy pro ně byly také dobrou příležitostí k tomu, aby zrekapitulovali svou dosavadní pracovní dráhu nebo nahlédli své aktuální směřování trochu jiným pohledem. V rámci volnonožných aktivit jsem spolupracovala i s dalšími odborníky na marketing, PR, mediální komunikaci, e-commerce, online-marketing, SEO, webdesign a WordPress. V současné době se věnuju především copyeditorským a konzultačním činnostem.

Kurzy psaní a CopyAkademie

Od jara 2017 pořádám kurzy psaní pod hlavičkou CopyAkademie. Soubor kurzů na základě konceptu, který v sobě spojuje teoretické s praxí. To, co se kurzisté dozvědí, si můžou zároveň vyzkoušet. Získají cennou zpětnou vazbu od spolukurzistů i od lektorů (tedy ode mě nebo mých kolegyň a kolegů). Odnášejí si inspiraci, na které pak můžou dál stavět. Přesvědčit se o tom můžete přímo z referencí u jednotlivých kurzů.

Co umím?

Mám široký rozhled. Pracovala jsem ve webovém prostředí v několika světových jazycích, a to i v rámci jazykových lokalizací webových stránek. Aktuálně pomáhám klientům vyladit a zacílit texty pro jejich webové stránky, prezentace, blogy nebo i jiné projekty.

Konzultuju obsahy webových stránek. Někdy také radím v oblasti obsahových strategií, publikačních plánů, PR i copywritingu. Překládám texty z právničtiny, marketingštiny, ajťáčtiny a dalších oborštin do srozumitelnější češtiny.

Ráda pomáhám pracovně propojovat lidi, kteří něco umějí a chtějí to sdílet. Ráda se učím od druhých. Ráda sdílím, i když si dobře uvědomuju, že každý člověk může mít na věc jiný pohled a k tomu, co děláme, jiný přístup, vnímám to tak, že se můžeme vzájemně obohacovat právě svou jedinečností.

Kristýna

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Rádi bychom používali cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a vám připomněli kurzy, které vás zaujaly. Je to v pohodě?