7yqa535hv94z2t0-dsc07666w-orez01.jpg

Kristýna Maková

Na Naučmese od 6. 10. 2015, vedl/a kurzy pro 206 účastníků. Navštívil/a 1 kurz.

Jsem copyeditorka, ideamakerka, obsahová konzultantka a průvodkyně na volné noze.

Miluju filmy v originálním znění a hlas Jana Třísky ve filmech s Bebelem:) Laskavé lidi s otevřeným srdcem a cesty. Cesty života a životem. I ty niterné. A čím dál tím víc oceňuju takové ty obyčejné věci a jednoduchost, která ovšem podporuje pestrost a rozmanitost i jedinečnost každého z nás. Co je ale možná ještě podstatnější pro kurzy, které vedu?

Mám více než 15 let zkušeností se správou webových stránek. S webeditorskou, redaktorskou a copywriterskou činností jsem začínala před 12 lety. Působím jako copyeditorka, redaktorka a obsahová konzultantka, vstřícná a trpělivá lektorka s mnohaletou praxí. Vedla jsem v minulosti například i kurzy počítačových dovedností pro lidi s psychickým onemocněním – jako pomoc při jejich pracovní rehabilitaci.

Sbírala jsem zkušenosti i coby turistická průvodkyně po Praze, naposledy jako externí spolupracovnice Národní kulturní památky Vyšehrad (každý máme své koníčky, že?).

Zajímá vás, jak se dívám na svou práci, vytváření webového obsahu, i proč jsem se rozhodla realizovat kurzy podle svého? Přečtěte si rozhovor pro objevit.cz: Žádný copywriter nemá patent na řešení, poslední slovo má klient

Český rozhlas

Do Českého rozhlasu jsem nastoupila coby zelenáč v oboru v roce 2007 na místo webeditorky ruských stránek zahraničního vysílání (Radio Praha, www.radio.cz). Pracovala jsem i s anglickou nebo španělskou jazykovou verzí, jako krátkodobý zástup za některého z kolegů nebo při lokalizaci projektových stránek do vícero jazyků.

Postupem let jsem se začala věnovat i redakční práci a stala se externí redaktorku českého vysílání pro krajany a také radiožurnálového vysílání pro menšiny. I na tomto je možné demonstrovat mou touhu a chuť se dále vzdělávat a (nejen) profesně si rozšiřovat obzory. Na konci října 2015, jsem po osmi letech a osmi měsících své působení v Českém rozhlasu završila a odešla na volnou nohu. V občasné externí spolupráci jsem ovšem pokračovala i dál.

Volná noha

Začínala jsem s editováním a úpravami webových stránek, psaním článků a textů na zakázku jako freelancer. S některými klienty jsem točila i rozhovory, které sloužily jako podklady pro další práci, ale někdy pro ně byly také dobrou příležitostí k tomu, aby zrekapitulovali svou dosavadní pracovní dráhu nebo nahlédli své aktuální směřování trochu jiným pohledem. V rámci volnonožných aktivit jsem spolupracovala i s dalšími odborníky na marketing, PR, mediální komunikaci, e-commerce, online-marketing, SEO, webdesign a WordPress. V současné době se věnuju především copyeditorským a konzultačním činnostem.

Kurzy psaní a CopyAkademie

Od jara 2017 pořádám kurzy psaní pod hlavičkou CopyAkademie. Soubor kurzů na základě konceptu, který v sobě spojuje teoretické s praxí. To, co se kurzisté dozvědí, si můžou zároveň vyzkoušet. Získají cennou zpětnou vazbu od spolukurzistů i od lektorů (tedy ode mě nebo mých kolegyň a kolegů). Odnášejí si inspiraci, na které pak můžou dál stavět. Přesvědčit se o tom můžete přímo z referencí u jednotlivých kurzů.

Komentované a zážitkové procházky a portál pro jejich pořádání Praha křížem krážem

Začínalo to jako koníček a vzpomínka na dětství, kdy jsem obdivovala na hradech a zámcích ty obrovské svazky klíčů, které tamní průvodci měli. A tenhle sen, být tou, která se svazkem klíčů otevírá dveře, které vedou do zajímavých nebo i trochu tajemných a neznámých míst (nikoliv pro mě, ale pro ty, které na taková místa vedu), jsem si na nějakou dobu splnila. 

Ráda lidem vyprávím o zajímavých (aspoň pro mě) místech, lidech, událostech nebo souvislostech. A tak to nakonec vyústilo v to, že jsem začala provádět turisty pro NKP Vyšehrad ve Svatomartinských kasematech a odsvěceném kostele Stětí svatého Jana Křtitele. A následně začala organizovat vlastní procházky, na začátku vypsané právě přes portál NaučmeSe.cz.

V roce 2014 jsem založila facebookovou stránku Praha křížem krážem. A od listopadu 2019 obnovila procházky a začala rozvíjet a budovat celý portál a projekt, který jsem pojala sice zeširoka, ale tak mi prostě dává smysl. Spolupracuju i s dalšími průvodci a poskytuju průvodcům na volné noze možnost přes portál zorganizovat komentované a zážitkové procházky, která pořádám i já, nebo i akce na míru a itineráře. Buduju a rozvíjím portál Praha křížem krážem a jeho anglického mladšího sourozence. Provádím, organizuju, těší mě, když lidem udělá radost, že poznají zajímavá místa nebo se o nich dozvědí něco, co třeba nevěděli. A nabízím své služby jako konzultant v obsahových, organizačních nebo propagační záležitostech pro některé kolegy průvodce.

Co umím?

Mám široký rozhled. Pracovala jsem ve webovém prostředí v několika světových jazycích, a to i v rámci jazykových lokalizací webových stránek. Aktuálně pomáhám klientům vyladit a zacílit texty pro jejich webové stránky, prezentace, blogy nebo i jiné projekty.

Konzultuju obsahy webových stránek. Někdy také radím v oblasti obsahových strategií, publikačních plánů, PR i copywritingu. Překládám texty z právničtiny, marketingštiny, ajťáčtiny a dalších oborštin do srozumitelnější češtiny.

Ráda pomáhám pracovně propojovat lidi, kteří něco umějí a chtějí to sdílet. Ráda se učím od druhých. Ráda sdílím, i když si dobře uvědomuju, že každý člověk může mít na věc jiný pohled a k tomu, co děláme, jiný přístup, vnímám to tak, že se můžeme vzájemně obohacovat právě svou jedinečností.

Kristýna

Moje předplatné na Forendors.cz

 • Speed Learning čtvrthodinka

  150 Kč / měsíc

  Speed Learning čtvrthodinky jsou koncentrovaným know-how, které s vámi sdílejí specialisté na témata, které souvisejí s obsahem, jeho tvorbou, využitím, monetizací i propagací. S archivem 3 měsíců.

  Odebírat
 • Obsahový klub: bez archivu

  350 Kč / měsíc

  Obsahový klub je místo plné inspirace. Jeho součástí je také skupina na Facebooku s dotazy a odpověďmi na ně, diskusemi a dalším programem. Vyzkoušejte ho za nižší cenu s aktuálním obsahem bez archivu

  Odebírat
 • Obsahový klub: s archivem

  1200 Kč / měsíc

  Tvoříte obsah a chcete si rozšířit obzory v tom, jak s ním dál pracovat a opakovaně ho využívat nebo hodnotný obsah také prodávat? Tady najdete teorii, praxi, zkušenosti, záznamy webinářů i rozhovory.

  Odebírat

Navštívené kurzy (1):

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.