Video kurz

Mistrovství v Camera Raw

7rjk3t7msi92nsa-mgl0033-small.jpeg

Antonín Mika

Abych to shrnul - miluji dobré jídlo, mám rád snooker, Japonsko, Guitar Hero, ping pong a svého nalezeného a zachráněného kocoura Chatona. A miluji Photoshop.A Více o lektorovi »

7rjk3t7msi92nsa-mgl0033-small.jpeg

Antonín Mika

Abych to shrnul - miluji dobré jídlo, mám rád snooker, Japonsko, Guitar Hero, ping pong a svého nalezeného a zachráněného kocoura Chatona. A miluji Photoshop.A Více o lektorovi »

4qqttgagle9-mvcr-naucmese-hlavni-fotka.jpg

Úvodní video ke kurzu

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

(tento videokurz je kompatibilní s verzí Adobe Camera Raw 10.3)

Camera Raw je program obsažený ve Photoshopu (a prakticky i v Lightroomu) a je to jeden z nejlepších, ne-li nejlepší způsob, jak vyvolat a upravit fotografie v RAWu. Mnoho lidí neví, že Camera Raw je tak komplexní a propracovaný nástroj, že se vám nezřídka stane, že vaši fotku finálně upravíte v Camera Raw a dál do Photoshopu už ani není potřeba chodit.

Zároveň platí, že RAW obsahuje největší množství obrazových dat, což je pro co nejkvalitnější postprodukci stěžejní, a pokud RAW otevřete ve Photoshopu, tak už se surovým RAWem nepracujete a o výhody RAWu přijdete. Proto je žádoucí udělat co nejvíce úprav už v Camera Raw a naplno tak využít potenciál vašich fotografií.

V tomto online videokurzu se dozvíte o možnostech Camera Raw naprosto všechno. Od základních úprav, jako je úprava expozice, kontrastu a tak podobně, přes ostření, retušování, až po tvorbu automatických masek, maskování podle světlosti, podle barvy a mnoho dalšího...

V 18 lekcích polopatických video-návodů, které pochopí opravdu každý a ve kterých vám lektor vše ukáže a vysvětlí, jako kdybyste se koukali na svůj vlastní monitor, krok po kroku projdete všechny nástroje a možnosti tohoto mocného programu.

A navíc - Camera Raw neslouží jen pro úpravu RAWů, ale protože se dá použít také jako inteligentní filtr ve Photoshopu, můžete Camera Raw použít naprosto na jakýkoliv obraz chcete. Dá se říct, že znalostí Camera Raw získáte úplnou svobodu nad úpravami fotek, protože Camera Raw obsahuje prakticky všechny potřebné nástroje...

 

Co se ve všech 18 kapitolách naučíte?

1 - Úvod do ACR
Na úvod probereme výhody focení do RAWu, základní orientaci v programech Adobe Bridge a Adobe Camera Raw, přidávání fotografiím hodnocení, filtrování, možnosti otevírání a ukládání a další...

2 - Rychlá ukázka workflow
Ještě předtím, než se vrhneme na základní úpravy, je užitečné zhruba znát komplexní workflow. V této kapitole lektor předvede postup od otevření RAWu až po finální uložení do JPG.

3 - Základní úpravy
Ořezávání, otáčení, vyvážení bílé, změna expozice, kontrastu, světlých a tmavých tónů, úprava sytosti a živosti, přidání zřetelnosti... To jsou všechno (mimo jiné) témata třetí lekce.

4 - Hromadné úpravy
Pokud fotíte sérii fotek ve stejném nebo podobném prostředí (např. ve studiu), bylo by zbytečné každé fotografii zvlášť např. vyvažovat bílé atp. V této kapitole se naučíte, jak své fotografie upravovat hromadně.

5 - Tónová křivka
Křivky jsou jeden z nejmocnějších nástrojů pro úpravu světlosti, kontrastu a barevnosti obrazu, a Tónová křivka v Camera Raw je ještě o úroveň výš. Budeme pracovat také s barvami RGB a s jejich opaky.

6 - Detaily (ostření a šum)
V šesté kapitole se naučíte, jak v Camera Raw fotografie doostřit a jak redukovat světelný a barevný šum. Probereme také ostření pomocí maskování a ukážeme si, jak najít mezi zostřením a redukcí šumu ideální poměr.

7 - Nastavení barev
Sedmá kapitola pojednává o změně sytosti, světlosti a odstínu jednotlivých barev. Budete umět např. více nasytit barvu oblohy, nechat na fotografii viditelné třeba jen červené barvy atp. Podíváme se také na převod do černobílé.

8 - Korekce objektivu a transformace
Zde budeme odstraňovat chromatickou aberaci, opravovat nedokonalosti objektivu (jako deformaci nebo vinětování), a budete umět zarovnat prakticky jakoukoliv fotku přesně, jak chcete.

9 - Efekty
V této kapitole se naučíte zlepšit na fotografii viditelnost nebo naopak přidat mlžný opar, dále přidat do obrazu šum, nebo vytvořit tmavou či světlou vinětaci.

10 - Odstranění bodů a červených očí
V Camera Raw se nachází i velmi slušně fungující nástroj pro retušování pupínků, vrásek, nečistot na snímači a všeho, co na fotce nechcete. Podíváme se také na odstranění červených očí, což je otázka jednoho kliknutí.

11 - Lokální úpravy
V této zdaleka nejobsáhlejší kapitole se naučíte separátně upravit jakoukoliv část fotografie chcete. Např. ztmavit odshora oblohu, přidat zřetelnost do duhovek, přidat lesk do vlasů a mnoho dalšího. Probereme také maskování podle světlosti a barvy a automatickou masku štětce.

12 - Kalibrace fotoaparátu
Camera Raw umí kromě jiného dodatečně změnit profil fotoaparátu, např. na Faithful, Portrait, Landscape... a toto nastavení ještě dále barevně upravit. Zabrousíme také do aplikování vlastních profilů fotoaparátu.

13 - Snímky a přednastavení
Naučíte se vytvářet si v rámci jednoho RAWu mnoho různých variant úprav a jedním kliknutím je porovnávat, a vytvářet vlastní přednastavení napříč všemi fotografiemi.

14 - Nastavení
V této části probereme trochu techničtější stránku Camera Raw. Budeme mluvit o barevných prostorech, barevné hloubce, o XMP souborech, o výchozím nastavení a mnoho dalšího.

15 - Panoráma a HDR
Skládání rozsáhlých panoramat a HDR fotografií je v Camera Raw až primitivně jednoduché. Je to otázka pár kliknutí a navíc jako výstup získáte opět RAW soubor se všemi původními informacemi zdrojových fotek.

16 - Ukázky v praxi
V této kapitole už budeme procvičovat úplně všechno, co jsme probrali dříve. Na 17 fotkách si předvedeme jejich finální úpravu a podíváme se také na další nové možnosti již probraných nástrojů.

17 - BONUS (vzorkování barev)
Pokud chcete mít na své fotce např. vyvážení bílé 100% pod kontrolou, velmi vám usnadní život nástroj Vzorkování barev. Zvlášť tento nástroj oceníte, když máte na fotografii např. několik lidí v bílých šatech a chcete si pohlídat, aby všechny šaty byly opravdu čistě bílé.

18 - BONUS 2 (Aktualizace ACR 10.3)
Od vzniku kurzu Adobe vydalo novou aktualizaci Camera Raw, kde jsou novinky především v profilech fotoaparátu, v přednastavení a další. V této lekci se na všechny změny a vylepšení této aktualizace podíváme.

 

 

Co každá jedna kapitola obsahuje?

1 - Instruktážní video
Přibližně 15-20 minutové video, ve kterém lektor předvádí a popisuje v reálném čase probírané téma, jako byste se dívali na vlastní monitor u vás doma.

2 - Obrazové materiály
Všechny použité materiály, na kterých jsou ve videích předváděny úpravy v Camera Raw, jsou k dispozici ke stažení.

3 - Domácí úkoly
Na konci kapitoly Vás lektor vyzve ke splnění domácího úkolu, který si můžete stáhnout hned pod videem. Toto cvičení obsahuje textový dokument s instrukcemi a sadu zbrusu nových obrazových materiálů.

4 - Klávesové zkratky
U jednotlivých kapitol naleznete ke stažení textový dokument s vypsanými použitými klávesovými zkratkami.

Všechny tyto materiály stáhnete přes odkazy v PDF dokumentu, který je ke kurzu přiložen.

 

Na shledanou ve videokurzu!

 

Víš, že Antonín vede také tyto kurzy?

Víš, že Antonín vede také tyto kurzy?

Doprovodné fotky

  • 7t6785mlywt-01.jpg
  • 88swp0gay2r-02.jpg
  • 9u16l1h1irk-03.jpg
  • 5thc4nafwgl-04.jpg
  • 96t1c700lgy-05.jpg
  • 4k0uduvldce-06.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.