Jak na HDR fotografii

7rjk3t7msi92nsa-mgl0033-small.jpeg

Antonín Mika

Abych to shrnul - miluji dobré jídlo, mám rád snooker, Japonsko, Guitar Hero, ping pong a svého nalezeného a zachráněného kocoura Chatona. A miluji Photoshop.A Více o lektorovi »

7rjk3t7msi92nsa-mgl0033-small.jpeg

Antonín Mika

Abych to shrnul - miluji dobré jídlo, mám rád snooker, Japonsko, Guitar Hero, ping pong a svého nalezeného a zachráněného kocoura Chatona. A miluji Photoshop.A Více o lektorovi »

1j6u94ah8qx-ilustracni-obrazek.jpg
Okolí zastávky Českomoravská, Praha (mapa)

Kurz je individuální

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Pokud nevíte, co to HDR fotografie je a jak vypadá, můžete pro představu nakouknout např. na dílo Girolama Cracchiola.

Abyste mohli tvořit takovéto parádní epické fotky, musíte použít právě techniku HDR. Tato technika spočívá v nafocení více fotografií s různou dobou expozice a následně v jejich sloučení do jedné. V tomto kurzu se na HDR techniku vrhneme od úplného začátku (budeme fotit vhodné materiály) až po finální úpravu na počítači.

Jak kurz probíhá?

 1. Nejprve si řekneme něco málo o tom, jak HDR vlastně funguje a proč je potřeba tuto techniku používat.
 2. Vyrazíme spolu do terénu a pořídíme fotografie, které budeme slučovat do HDR. Probereme také přesné nastavení fotoaparátu, které je pro HDR focení ideální.
 3. Rozbalíme notebook, zapneme Photoshop a podíváme se, jak se z jednotlivých fotek tvoří HDR fotografie.
 4. Ukážeme si také photoshopový plugin HDR Efex Pro 2, který se na tvorbu HDR specializuje a který je zdarma.
 5. Finální úpravy HDR fotografie, bez kterých výsledný obraz nikdy nebude „to pravé HDR“. Tento krok navíc mnoho fotografů opomíjí.

Co s sebou?

 1. Fotoaparát – ideálně DSLR (digitální zrcadlovku) s nějakým širším objektivem. Nezapomeňte také nabít baterii a mít ve foťáku kartu! Příběhy, kdy fotograf dorazí na místo a na displeji uvidí "vložte kartu", nebývají šťastné :)
 2. Stativ
 3. Dálková spoušť – pokud nemáte, nevadí. Dobře poslouží i časová spoušť uvnitř fotoaparátu.
 4. Notebook s nainstalovaným Photoshopem. Pokud Photoshop nevlastníte, zkušební plnohodnotnou sedmidenní verzi můžete stáhnout zde: Bezplatná zkušební verze Photoshopu

Kde a kdy se potkáme?

 1. Focení v terénu i úprava na počítači proběhne v Praze v blízkosti zastávky Českomoravská.
 2. Ideální čas pro focení materiálů je zhruba hodina před západem slunce. Tzn. v závislosti na ročním období mezi 15:00 – 19:00. S každým kurzistou se na přesném čase domluvím individuálně. Také je třeba zohlednit předpověď počasí, aby nám nepršelo.

Po skončení kurzu dostanete na Váš email materiály toho, co během kurzu probereme, abyste si mohli HDR techniku kdykoliv oživit a měli všechno hezky pohromadě. Nemusíte se tedy na kurzu zdržovat s vlastními poznámkami.

Těším se :)

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.