Video kurz

Hlasová hygiena pro učitele a lektory

1rkxs8ese545oxh-profilovka.jpg

Dalibor Neuwirt

🎵 Hudbě se věnuji už 17 let a vydal jsem 5 hudebních alb a pracuji na šestém. Živím se jako lektor a hudebník. Podporuji lidi v tom se svobodně, plně a Více o lektorovi »

1rkxs8ese545oxh-profilovka.jpg

Dalibor Neuwirt

🎵 Hudbě se věnuji už 17 let a vydal jsem 5 hudebních alb a pracuji na šestém. Živím se jako lektor a hudebník. Podporuji lidi v tom se svobodně, plně a Více o lektorovi »

9nat1xypm5j0zha-9b4041ramb0absu-snimek-obrazovky-2020-07-24-v-22-54-59.jpg

14 spokojených absolventů kurzu

Úvodní video ke kurzu

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Kurz je speciálně určen pro lektory & učitele. Učíte často, mluvíte každý den? Tenhle kurz je pro vás:

 • Pokud mluvíte celý den a chcete předejít ztrátě hlasu
 • Potřebujete odučit i když jste nachlazení a nemocní a přicházíte o hlas
 • Chcete si pomoct praktickými radami i technikami v moment kdy to nejvíc potřebujete (když si budete hlídat krk, nepřijdete o hlas... hrudní rezonancí se zesílíte i bez tlačení na hlas... technikou mručení si rychle hlas uvolníte a osvěžíte, aby byl připravený na další nápor...)

Podívejte se na úseky videí z kurzu, které jsem sestříhal a zveřejnil na Youtube:

To bylo obecně, teď prakticky. V kurzu se naučíte, lekci po lekci:

 1. Správná technika používání hlasu (6:17) Hlasivky jsou jako zvon a ten může rezonovat pouze, když má kolem sebe prostor. Ale když váš zvon přitlumíte stažným krkem, namáháte hlasivky. Potřebujete tedy vytvořit prostor - a tou částí krku je kořen jazyka a měkké patro. V téhle lekci si probereme 3 otevírající techniky a 3 zavírající (škrtící) zvuky, kterým byste se měli vyvarovat a měli byste vědět, jak na ně reagovat. 
 2. Otevření hlasu v praxi (3:32) Jak udělat otevření přímo v praxi, rychle a účinně, během dne, když zrovna učíte nebo mluvíte... (abyste si rychle uvolnili a otevřeli hlas a díky tomu mohli mluvit celý den příjemně a bez zadrhávání.)
 3. Jak rychle uvolnit hlas (1:49) technika a zvuk mručení je sebemasáží hlasivek, kdy se vám povolí hlasivkové vazy a hlasivky se uvolní jako povolená struna na kytaře. Váš hlas to osvěží a nesmírně vám to pomůže, když budete mručet pokaždé, když budete mít pauzu. Je to jeden z tajemství, jak vydržet bez problémů mluvit celý den.
 4. Teorie a zásady hlasové hygieny: Co hlasivky ničí a nesnášejí & co naopak milují a potřebují (12:39) všechny podstatné a praktické informace, které je třeba vědět, abyste pochopili vlastní tělo a hlas (např. že hlasivky jsou sval a ten dobře funguje jen rozehřátý, proto vám vždy pomůže rozcvička a naopak ledové nápoje těsně před učením budou profesní sebevraždou...) V lekci je 13 bodů pekelného hlasového třináctera a 7 bodů, které váš hlas miluje
 5. Hlasová rozcvička a proč (2:34): Co dělá profesionální sportovec před tím, než má svou soutěž? Náležitě se připraví. Připravuje se dlouho před vystoupením... a o to více těsně před ním! Co děláte vy, předtím než vyrážíte do své práce, učit nebo školit? 
 6. Univerzální hlasová rozcvička (9:11) Má univerzální hlasová rozcvička vám instantně zvýší hlasovou výdrž a neskutečně vám pomůže probudit a aktivovat váš hlas, aby vydržel nápor celého dne mručení.
 7. Příběh: Jak si operní pěvkyně oddělala hlas a proč potom musela měsíc mlčet (4:51)
 8. Techniky pro celý den: od rána až do večera (4:39) 7.00 Rozespalý hlas byste neměli namáhat. Zpěváci a divadelníci nikdy nezkoušejí brzo ráno. 8.00 Proč nesnídat těžkou snídani před hlasovou rozcvičkou. 9:00 Hlasová rozcvička ideálně těsně před prací 10:00 Během celého dne si hlídejte správnou techniku 12:00 O pauze mručte atd.
 9. Zesílení hlasu, aby vás všichni dobře slyšeli (7:32) jak hlas rozrezonovat, abyste nemuseli používat zbytečnou hlasovou námahu na sílu. Trénujeme rezonance hrudníku, gestikulaci, dynamiku ven a cvičení pro nosnost hlasu, aby se váš hlas dostal daleko. Také odfiltrování nosu, abyste nezněli nosově - což omezuje vaši nosnost.
 10. Přehánějte artikulaci (4:00) pokud se potýkáte s tím, že ztrácíte hlas, někdy ochraptíte nebo váš hlas bolí, tak si pomůžete tím, že budete hodně otevírat pusu a hodně artikulovat. Nebudete muset tlačit a zvyšovat hlas. Můžete to vidět u hodně dobrých řečníků, např. u Jason Silvy...
 11. Jak zneškodnit nervozitu dechovými technikami (2:44)
 12. Rozcvička proti nervozitě (19:41) hlasové a dechové techniky na trému, nervozitu a neklid

Doprovodné fotky

 • 1d8soqzj70ubm4a-snimek-obrazovky-2020-08-05-v-14-33-21.jpg
 • 91ksszxrd0kbplq-snimek-obrazovky-2020-08-05-v-14-33-30.jpg
 • 4mv0vvxuzsaqlag-snimek-obrazovky-2020-08-05-v-14-33-50.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.