Video kurz

Jak hrát na Didgeridoo od A do Z

1rkxs8ese545oxh-profilovka.jpg

Dalibor Neuwirt

🎵 Hudbě se věnuji už 17 let a vydal jsem 5 hudebních alb a pracuji na šestém. Živím se jako lektor a hudebník. Podporuji lidi v tom se svobodně, plně a Více o lektorovi »

1rkxs8ese545oxh-profilovka.jpg

Dalibor Neuwirt

🎵 Hudbě se věnuji už 17 let a vydal jsem 5 hudebních alb a pracuji na šestém. Živím se jako lektor a hudebník. Podporuji lidi v tom se svobodně, plně a Více o lektorovi »

6a8940f3qyncix3-snimek-obrazovky-2020-08-12-v-16-40-31.jpg

15 spokojených absolventů kurzu

Úvodní video ke kurzu

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Tenhle kurz je nejlepší pro začátečníky a mírně až pokročilé.

Čau, já jsem Dali a hraji na didgeridoo přes 11 let: učil jsem se osobně od pěti světových hráčů a sám jsem odehrál stovky koncertů a vydal 5 hudebních alb (z toho dvě alba jsou založeny na didgeridoo: Zenový čaj First Flush a Didgeridoo meditace). Poslechněte ukázku mojí hudby:

Natočil jsem pro vás tenhle videokurz a dal jsem do něj to nejlepší, co jsem se naučil nejen od svých učitelů a své praxe, ale především z učení druhých za posledních pět let, kdy dělám aktivně didgeridoo kurzy u nás v ČR.

Mrkněte na soupis jednotlivých lekcí, modře označené si můžete pustit na ukázku mém YouTube, ať vidíte, jak to v kurzu vypadá :)

VIDEOKURZ JE SLOŽEN Z TĚCHTO LEKCÍ:

 1. Úvod: Co váš čeká v kurzu + Jak rozeznít didgeridoo (10:48) představení a způsoby, jak najít základní tón
 2. Hygiena nástroje a celkově hry na didgeridoo (4:53) Jak se o didgeridoo starat, aby vám dlouho vydrželo a bylo čisté a voňavé - a nikoli odporně zatuchlé, jak je u většiny hráčů zvykem?
 3. Krátká a jednoduchá rozcvička bez a s Didgeridoo (5:38) jak se připravit na hru na didgeridoo a zároveň jak aktivovat hlas při hře pomocí těchto technik: Vibrace rtů, Čertík, Autíčko, Klakson, Traktor, Zatáčka, Sanitka, UFO, zvuk padání.
 4. Základy cyklického dechu (6:14) nácvik techniky ‚‚na sucho bez didgeridoo’’ pomocí mé jednoduché čtyřkrokové metody s kváknutím
 5. Cyklický dech v praxi s didgeridoo (5:16) Vysvětluji a ukazuji dva typy cykliky: lícní a čelistní. Do cykliky a z cykliky se vždy dostáváme přes základní tón. Jak trénovat kváknutí při hře na didgeridoo.
 6. 10 min Rozcvička pro Didgeridoo (10:06) pomocí které můžete trénovat kdykoliv a kdekoliv. Rozcvička slouží proto, abyste vydrželi hrát delší dobu a kvalitně.
 7. Uč se cyklické kváknutí zpomalovat (4:51) (živý záznam z kurzu)
 8. Zkoušej samotné kváknutí po výdechu (0:58) (živý záznam z kurzu)
 9. Základní techniky beatboxu: B C K (6:08) V tomhle videu probíráme 3 základní techniky beatboxu: B - K - C. Bass drum / kopák, činel / hi-hat a rimshot / hrana bubnu. Můžete je používat při hře na didgeridoo. Jak je vytvořit, zabeatboxovat správně a přesně?
 10. Aplikování Beatboxu do Didge a zvuky Bss & Bšš (1:35) Bassdrum / Kopák ve hře při didgeridoo a jeho nádstavby Bss a Bšš a užití při hře na didgeridoo jako beatboxový break.
 11. Beatboxové věty a základy počítání rytmu (4:17) Jak si skládat vaše zvuky do jednoduchých rytmů a jak se v tom vyznat. Využijete jednoduché rytmické věty, naučíte se základní počítání v 4/4 taktu na osminové doby, tzv. osminky.
 12. Ukázka beatboxu ve hře (1:28)
 13. Začátečnické zkoušky – Žákovská & její úkoly (7:09) Vyzkoušejte si úkoly a techniky z žákovské. Pokud se vám podaří, víte, že jste se dostali ze sekce začátečníka do sekce mírně-pokročilí.
 14. Akustika, délka & materiály didgeridoo a jejich vliv na hru a možnosti nástroje (7:03) Pojďme se podívat na rozdíly didgeridoo z hlediska materiálů, ale také délky a akustiky. Věděli jste třeba, že když je didgeridoo rovné jako trubička, je na něj těžké troubit vyšší tóny? Ukážu vám mé speciální železné litinové didgeridoo, plasťáky a pak přes deset různých dřevěných didgeridoo.
 15. Didgeridoo na prodej | ukázka různých nástrojů a jejich cena a zvuk | výroba Tomáš Dufek (13:04)
 16. Flétnový tón na didgeridoo (7:00)
 17. Pukání aneb neznělé techniky na didgeridoo T & K (7:28) Jak využít další typické techniky ze světa didgeridoo T a K, kterým mistrně vládne například světový hráč Dubravko. Nejedná se o beatbox, ale o krátké silně artikulační zvuky, které vám na zlomek vteřiny rozezní didge. Proto se jím říká neznělé: základní tón se nerozezní.
 18. Jak opravit prasklinu v didgeridoo voskem? (1:16) (živý záznam z cest)

ZDRAVOTNÍ BENEFITY (podložené studiemi

 • mírní chrápání a spánkové problémy vztažené k dechu (viz první bod úplně nahoře)
 • okysličuje tělo (tím že se člověk naučí ovládat svůj dech, plíce i v klidovém stavu pracují lépe), v případě aktivní hry se dá srovnat s aerobním cvičením (záleží na stylu hry a počtu dechů)
 • uklidnění nervového systému a tedy fyzické uvolnění
 • mentální a emocionální zklidnění: soustředění na hru nás odvádí od starostí a nevyřešených povinností (stejně tak jako soustředění na hru na jakýkoliv hudební nástroj)
 • meditativní efekt (repetitivností dechu při hře umožňuje se dostat do tzv. změněného stavu vědomí, transu)
 • uvolnění astmatických problémů  (vyšší přísun kyslíku do plic, celkové uvolnění,  posílení bránice, zjištění, že při naučení se cirkulárnímu dechu je člověk schopen ovládat svoje dýchání a tím v této oblasti nabude vyšší sebevědomí)
 • zvětšuje kapacitu plic

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI KE HŘE NA DIDGERIDOO: 

 • vibrace hry jsou přirovnávány k “prvotnímu zvuku stvoření”, mantře “omm” (spolu se zvukem didgeridoo to jsou zvuky podobné těm, které jsme slyšeli ještě v děloze)
 • NASA dokonce přirovnává zvuk didgeridoo ke zvuku otáčení Zeměkoule, podle nahrávek zvuku jejích otáčení, které vytvořili!
 • rytmická hra odráží tempo dechu a tlukot srdce, což obecně uklidňuje a je nám příjemné
 • vibrace hry se přenášejí přes čelist a kosti do celého těla a fungují tak trochu jako “masáž nervů” (páteř – mícha)


BENEFITY POSLECHU DIDGERIDOO:

 • v porovnání s klasickou tichou meditací se soustředěním na vlastní dech je poslech zvuku didgeridoo účinnější při relaxaci a při mírnění akutního stresu (studie provedená na vysokoškolácích, Glob Adv Health Med. 2019; 8: )
 • zvuková terapie, pozitivní efekt vibrací zejména na chronické bolesti (staří aboriginové hrají v blízkosti nemocných, aby jim tím pomohli se vyléčit)

 

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.