Naučmese MiniFest

Lesa Pán - o podnikání s batohem na zádech

611dcq9a29c-img-0084.jpg

Pavel Ovesný

Baví mě život na volné noze, pro který se snažím nadchnout i ostatní. Proto vzniknul můj první kurz Punkové podnikání, kde s dalšími freelancery i těmi, kteří to chtějí teprve zkusit, sdílíme... Více o lektorovi »

611dcq9a29c-img-0084.jpg

Pavel Ovesný

Baví mě život na volné noze, pro který se snažím nadchnout i ostatní. Proto vzniknul můj první kurz Punkové podnikání, kde s dalšími freelancery i těmi, kteří to chtějí teprve zkusit, sdílíme... Více o lektorovi »

3816900-punkpod-tura.jpg
na konkrétní trase se domluvíme, Řevnice (mapa)

Kurz je individuální

Kurzu se již zúčastnili

Nevyhovuje ti termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti vědět, jakmile lektor vypíše nový termín.

Kurz již navštívilo 10 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Chystáte se podnikat na volné noze a chcete poradit, co všechno tzv. freelancing obnáší? Svádíte už své první bitvy s podnikatelskou abecedou a máte pocit, že to může jít i snáze? Teď je ten pravý čas s tím něco udělat. Pojďme vše společně důkladně prodiskutovat jeden na jednoho a najít možná řešení na celodenní túře přírodou!

Proč zrovna za chůze v přírodě?

 • Díky pohybu se v těle rozproudí krev a pořádně okysličí i mozek. Tomu to pak skutečně "pálí". Traduje se, že za chůze se přirozeně zapojí obě mozkové hemisféry - levá analytická a pravá kreativní.
 • Dlouhý výlet je výstižnou paralelou vytrvalosti v podnikání. Má svoje vrcholy i údolí, do kopce a proti větru je to dřina, ale když se člověk rozejde a vyplaví se navíc endorfiny, jsou i bolavé nohy a mnohé překážky snadno zvládnutelné.
 • Odpojení z každodenního kolotoče povinností trvá přinejmenším pěkných pár kilometrů. A změna prostředí umožňuje vidět věci jinak. Příroda je v tom znamenitým pomocníkem a je v ní vidět dál za horizont, i když zrovna nestojíte na kopci.
 • Během bezpočtu kratších i delších výletů, túr přes hory s těžkým batohem i jen sportovně nalehko, mi povídání ve dvou na úzkých pěšinách přišlo vždy báječnou možností, jak se dostat v debatách hlouběji. Celodenní túra umožňuje střídat rozhovor s přemýšlením v tichu.

„Všechny opravdu velké myšlenky jsou zrozené z chůze.“ Friedrich Nietzsche

Jaká témata můžeme probrat?

Můj přístup je celostní. Mnohá témata spolu totiž úzce souvisí - třeba organizace času a efektivita s cenotvorbou, osobní značka a renomé s ochotou klientů zaplatit zálohu předem nebo potenciálem vyjednat smysluplná partnerství. Podnikání na volné noze zahrnuje nejen vlastní odbornost, ale také desítky drobných znalostí z jiných oborů, které je třeba si osvojit. A z vlastní zkušenosti vím, jak užitečné je i pouhé "opáčko", na které není v každodenní rutině čas. Zvlášť když z něj vzejdou konkrétní úkoly s konkrétními termíny.

Proč vyrazit právě se mnou?

Díky 14 rokům jako freelancer, 6 letům lektorování kurzu Punkové podnikání i vedení mastermind skupin jsem bezpočetkrát hledal odpovědi na méně časté i frekventované otázky, týkající se podnikání na volné noze. Pročetl jsem díky tomu stovky článků, desítky knih, navštívil mnohá školení, přednášky a kurzy. Tyto mé zkušenosti a znalosti jsou tu teď pro vás. Pojďme společně hledat a najít, jak výzvy i potíže řešit nově, lépe nebo jinak.

Podle jakého scénáře se bude "túra" odvíjet?

 • Přihlašte se, ale zatím neplaťte. Krátce si zavoláme a promluvíme si, v čem můžu pomoci a zda bude mít společné putování smysl. Najdeme-li společnou řeč, domluvíme si termín a trasu, kudy půjdeme. Pošlu předem otázky a domácí "úkoly".
 • V den D vyrazíme a strávíme ho společně povídáním a diskuzemi. Zakončíme ho plánem možných změn a konkrétních závazků.
 • Zhruba po 14 dnech se sejdeme podle domluvy osobně či na Skype a s odstupem zpětně zhodnotíme splněné sliby i celkový přínos.

Kdy, kde, jak...


Kdy: "Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista," praví můj oblíbený slogan. S patřičným vybavením se dá vyrazit celoročně. A jak ilustrují přiložené fotky, i třeba mlhavý listopad má své kouzlo. Ale v případě předpovědi hurikánu, třeskutého mrazu nebo vytrvalého deště bude rozumnější putování o pár dní odložit.

Kde: Vzhledem k mému usídlení blízko Prahy především ve středních Čechách, kde mám řadu osvědčených tras (především Brdy, Křivoklátsko, ale také třeba České Středohoří...). Poměrně často jezdím také do mých rodných Rychlebských hor a Jeseníků. Nebráním se ani vzdálenějším místům, ale pak je třeba důkladnější naplánovaní, abych mohl delší cestu využít efektivně.

Les je tak krásný, les je nejmoudřejší básník...

..zpívá v jedné ze svých písní skupina Vltava. Že pohyb napomáhá lepšímu myšlení věděl už Aristoteles, spoustu toho stihnul během procházek se svými pacienty také Sigmund Freud a tzv. walking meetings nedají dopustit šéf Facebooku Mark Zuckerberg či bývalý prezident USA Barack Obama. Není to dost důvodů, proč se místo sezení na zadku u přemýšlení hýbat? A že zrovna v přírodě? Podle knihy Lesní mysl od Sirpy Arvonen mají už jen krátké lesní procházky blahodárné účinky - třeba už za 20 minut se dostaví zlepšení nálady. A co teprve celý den. Přečtěte si článek Proč radím o podnikání zrovna v lese? na mém blogu. Fotky z mých toulek po lesích, lukách a horách můžete sledovat na Instagramu.

Ohlasy z celodenních konzultací

Volnonožská dvacítka s Pavlem byl nejen velmi příjemně strávený den, ale i velmi prospěšný pro mé podnikatelské aktivity. Pomohl mi srovnat si v hlavě mnoho souvislostí, vyslechl a poradil. Velmi pozitivně hodnotím upřímnost a otevřenost. Mohu jen doporučit každému, kdo podniká a přijde si u toho sám.
Alžběta Stodolová, architektka

Punkové podnikání na túře splnilo očekávané spojení příjemného s užitečným. Povídání na pořádném výletě, v pohybu a na vzduchu, mi inspirativně a zároveň strukturovaně připomnělo věci, které znám, ale už mi z hlavy vypadly, a nasměrovalo mě, jak se zas pustit víc do práce na sobě a svém podnikání a ne jen vyřizovat obvyklé povinnosti. Pavel není mesiáš a za mě nic neudělá, ale mám teď od něho kus inspirace i energie se do toho pustit sama. Díky!
Julie Marešová, tlumočnice a překladatelka

K rozhodnutí, zda jít na volnou nohu jsem se už nemohl dál prosedět. S Pavlem a pár kilometry v mlze jsem začal vidět obrysy mé další cesty. A navíc to byla konzultace tak přirozená a nenucená, jak jen může být.
Milan Prikner, tvůrce webů a databází

Doprovodné fotky

 • 3393090-01c-snezka-svitani.jpg
 • 5411320-03a-ilu-mlha-brdy.jpg
 • 8583160-03c-ilu-mlha-zapad.jpg
 • 2993230-04d-ilu-mlha-skaly.jpg
 • 2554000-03b-ilu-mlha-mraz.jpg
 • 7491890-05c-ilu-zarici-les.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.