Jak (pře)žít bez hormonální antikoncepce

2bpp2makopt-dsc-7081a2fb.jpg

Sára Goldbergerová

Ahoj, jmenuji se Sára a prostřednictvím svých kurzů bych vás ráda přesvědčila, že hormonální antikoncepce je přežitek, který ve 21. století k životu vůbec Více o lektorovi »

9lcj89zcxl2-jak-pre-zit-bezhormonalni-antikoncepce-1.png

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 82 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Jak (pře)žít bez hormonální antikoncepce?

Jak žít bez hormonální a vlastně bez jakékoliv formy antikoncepce, alespoň tedy v tom smyslu, na který je naše společnost zvyklá? Ať už je to pilulka, kondom, spermicidní gel, tělísko či pesar - napadlo vás někdy, že žádné takové výdobytky v dlouhodobém vztahu vlastně vůbec nepotřebujete? Případně je využijete jen v malém okýnku z celého menstruačního cyklu? Mně to před několika lety nepřišlo na mysl. Nikdo mi o tom totiž neřekl. A pokud jste na tom stejně jako mé minulé já, ráda vás zasvětím! Jediná hračka, bez které se v budoucnu rozhodně neobejdete, je kvalitní teploměr. 

Cílem kurzu je všem zúčastněným pokud možno co nejsrozumitelněji vysvětlit, jak se naučit žít bez hormonální antikoncepce. Kurz je vhodný pro všechny ženy a dívky, které:

  • užívají hormonální antikoncepci, uvažují o jejím vysazení, ale mají strach, že otěhotní;
  • vysadily hormonální antikoncepci a neví, co si počít, protože nechtějí ve stálém vztahu používat kondom, ani pesar, ani spermicid, ale přitom mají strach, že otěhotní;
  • hormonální antikoncepci nikdy nebraly, ale chtějí si prohloubit znalost svého cyklu, protože mají strach, že otěhotní;
  • vlastně ani nemají strach, že otěhotní, ale rády by se naučily pracovat se svým cyklem a plodností;
  • rády by otěhotněly a potřebují vědět, co jim k tomu může pomoci.

 Na kurzu jsou samozřejmě vítáni i partneři zúčastněných žen.


Náplň kurzu

Cílem kurzu je seznámit účastnice a účastníky se symptotermální metodou, která je někdy známá i jako přirozené plánování rodičovství. Uživatelky hormonální antikoncepce, které se chtějí rodičování ještě nějakou dobu vyhýbat, neděste se. Pod pojem plánování rodičovství totiž spadá i to, že rodičovství zrovna neplánujete. Já sama označuji tuto metodu jako přirozenou NEantikoncepci. 

  • Na začátku si ujasníme, co se vlastně děje v ženském těle v průběhu celého cyklu. Vysvětlíme si, jak kolísají hladiny jednotlivých hormonů, jaký to má vliv na naši plodnost a že menstruace vlastně není nejdůležitější událost našeho cyklu.
  • Na základě znalostí fungování ženského těla si vysvětlíme, proč není hormonální antikoncepce příliš vhodnou metodou, jak zabránit početí. Pro jistotu bych chtěla zdůraznit, že nechci hormonální antikoncepci hanit a pranýřovat (ať už je můj názor na ni jakýkoliv), ale jen vám chci na základě prostých faktů osvětlit, proč mi její užívání přijde ve většině případů naprosto zbytečné.
  • Když probereme, co všechno se děje v ženském těle na hormonální úrovni, podíváme se blíže na to, na jaké SYMPTOMY má hladina hormonů vliv a jak nám tyto symptomy pomáhají rozpoznat, kdy jsme plodné a kdy zase ne. Všechny symptomy si jeden po druhém důkladně probereme a ukážeme si, jak je zanášet do speciální tabulky. Několik kopií tabulky vám vytisknu, abyste se mohly do zaznamenávání vrhnout co nejdříve - ideálně se začátkem prvního cyklu, dokud to máte všechno pěkně čerstvé.
  • Také si povíme, jak nám mohou být pečlivě vypracované tabulky užitečné, když chceme své cykly po nějaké době i podrobněji vyhodnocovat, zejména co se neplodných dnů na jeho začátku týče. 
  • Na konci kurzu by nám měl zbýt prostor na dotazy, a kdyby náhodou nezbyl, ráda vám budu k dispozici i online :).

Co si z kurzu odnesete?

Kromě nově nabytých znalostí vám pošlu brožurku se stručným přehledem, do které budete moct nakukovat i po kurzu. Dostanete také dvě kopie tabulky, takže si je budete moct množit donekonečna a ještě dál. 

Proč zrovna kurz se mnou?

Pravda, biologii jsem na vysoké nestudovala, vlastně ani sexuologii a už vůbec ne medicínu. Se symptotermální metodou mám ale již téměř pětiletou osobní zkušenost a své odborné znalosti jsem si začala rozšiřovat v brněnském CENAPu. Ráda vás s metodou seznámím bez náročných odborných terminologií a dalších příkras, bez kterých bych se během vlastního studia obešla i já sama. Chci vám ji představit jako metodu moderní, funkční a prostou. Stačí pochopit pár základních principů a uvidíte, že vám to půjde samo.

https://www.facebook.com/kosoctvereccz/

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.