Zabijáci v zahradnických službách

9rd0vbrfz4qu1jm-2021-06-24-otevrena-veda-bc-ceske-budejovice-32.jpeg

Jiří Nermuť

Rostlinolékařství mi vstoupilo do života před neskutečnými více než dvaceti lety a o několik let později se mi stalo i denním chlebem a obživou. Posledních více Více o lektorovi »

1e76rw6nitsxvc6-20210730-163158.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 17 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Co je cílem?

Cílem našeho kurzu je seznámit se se základními principy biologické ochrany rostlin a naučit se výrobu několika vysoce účinných biopreparátů a chov přirozených nepřátel škůdců v domácích podmínkách.

Pro koho je kurz určený?

Pro každého, kdo pěstuje rostliny, potýká se se škůdci a chorobami a nechce používat chemické přípravky, ale také pro každého zájemce o přírodu, který se chce jen naučit něco nového o nepříliš známých organismech.

Podmínkou účasti v kurzu je nebát se a neštítit se housenky, slunéčka, mšice nebo jiné podobné havěti. :-)

Jak bude kurz probíhat?

Kurz bude probíhat především formou vlastní "laboratorní" práce, která se bude volně prolínat s výkladovou interaktivní přednáškou, demonstrací účinnosti a krátkou exkurzí za živými škůdci a jejich nepřáteli do do okolí místa konání. Samozřejmě můžeme volně diskutovat o materiálu, který si donesete z vlastních zahrad.

P.S.: Drobné občerstvení (ovoce, sušenky...) a nápoje (káva, čaj, voda) jsou v ceně a hojném množství.

Co se naučíte?

V praktické části se naučíte vyrobit si a použít několik základních biopreparátů:

 • různé extrakty z rostlin (s výběrem extraktů se můžeme přizpůsobit vašim aktuálním problémům, stačí se domluvit pár dní předem)
 • entomopatogenní hlístice (množit budeme jen ty, které si podle našeho návodu odchytíte na vlastní zahrádce před začátkem kurzu, instrukce a základní sadu dostanete poštou nebo si ji vyzvednete)
 • slunéčka a parazitické vosičky (uvidíte, že i maličké sotva postřehnutelné vosičky nebo slunéčka, lze snadno najít a přemluvit ke spolupráci)

Součástí laboratorní práce bude zároveň demonstrace účinnosti preparátu a nepřátel na živých škůdcích.

Na závěr si absolvent kurzu odnáší:

 • praktickou zkušenost s přípravou jednoduchých ale velmi účinných biopreparátů
 • znalost odchycení a chovu přirozených nepřátel škůdců
 • několik hotových preparátů, které může ihned použít na své zahrádce
 • pracovní sešit s praktickými návody, kterými se může posléze řídit

Proč byste měli přijít právě na náš kurz?

Možná proto, že nikdo jiný vás takové věci nenaučí. :-) Možná proto, že budete alespoň chvíli pracovat v opravdové vědecké laboratoři a možná proto, že jsme skupina lidí, kteří se biologickou ochranou profesionálně zabývají a dovedou vám tak v lecčems poradit. A nebo prostě proto, že vás biologická ochrana zajímá.

Pokud jste dočetli až sem nejspíš budete vážní zájemci a proto podrobněji:

V úplně prví části se seznámíme s tím co vlastně je to biologická ochrana. Povíme si, jaké jsou její principy a jaké organismy se v ochraně rostlin využívají i to, které z nich můžete běžně nalézt ve svém okolí. Ukážeme si, jaké biopreparáty jsou běžně dostupné v České republice a k čemu i jak se dají použít. Následovat budou tři jednotlivé části:

Hlístice

Ve další, mnohem větší, části si povíme něco o entomopatogenních hlísticích. Tito téměř mikroskopičtí červíci zvaní souhrnně hlístovky jsou skutečnými přeborníky v zabíjení svého hostitele. S tím si totiž obyčejně poradí již za 24 až 48 hodin od infekce a dále se pak vyvíjejí v jeho mrtvém těle. Jsou schopny napadat široké spektrum hostitelů, zahrnující hmyz a vzácněji i jiné bezobratlé. Vyskytují se téměř ve všech typech biotopů, včetně polí, sadů a zahrad. Jedná se však o půdní organismy a tak jejich přítomnost bývá lidskému oku skrytá. Vysoká účinnost, spolu s možností masového množení, dělají z hlístovek vhodný prostředek pro boj s hmyzími škůdci. V současné době je na trhu řada preparátů na jejich bázi, a do budoucna se s nimi patrně budeme setkávat stále častěji. Nicméně vyrobit takový preparát zvládne po malém tréninku i laik a právě tento trénink bude předmětem našeho hlavního snažení.

Rostlinné extrakty

Podobně jako lidé využívají nejrůznějších bylinek v léčbě svých neduhů, je možné mnohé z nich využít pro ochranu rostlin před škůdci a v některých případech i chorobami. Asi nejznámější rostlinný insekticid izolovaný z kopretin a zvaný pyrethrum nebo od něj odvozené syntetické pesticidy pyretroidy zná téměř každý. Nevýhodou těchto látek je jednak jejich vysoká toxicita jak pro bezobratlé tak pro obratlovce, člověka nevyjímaje, ale i fakt, že hmyz si dokáže vůči těmto látkám vytvářet velmi rychle rezistenci. Naštěstí nás příroda obdařila spoustou dalších bylinek, které obsahují stejně účinné látky, a které můžeme snadno získat sběrem nebo pěstováním na zahrádce. Vhodným střídáním různých rostlinných extraktů v průběhu sezóny pak zabráníme škodlivým organismům v možnosti vytvořit si rezistenci na jednu účinnou látku a tak zajistíme našim rostlinám zdraví a sílu pro bohatou sklizeň.

O tom jaké rostliny můžeme využít k ochraně před škůdci v našich zahrádkách, jak z nich získat účinné látky a jak s nimi posléze správně a bezpečně nakládat si povíme hned první den. Součástí programu bude nejen povídání a ukázka živých rostlin i sušených drog, ale především vlastnoruční výroba několika přírodních pesticidů, které si účastníci odnesou domů.

Predátoři a parazitoidi

Třetí část našeho workshopu, na kterou se dostane v jeho druhé půli, se zaměří na predátory a parazitoidy, kteří žijí v zahradách a blízkosti lidských sídel a můžeme je tak snadno přilákat nebo přenést do našich výsadeb. Ukážeme si a naučíme se jak takový organismus najít, poznat a případně namnožit i použít ve vlastní zahrádce.

Pojem predátor je jistě každému dobře známý. Predátorem, kterého téměř denně potkáváme v přírodě, jsou kupříkladu slunéčka, která dokážou spořádat každý den obrovské množství mšic, méně známé, avšak stejně dravé, jsou i jejich larvy. Stejně tak se asi většina z nás někdy setkala se zlatoočkou nebo dlouhošíjkou, které často v letních a podzimních měsících sedávají na záclonách v lidských příbytcích. I tyto druhy patří mezi spolehlivé zabijáky mšic, molic a jiných škůdců. S parazitoidy se asi setkal jen málokdo, snad jen s výjimkou těch, kteří už si někdy zakoupili parasitickou vosičku mšicovníka Encarsia formosa do svého skleníku. Přesto tyto droboučké mnohdy jen milimetrové vosičky patří mezi nejčastější a nejmenší obyvatele zahrad. Již podle krásných českých jmen, jako jsou mšicomar, mšicovník nebo vejcomar, můžeme odhadnout, s jakými problémy zahradníkům asi mohou pomoci. Nalézt je sice není snadné, ale zkušenému oku neuniknou a při troše snahy a píle přispějí k dobré věci na správném místě.

 

 

Doprovodné fotky

 • 1fv7rzevejrynzz-img-20220910-wa0004.jpeg
 • 449sbf9mruczcwv-20210730-163229.jpeg
 • 5g8mlvjvzh29k1y-20210730-183743-2.jpeg
 • 7crp3gxxw1jtfw8-20210730-163839.jpeg
 • 8wxzrzip17u-p1260370.jpg
 • 75355qvo8cb-p7010075.jpg
 • 5tgw4ilfpwd-p7100244.jpg
 • 8sqxnd2wz35-p7270092.jpg
 • 4qdt21yvsbd-diptera.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.