9dv2j3w4ro0y91a-26b6e0f3d5165360.jpeg

Jiří Nermuť

Na Naučmese od 15. 2. 2019.

Rostlinolékařství mi vstoupilo do života před neskutečnými více než dvaceti lety a o několik let později se mi stalo i denním chlebem a obživou. Posledních více než deset let se věnuji výzkumu parazitických hlístic bezobratlých v Biologickém centru AV ČR. Tato mikroskopická háďátka, nebo chcete-li červíci, žijí skoro všude kolem nás a jsou nesmírně efektivními a nesmiřitelnými nepřáteli mnoha škůdců. V naší laboratoři se momentálně zabýváme například jejich využitím proti kůrovcům, mandelinkám, roztočům a slimákům.

Jako nadšený amatérský pěstitel téměř čehokoliv samozřejmě svých znalostí háďátek a spousty jiných přirozených nepřátel hojně využívám pro ochranu svých vlastních rostlin, nicméně jednoho dne jsem si řekl, že by mohlo být fajn vystoupit z útrob výzkumného ústavu do světla reflektorů a naučit i ostatní zahradníky to, co mě naučila moje práce a co se mnohdy tváří, jako nesmírně složitý objev. Realita je však taková, že velké množství přirozených nepřátel nejrůznějších škůdců nemusíme kupovat ve specializovaných obchodech, ale můžeme je při trošce umu najít doslova za dveřmi.

Svůj první úspěšný výukový pokus na živých zahradnících jsem učinil s učiteli středních škol na vědeckém kempu a naučmese.cz je můj pokus číslo dvě, který, doufám, bude ještě úspěšnější.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.