9rd0vbrfz4qu1jm-2021-06-24-otevrena-veda-bc-ceske-budejovice-32.jpeg

Jiří Nermuť

Na Naučmese od 15. 2. 2019, vedl/a kurzy pro 23 účastníků.

Rostlinolékařství mi vstoupilo do života před neskutečnými více než dvaceti lety a o několik let později se mi stalo i denním chlebem a obživou. Posledních více než deset let se věnuji výzkumu parazitických hlístic bezobratlých v Biologickém centru AV ČR. Tato mikroskopická háďátka, nebo chcete-li červíci, žijí skoro všude kolem nás a jsou nesmírně efektivními a nesmiřitelnými nepřáteli mnoha škůdců. V naší laboratoři se momentálně zabýváme například jejich využitím proti kůrovcům, mandelinkám, roztočům a slimákům.

Jako nadšený pěstitel téměř čehokoliv samozřejmě svých znalostí háďátek a spousty jiných přirozených nepřátel hojně využívám pro ochranu svých vlastních rostlin, nicméně jednoho dne jsem si řekl, že by mohlo být fajn vystoupit z útrob výzkumného ústavu do světla reflektorů a naučit i ostatní zahradníky to, co mě naučila moje práce a co se mnohdy tváří, jako nesmírně složitý objev. Realita je však taková, že velké množství přirozených nepřátel nejrůznějších škůdců nemusíme kupovat ve specializovaných obchodech, ale můžeme je při trošce umu najít doslova za dveřmi.

Svůj první úspěšný výukový pokus na živých zahradnících jsem učinil s učiteli středních škol na vědeckém kempu. Pak následovaly dva ročníky kurzů s celkem asi 150 účastníky v Českých Budějovicích a naučmese.cz je můj pokus číslo tři, který, doufám, bude ještě úspěšnější.

Pokud byste se s námi chtěli potkat osobně ještě před kurzem nebo i po něm, tak vězte, že býváme na akcích jako třeba Země živitelka, MakerFaire nebo Hobby v Českých Budějovicích, kde jsme představili dva své nové přípravky na podporu růstu a ochranu rostlin. Na podzim bychom pak rádi uvedli na trh i přípravek proti slimákům. 

A nakonec si můžete poslechnout i rozhovor pro Hosta dne v Českém rozhlasu nebo si najít Zelené světy, kde se také občas mihneme. V letošním roce také vychází náš 12dílný seriál "Biologická ochrana v kostce" na stránkách časopisu Zahrádkář.

Již uskutečněné kurzy:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.