3qdqhzo1yt8jkgl-portret-rl-2016.jpeg

Radana Lencová

Na Naučmese od 21. 9. 2016, vedl/a kurzy pro 177 účastníků. Navštívil/a 2 kurzy.

Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky kaligrafii - komunikaci se štětcem či perem - hledáme pevný bod a svoji sílu.

Má výtvarná cesta vedla přes studium na VŠUP, kde jsem se věnovala písmu, typografii, kaligrafii, experimentování s různými materiály, až po spontánní tanec na vlastní výtvarné scéně…

 

Práce se světlem 

Na zahraniční stáži v Granadě v roce 1998 vznikaly mé první výtvarné recyklace odpadu inspirované arabským ornamentem. Téma „Přeměna odpadu - proměna duše” se stalo i mým životním krédem - využít kreativně druhotný odpadový materiál, přeměnit ho barevným světlem na vitráže a lampy. Od roku 2000 pořádám výtvarné semináře a dílny pro děti. V rámci projektu přetvářející odpad – „Vitráže pro svatyni“ jsem též pracovala v Mezinárodním kulturním Centru Egona Schieleho v Českém Krumlově a v Bernu.

 

Radost z psaní

Řadu let jsem se zabývala rukopisným písmem v denním životě, a hledala současnou tvář psaného písma a později navrhla nový styl jednoduchého čitelného modelu psaní nejen pro školáky - Comenia Script, který se v roce 2012 stal alternativním psacím písmem v ČR a na Slovensku (www.comenia-script.com). Toto písmo se učí i rodiče a další dospělí, kteří chtějí čitelně psát. Z jednoduchého písma lze dojít až ke krásné renesanční kaligrafii.

 

Uvolnění a zklidnění

Při studiu čínské kaligrafie jsem objevila vlastní kaligrafickou techniku „Linie dechu“, kde pracuji se štětcem a tuší a zároveň se soustřeďuji na dech. Je to síla - vnitřní proces i kaligrafický obraz. Technika kaligrafie je jednou z jistých cest, kterou lze dojít k uvolnění a vnitřní harmonii.

 

Jsem na Naučmese, protože mě baví sdílení a předávání radosti z tvorby.

 

Těším se na vás!

Radana

Radana

Již uskutečněné kurzy:

Zakoupené video kurzy (1):

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.