Kaligrafie: Linie dechu /2

3qdqhzo1yt8jkgl-portret-rl-2016.jpeg

Radana Lencová

Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky Více o lektorovi »

72kiec5c996-img-5157-700dpi.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kaligrafie: Linie dechu /2

Klidný sebenaslouchající styl tvorby, v němž dominuje práce se štětcem a tuší. Výtvarně-meditační technika, kde se harmonicky pracuje s dechem, který má velký vliv na kvalitu čáry. Cílem není výtvarné dílo, ale proces uvolnění a zklidnění mysli. Pokračování základního kurzu Kaligrafie: Linie dechu.

Linie je můj dech, bílá mezera světlo…

Od začátku mého života ráda výtvarně experimentuji, nalézám své vlastní cesty k výtvarné radosti, pocitu klidu a štěstí. Technika kaligrafie je jednou z jistých cest, kterou lze dojít k uvolnění a vnitřní harmonii. 

Kaligrafické setkání podruhé

Navazující a prohlubující kurz je určen všem, kteří mají za sebou základní kurz "Kaligrafie: Linie dechu" a rádi by se zdokonalili v této výytvarně-relaxační kaligrafické technice. Kurz je pro všechny, kteří mají chuť vzít si znovu štětec do ruky a odreagovat se malováním ve skupině – tentokrát s novými výtvarnými prvky, barevnými tušemi atd. Budeme rozvíjet techniku, kterou jsme se dříve naučili... ale i trochu trénovat pečlivost, stejně tak se zaměříme na efekt techniky op-artu s minimálním prvkem – linií – na dvojrozměrné ploše.

Tato štětcová technika nám dává pocit zklidnění, harmonie, a zároveň velkou sílu. Nasloucháme štětci a koncentrujeme se při práci a na svůj dech – nádech a výdech. Naučíme se ještě více důvěřovat svému výtvarnému citu, budeme mít radost z toho, co vzniklo… Jdeme na to?

Průběh kurzu

Na začátku si společně zacvičíme a osvěžíme si kaligrafické tahy cvičením zaměřeným na kvalitu čáry, obohaceným o další tvarové prvky. Hledání barvy a materiálu – budeme sledovat, jak se na různých papírech chovají různé barevné tuše, inkousty a tempery. Těžištěm kurzu bude opět individuální práce každého na samostatném výtvarném díle. Průběžně chodím mezi účastníky, radím nebo pomáhám, jak zvládnout kompozici, kvalitu čáry atd. Pracujeme v malé skupině (max do 10 lidí). 

Co si vzít s sebou? 

Všechny pomůcky budou na kurzu zajištěny (barvy, štětce, papíry). Budeme pracovat u stolu nebo na zemi, vemte si proto pohodlné oblečení. Pokud máte vlastní kaligrafický štětec, na který jste zvyklí, vemte si jej s sebou:)

Moje cesta k “Linii dechu”

Tuto techniku jsem vytvořila před 14 lety při studiu čínské a evropské kaligrafie v rámci doktorského projektu na VŠUP v Praze “Kaligrafie dnes – rukopisného písmo” (2002–2005). Od této doby jsem uspořádala několik výstav a stejnojmenných kurzů “Linie dechu”, v Praze, Mostě a Plzni. 

Technika “Linie dechu” mi dává prostor vyjádřit se svobodně, spontánně, bez předem připravené skici, a přitom vlastně ukázněně a trpělivě. Nečekám na výsledky, ale výsledky se dostavují samy. Užívám si vrstvení čar a sleduji organickou strukturu – záznam mého dechu – která narůstá s každou linií do velkých rozměrů, až vznikne kaligrafický obraz – opticky kontrastní kompozice, ze které máš skoro pocit, že se hýbe… 

 

 

Doprovodné fotky

  • 8vfvlmnfj4g-img-5337-700dpi.jpg
  • 7154p9dh5gy-img-5341-700dpi.jpg
  • 8hw4bhxwnhr-img-5340-700dpi.jpg
  • 436clhzcw1x-img-5347-700dpi.jpg
  • 12lwo3rpn9r-img-5535-n.jpg
  • 1s0c2yw2m7y-img-5540-n.jpg
  • 3dahdlzahtw-img-5545-n.jpg
  • 2450imb8wnw-img-5551-n.jpg
  • 7fek91q2dvm-img-5556-n.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.