Lampiony aneb recyklujeme světlem

3qdqhzo1yt8jkgl-portret-rl-2016.jpeg

Radana Lencová

Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky Více o lektorovi »

7203800-p1200616_700pxl.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 14 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Momentálně kurz není aktivní, neboť mi nastávají důležité rodičovské povinnosti. Jakmile to bude možné, kurz opět spustím. Všichni, kteří máte tento kurz na seznamu přání, o tom budete informováni e-mailem. Těším se na budoucí setkávání :-)

Lampiony aneb recyklujeme světlem

Téma „Přeměna odpadu - proměna duše” je mým životním krédem - využít kreativně druhotný odpadový materiál, přeměnit ho barevným světlem na vitráže a lampy. Chceš se naučit, jak si vyrobit lampion z krabice od mléka?

Hlavním záměrem kurzu je výtvarně a kreativně využít druhotný odpad z domácnosti. Pracujeme s použitými PET lahvemi, kartonovými krabicemi od nápojů (několikavrstvý obalový materiál), barevnými průsvitnými plastovými obaly, fóliemi atd. Stříháme, řezáme, vyřezáváme, lepíme, sešíváme, perforujeme a nakonec “to” rozsvítíme!

Není potřeba mít žádné zkušenosti

Také máte rádi světelné lampiony nebo barevné lampy? Já hru na přeměnu materálů světlem miluji, a chtěla bych vás naučit, jak to jde velice jednoduše a efektivně. Stačí použít pár vyhozených materiálů z domácnosti a udělat si chvíli pro sebe. V podzimních a zimních měsících je k tomu navíc ta správná atmosféra :-) Venku ubývá světla a my je začínáme rozsvěcet - a to zcela po svém… Nemusíš být rozený výtvarník, stačí být průměrně zručný. Povedu tě jednoduše krok za krokem a uvidíš, jaká kouzla a efekty dokáží udělat vrstvené barvy prosvícené světlem!

Průběh kurzu

  • Na začátku vám představím své oblíbené “pány lampiony” a vysvětlím různé způsoby, jak a z čeho jsou vyrobeny. 
  • Jeden z nich si vybereš. Navrhneš si tvar svého lampionu, kresbu, motiv nebo ornament.
  • Potom vybíráme materiály a barvy. Pracuji společně s vámi a zároveň vše vysvětluji. Předvádím bezpečné řezání, vyřezávání nebo perforaci.
  • Následuje individuální práce každého na svém lampionu. Průběžně chodím mezi účastníky, radím nebo pomáhám při řezání či lepení atd. 
  • Nakonec si své lampiony všichni rozsvítíme!
  • Pracujeme v malé skupině (max 12 lidí). 

Co si vzít s sebou? 

Všechny nástroje a materiály budou na kurzu zajištěny. Pokud si ale přece jen chcete vzít nějaký vlastní použitý barevný obal nebo karton z domácnosti, samozřejmě můžete.

 
Mé zkušenosti s danou tématikou

Na zahraniční stáži v Granadě v roce 1998 vznikaly mé první výtvarné recyklace odpadu inspirované arabským ornamentem (Vitráže-igelitáže). Tímto způsobem vznikla i má diplomová práce na VŠUP v Praze, která představovala taneční scénu “Živý ornament”, vytvořenou z cca 400 krabic od mléka a džusů. Následovalo několik dalších projektů a výstav „Přeměna odpadu - proměna duše”. Od roku 2000 pořádám na toto téma výtvarné semináře pro studenty, vedu dílny pro děti a dospělé. V rámci projektu přetvářející odpad „Vitráže pro svatyni“ jsem dvakrát pracovala v Mezinárodním kulturním Centru Egona Schieleho v Českém Krumlově a v Bernu. 

Tvorba lampionů a barevných lamp mi dává velkou radost, mimo jiné i proto, že pracuji s použitými materiály a dávám jim šanci na další “život”. Možná svým lampionem uděláte radost nejen sobě, ale i ostatním. Darovaný lampion vyrobený pro konkrétního člověka je opravdu krásný dárek, a navíc je skládací. Pokud máš chuť, dej se do toho s námi! 

Doprovodné fotky

  • 8406050-p1200616_700pxl.jpg
  • 5505160-p1200622_700pxl.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.