Kaligrafie: Linie dechu

3qdqhzo1yt8jkgl-portret-rl-2016.jpeg

Radana Lencová

Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky Více o lektorovi »

8546840-img_1055_700dpi.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 147 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Kaligrafie: Linie dechu

Klidný sebenaslouchající styl tvorby, v němž dominuje práce se štětcem a tuší. Výtvarně-meditační technika, kde se harmonicky pracuje s dechem, který má velký vliv na kvalitu čáry. Cílem není výtvarné dílo, ale proces uvolnění a zklidnění mysli.

Linie je můj dech, bílá mezera světlo…

Od začátku mého života ráda výtvarně experimentuji, nalézám své vlastní cesty k výtvarné radosti, pocitu klidu a štěstí. Technika kaligrafie je jednou z jistých cest, kterou lze dojít k uvolnění a vnitřní harmonii. 

Není potřeba mít žádné zkušenosti

Ráda bych tě tuto štětcovou techniku naučila, protože mi dává pocit zklidnění, harmonie, a zároveň velkou sílu. Nemusíš být rozený výtvarník, stačí chtít naslouchat štětci a koncentrovat se při práci a na svůj dech - nádech a výdech. Pokud máš už nějaké zkušenosti se štětcem či kaligrafií, je to určitě skvělé, ale nyní budeme s černou a bílou pracovat trochu jinak :-) Brzy zjistíš, jak tě tato technika nesmírně zklidní a obohatí. Naučíš se více důvěřovat svému výtvarnému citu, budeš mít radost z toho, co vzniklo… Jdeme na to?

Průběh kurzu

  • Na začátku vás uvedu do principu techniky “Linie dechu”, včetně nástrojů (štětců) a materiálů (tuše, papíry atd). 
  • Společné kaligrafické cvičení na trénink kvality čáry, kde pracuji společně s vámi a zároveň vše vysvětluji. 
  • Individuální práce každého na samostatném výtvarném díle. Průběžně chodím mezi účastníky, radím nebo pomáhám, jak zvládnout kompozici, kvalitu čáry atd. 
  • Pracujeme v malé skupině (max do 10 lidí). 

Co si vzít s sebou? 

Všechny pomůcky budou na kurzu zajištěny. Budeme pracovat u stolu nebo na zemi, vemte si proto pohodlné oblečení.

Moje cesta k “Linii dechu”

Tuto techniku jsem vytvořila před 14 lety při studiu čínské a evropské kaligrafie v rámci doktorského projektu na VŠUP v Praze “Kaligrafie dnes - rukopisného písmo” (2002-2005). Od této doby jsem uspořádala několik výstav a stejnojmenných kurzů “Linie dechu”, v Praze, Mostě a Plzni. 

Technika “Linie dechu” mi dává prostor vyjádřit se svobodně, spontánně, bez předem připravené skici, a přitom vlastně ukázněně a trpělivě. Nečekám na výsledky, ale výsledky se dostavují samy. Užívám si vrstvení čar a sleduji organickou strukturu - záznam mého dechu - která narůstá s každou linií do velkých rozměrů, až vznikne kaligrafický obraz - opticky kontrastní kompozice, ze které máš skoro pocit, že se hýbe… 

Doprovodné fotky

  • 8395900-img_0644_700dpi.jpg
  • 3732790-img_0652_700dpi.jpg
  • 2874280-img_7022_700dpi.jpg
  • 9808750-img_7061_700dpi.jpg
  • 8350280-img_7067_700dpi.jpg
  • 9930840-img_1050_700dpi.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.