7fcqvo9u1f0-92e6zaxffcu-marek.jpg

Marek Vodička

Na Naučmese od 31. 3. 2017, vedl/a kurzy pro 1 485 účastníků. Navštívil/a 4 kurzy.

Ahoj,

mám radost, že se na mých kurzech chcete potkávat se dřevem a s kovem a tím pádem také sami se sebou. Já se s rukodělným řemeslem před sedmnácti lety setkal proto, jelikož jsem byl strašně nešikovnej, línej a nechtěl jsem se učit ničemu novému. V té době jsem si procházel zrovna parádní krizí 28. roku života: Poté, co mě nechala snoubenka, pro mě svět skončil a s žádnou ženskou jsem už nikdy nic nechtěl mít.

Během studia sociální terapie jsem si právě vybíral místo pro mou jednoletou zahraniční praxi, až lektorka školy vyslovila onu památnou větu: „Ty bys měl jít do Švédska, vonět ke dřevu.“

„Vždyť já neumím švédsky, umím anglicky a německy a jsem hrozně nešikovnej,“ odpověděl jsem vystrašen z představy z něčeho nového.

„No právě! Měl by ses učit nový jazyk. Jestli takhle nešikovnej zůstaneš, nebude tě žádná ženská chtít, jedině nějaká s jednou nohou,“ zněla drsná odpověď. To mě dožralo, ale za dva týdny jsem si už kupoval česko-švédskou konverzaci a smál se švédštině.

 

Dnes se díky štěstí a setkáním s machry řemeslníky živím uměleckou truhlařinou, s ženou vyrábíme originální dřevěné kliky, přírodní nábytek a máme radost z našich dvou synů a tříleté dcerušky. Ten starší syn je jako táta před změnou a ten mladší jako táta po změně, neboť život má obrovský smysl pro humor!

Žijeme v malé vesnici na okraji Českého ráje v malé komunitě našich přátel a je nám dobře ve slaměno-hliněném domku, který prý vypadá tak trochu jako z pohádky.

 

Kurzy řezbářství lektoruji  sedmým rokem, většinou pro rodiče s dětmi, protože mě baví přinášet dětem a rodičům společné zážitky. Jezdím do škol a na letní tábory, učitelům a učitelkám ukazuji, co mohou s dětmi vyrábět ze dřeva na školách. 

Kurz výroby nože je v roce 2021 novinkou a věřím, že poté, co jsem prožil rok v kovárně ve Švédsku a vykoval několik nožů s dětmi na táborech a s mým 10 letým synem, se stane stejně oblíbený jako jeho řezbářský předchůdce.

 

 

Marek

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.