Kovářský kurz – výroba nože s dřevěnou rukojetí a koženým pouzdrem

7fcqvo9u1f0-92e6zaxffcu-marek.jpg

Marek Vodička

Ahoj, mám radost, že se na mých kurzech chcete potkávat se dřevem a s kovem a tím pádem také sami se sebou. Já se s rukodělným řemeslem před sedmnácti lety Více o lektorovi »

7fcqvo9u1f0-92e6zaxffcu-marek.jpg

Marek Vodička

Ahoj, mám radost, že se na mých kurzech chcete potkávat se dřevem a s kovem a tím pádem také sami se sebou. Já se s rukodělným řemeslem před sedmnácti lety Více o lektorovi »

5qsg49wgd2nln0v-img-20210913-202919.jpeg
Praha - Kbely, Ekocentrum Prales, Mladoboleslavská 953, Praha (mapa)

Přihlášení účastníci

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Po oblíbeném řezbářském kurzu Velká radost z malého kousku dřeva přichází lektor Marek Vodička s dalším kurzem z oblasti uměleckého řemesla.

Kurz je určen pro maximálně 4 účastníky a probíhá venku, v zahradě, pod bukem. No prostě paráda. Pokud vydatně prší, ochrání nás nůžkový stan.

 

Aktuální termín: Praha - Kbely, středa 11.10. 2023 (volná místa) 

čtvrtek 12.10. 2023 (kapacita naplněna - nahradníci vítáni )

 

Vykovat si poctivě vlastní nůž patří k největším mysteriím lidské kultury a života vůbec. Kovářství je úžasné řemeslo a zaslouží si mnohem větší pozornost, než se mu dostává. Jestli máte pocit, že někdy lítáte hlavou v oblacích, tak se připravte, že tohle vás dokonale uzemní. Jestli si rádi povídáte, tak pozor: kovárna není kavárna. Když se jen na chvilku zakecáte nebo nedejbože zamyslíte, můžou vám rychle nastat Vánoce, a to i v létě, a Váš už skoro hotový nůž shoří, až prskavky lítají.


Stejně jako řezbářství, tak i kovářství vede člověka ke svému vlastnímu středu. Musíte čekat, až ocel získá ve výhni tu správnou teplotu, ale nesmíte čekat moc dlouho! A když už kovete, je třeba rozlišit, kdy můžete silně udeřit, kdy je třeba jen malounko a kdy musíte přestat, aby vám skoro hotový kousek nepopraskal - to když materiál vychladne a ztratí tu správnou teplotu. Kuj železo, dokud je žhavé... znáte to ze života?


A stejně jako řezbářství je i kovářství živoucí, vřelý, činorodý způsob meditace. Učíme se krotit, anebo taky naopak - rozněcovat oheň v sobě a na cestě za krásným výrobkem jej používat tak, aby sloužil dobru a nezapaloval požáry. 


Co se naučíte? S jakým nářadím budeme pracovat? Časový rozvrh kurzu

Lidé se často ptají, jestli se to za den stihne. Pracujeme v pohodě, v klidu a volíme takový pracovní postup, abychom to stihli. Při výrobě střenky využíváme takovou vychytávku, která postup významně urychlí.


Kurz má úvod a čtyři části:

V úvodu si ukážeme, jak se v kovárně ve 4 lidech pohybovat bezpečně a jak budeme postupovat. Používáme ochranné pomůcky: brýle a rukavice (budou vám zapůjčeny). Máme triko s dlouhým rukávem, pevné boty. Časy níže napsané jsou orientační.

První část, 8:30 až 11:30 hodin, kovářství – výroba čepeli z nožířské oceli. Kladivo, kleště. To stačí.

Pauza na oběd. Oběd si objednáme nebo si můžete ohřát svůj v mikrovlnce – případně buřta ve výhni(smajlík).

Druhá část: výroba střenky, práce se dřevem, 12:30 až 16:00. Vyberete si, zda chcete mít rukojeť ze švestky, z ořechu, z jasanu nebo s příplatkem z finské břízy. Japonská pilka, dláto, palička, pilník, smirkový papír. Kdo bude chtít, jsou k dispozici elektrické nástroje: přímočará pila a excentrická bruska. Preferujeme ruční práci, nicméně elektriku nezakazujeme.

Pauza na koláč a kafe nebo čaj.

Třetí část: broušení na kotoučové a pásové brusce, 16:30 až 17:00

Čtvrtá část: šití pouzdra, kožedělství, 17:00 až 20:00. Jehla, sedlářská nit, šídlo, značkovač stehů. Vyberete si, z jaké kůže chcete pouzdro mít.


Materiály kupujeme na nožířském e-shopu www.jatagan.eu


Myslíte si, že to nezvládnete? Na školách kovařím s devítiletými dětmi, které si zvládnou vykovat nádherný svícen. Na řemeslných táborech, které vedu, si nože a pouzdra dělají děvčata a chlapci od 12 let. Kamarádi obdivují nože mého 10letého syna. Takže vy se to naučíte taky. Důležité je se na to těšit.


Termín se Vám nehodí nebo to máte na místo konání daleko? Pojďme spolu zorganizovat kurz u vás, nebo nožířský teambuilding pro Vaši firmu. Podzim je na kovařinu ideální! Napište nám, ať to dáme dohromady!


Komu je kurz určen?

Ideální dárek pro muže, kteří milují přírodu a chodí rádi do lesa, nebo pro tátu se synem pro posílení jejich vztahu. Otec, syn a nůž! Ale na kovářské kurzy chodí i ženy, nemyslete si!

Maximální kapacita kurzu:

4 osoby – přihlašují se z různých portálů, nejen přes Naučmese.

 

Cena a slevy:

  • Plná cena kurzu pro jednoho je 4500 Kč.
  • Pro děti je cena kurzu 3900 Kč. Stačí dítěti vytvořit přihlášku a uplatnit v ní slevový kód "dítě". 
  • Cena pro tandem jeden rodič jedno dítě je 7900 Kč. Vytvořte pro oba pouze jednu přihlášku a zadejte v ní kód "rodič+dítě"
  • Jdete na kurz společně dva dospělí? Cena pro vás je 8200 Kč. Zaškrtněte v přihlášce "přihlásit dalšího účastníka", zadejte údaje druhého z vás a pak uplatněte kód "jdemedva". 

 

Videa z kurzu

 

 

 

 

 

 

Víš, že Marek vede také tyto kurzy?

Víš, že Marek vede také tyto kurzy?

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.