Ego vs. duše: Jak mít zdravé osobní hranice

1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co Více o lektorovi »

6xjl78utzdlh5bs-osobni-hranice-main.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Zdravé osobní hranice nejsou jen o komunikaci, ale o jistotě, odvaze a identitě. Bráníš své ego nebo zajišťuješ prostor své duši? Víš, co je co?

Pro koho je tento kurz

Pro všechny, kteří:

 • dovolují ostatním, aby jim diktovali, jak se mají cítit, chovat a myslet,
 • hrají hodné holčičky/chlapečky, jen aby se zalíbili a byli přijati ostatními,
 • neumí říkat “ano” příležitostem a výzvám nebo se pak cítí provinile,
 • neumí říkat “ne” věcem, které dělat nechtějí nebo lidem, kteří je vysávají,
 • neodhadnou, kdy jsou vzájemné vztahy za nevhodnou hranicí, dokud není pozdě,
 • často sdílí intimní detaily s cizími lidmi, ale s blízkými sdílet neumí,
 • nedokážou definovat a vyjádřit, co od ostatních vlastně chtějí a potřebují,
 • neumí si říkat o pomoc a pak jsou na všechno sami,
 • tvrdě vyžadují nezávislost, protože je se bojí hloubky, intimity a závazků,
 • mají problémy se rozhodovat sami za sebe a stále potřebují validaci,
 • jsou pořád tak nějak naštvaní (protože cítí, že je ostatní zneužívají),
 • přemýšlí o tom, kdo vlastně jsou – a nemohou se dopátrat.

Osobní hranice

Když učím kurzy všeho druhu, téměř vždy narazíme na otázku osobních hranic. Mít jasně nastavené osobní hranice potřebujeme ve všech vztazích – od rodičů přes partnery a děti, šéfy, kamarády, až po psa. A ne nadarmo se říká, že dobré ploty dělají dobré sousedy. Potud jasno.

Problém je v tom, že většina zdrojů vnímá otázku osobních hranic jako téma komunikační. Doporučuje se asertivita a učí se ty správné výroky, kterými si hranice nastavíte. A nic proti tomu, jsou zcela validní. Jen je to kapku jako náplast na zatraceně velkou otevřenou ránu.

Hranice vašeho ega

Fakt, že máte problém s hranicemi, vychází úplně odjinud – z nízké sebehodnoty, z nedostatku jistoty a odvahy... a v neposlední řadě z toho, že se neznáte. Hranice se projevují nejdřív energeticky, teprve pak komunikačně. Lidé vás mají přečtené v rámci prvních sekund kontaktu, než jste vůbec promluvili. A není to o tom, co „si na vás mohou dovolit,“ ale co vy jim dovolíte.

Pokud nevíte, kdo jste, logicky také nevíte, koho máte bránit, jak a kdy. A pokud hodláte bránit pouze svoje ego, budete dělat přešlapy a chovat se jako čertík skákající z krabičky. Nikdo vám to stejně nebude věřit a vaše dětinské požadavky nebude respektovat.

Pokud naopak víte, kdo jste a za čím si stojíte, pokud znáte své hodnoty (a svou hodnotu!), lidé vás respektují automaticky. Ničeho se dožadovat nemusíte, jen si pevně stojíte za svými autentickými volbami – a ony lidem dávají smysl. Téma hranic pak obvykle prostě vyšumí.

Ego

Pojem ego má negativní kulturní konotace egoismu. Ale, jak říká Dalajláma, „Potřebujeme silné ego, ne velké ego.“ Dalajlámu cituji záměrně, protože v ezoterických kruzích koluje myšlenka, že naše ego je pomalu ztělesněním ďábla, kterého je potřeba vymýtit a zneškodnit.

Ve skutečnosti jde o naši identitu – o všechno dobré i špatné, které nás dělá jedinečnými. Ego potřebujeme přiznat, uznat, pročistit a tak nějak zpacifikovat, aby sloužilo svému účelu. Pak začneme mít jasno v tom, kdo vlastně jsme. Neříkám, že je to snadné – říkám, že to jde.

Duše

Pojem duše je pro spoustu lidí nepolapitelný: duch, duše, vyšší já – co tedy? Všichni ale známe ten slabounký hlásek, který říká „A nechceš spíš něco jiného?“ nebo „Co kdybys raději zkusil tohle?“ Duše obvykle šeptá, takže se musíme ztišit, abychom ji vnímali. Je snadné jí umlčet, hlavně proto, že její rady bývají nepohodlné… obvykle nám dává výzvy a doporučuje změny.

„To je fajn, že jsi dodělal zkoušky na právníka,“ šeptá duše, „Ale víš o tom, že nebudeš spokojený, dokud nebudeš truhlářem? Miluješ přece práci se dřevem! Naplňuje Tě to!“ Jenže naše ego si udělalo identitu právníka a vydřelo si ji, uspokojilo despotické rodiče, zajistilo si budoucnost - aniž by duši naslouchalo.

Ego to prostě slyšet nechce. A tak bojuje za naši vizi úspěšného právníka tak dlouho, dokud jej život nesemele – vyhoření, nemoc, rozvod, nehoda, krach – obvykle začneme poslouchat, až když jsme na kolenou. A všechny ty hranice, respekt a uznání, které si ego cestou „vydupe,“ jsou prostě mimo mísu.

Integrita

Pokud ale děláme něco „srdcem“ a „z duše,“ má to téměř neprůstřelnou kvalitu, kterou lidé kolem ihned vidí. Přitahuje to ty správné partnery, zákazníky, nabídky a příležitosti. Lidé chtějí být kolem někoho autentického, komu mohou důvěřovat, protože to, co říká, také dělá. Takoví lidé jsou jako magnet, protože je nám s nimi dobře, jsou snadno čitelní a můžeme se na ně spolehnout.

Tuto integritu ale můžeme začít budovat pouze, pokud se naučíme poslouchat naší duši. Pak začneme nastavovat si hranice podle ní, nikoli podle našeho nepokojného zlobivého ega. Přestaneme řešit „co chceme“ a začneme řešit „s čím autenticky souzníme,“ co nám dává smysl, co se blíží našim záměrům. A najednou budou naše vnitřní pravidla a osobní hranice zdravé, funkční… a obvykle i automaticky respektované. Teprve pak jsme sami sebou.

Co Tě v kurzu čeká

Tento kurz pojímám spíš přednáškově, s prostorem pro průběžné dotazy a sdílení. Není tu prostor na terapeutickou práci, možnost jít do hloubky s vlastním příběhem a zahojit se. To budete muset udělat doma nebo za pomoci nějakého průvodce.

U mne je cílem dát vám kvalitní orientaci, díky které si svou situaci můžete diagnostikovat a rozhodnout se pro další postup. Sami. Bez toho, abyste hledali validaci a nechali si do toho mluvit. Říká se, že tomto ohledu je správná diagnostika 70% úspěchu a další cestu si lidé obvykle dokáží korigovat.

Společně si tedy probereme následující témata:

 • Diagnostika – přehled typických problémů pojících se s otázkou osobních hranic
 • Kontext - Osobní hranice v kontextu metodiky Anatomie hodnot
 • Duše a ego – definice, projevy, porovnání, přístupy k nim
 • Techniky pro duši – jak se lépe naučit naslouchat našemu vnitřnímu hlásku duše
 • Techniky pro ego – jak vyčistit a předefinovat, kdo vlastně jsme
 • Poučení od zvířat – co mne o nastavování hranic naučili psi, kočky a delfíni

O cyklu Mechanika odvahy

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na získání sebevědomí a odvahy. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu osobních hranic se věnuji od roku 1996 v rámci odblokování tvořivosti a vedení lidí při osobním rozvoji. Od roku 1999 se také soustředím na organizování a vyučování terapií za pomoci zvířat, kde se otázka hranic projevuje ve všech formách – u zvířat je velmi viditelná. Má vlastní práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje, což by bez nastavování osobních hranic prostě dělat nešlo. To, co tu učím, praktikuji v denním životě.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 - Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky "Ruská")
 • Čas: Večerní kurz 18:00-21:00
 • Minimální počet účastníků: 1 (v malém počtu lze jít víc do hloubky jako u osobní konzultace)
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
 • Materiály: cena zahrnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přijď a přiveď přátele :-)

-------------

Fotografie: Hutomo Abrianto z Unsplash

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.