1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

Na Naučmese od 26. 7. 2019, vedl/a kurzy pro 162 účastníků.

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co vyučuji, proto vychází z denní praxe.

 • Kreativita je můj denní chléb - jednak ji používám ve své práci, ale také vyučuji a pomáhám lidem se odblokovat. Už od roku 1996 mne fascinují její vnitřní mechanismy, které jsou platné napříč obory, od umění po business i vědu. Všichni jsme se narodili s přirozenou tvořivostí, je čas se k ní zase vrátit. A jde to!
 • Transformace stojí za většinou procesů, které facilituji, ale ráda prozradím, jak vlastně funguje. Potřebujete ji vždy, když hledáte trvalou změnu - od nových osobních návyků po změnu firemní kultury. Je zvláštní, že její principy jsou pořád stejné. I to vyučuji.
 • Empowerment je cizí slovo, které se těžko překládá, tak mu říkám "silobraní." Učím lidi, jak najít nebo si vzít zpět svou osobní sílu. Nejde mi jen o to předat informace, chci vám i dodat odvahu a posunout vás dál v praktickém životě. "Stoupnout si do své síly" pro mne není otřepaná fráze, myslím to doslovně a těší mne, pokud v tom mohu někomu pomoci.

Takže, co tedy přesně dělám? To je různé a vždy se to odvíjí od konkrétních projektů. Tady je něco málo:

 • Provádím lidi osobní či tvůrčí transformací.
 • Pomáhám firmám definovat "kdo jsou" pro marketingové a PR účely.
 • Spoluzaložila jsem Pomocné tlapky, které cvičí asistenční psy - a ti pak dávají osobní sílu a svobodu postiženým.
 • Od malička píšu. Tvůrčí psaní i komerční texty.
 • Překládám do angličtiny - cokoli od literatury po vědecké články.
 • Spolupracuji s manželem - Jim Freeman je spisovatel a můj editor. Je o 40 let starší. Jsme spolu přes 25 let, takže něco asi kliklo :-)
 • Dělám digitální umění s přírodní tématikou. Takové velikánské obrazy, které ukazují květiny, listy nebo třeba peří v extrémním detailu. Učím tak lidi, aby se víc koukali pod nohy a všímali si, jak úžasná je příroda.
 • Téměř dvě dekády pomáhám organizovat, vyučovat a propagovat terapie za pomoci zvířat, v poslední době nejvíc ty s delfíny (v Turecku). Někdy si s nimi jedu zaplavat, většinou se ale spíš na dálku podporuji mé úžasné kolegy, kteří dělají zázraky s postiženými dětmi. V tomhle oboru si člověk na zázraky vlastně zvykne.
 • Občas něco nadesignuju - weby, knihy, nějaký ten interiér, který pak vlastnoručně zrenovuji. Nábytek si dělám na míru a už jsem kamarádka i se zbíječkou. ;-) Projekt "rodinná chata" patrně ale bude na celý zbytek mého života.
 • 30 let se věnuji mystice v praxi a kromě jiného jsem novodobou ceremonialistkou. Bez denominace. Bez dogmat. Zajímá mne podstata věcí, nacházení společného jazyka mezi kulturami a náboženstvími. Můj přístup je o uctívání přírody a jejích cyklů - tak trochu šamanství, tak trochu pohanství, něco málo z Východu a okořeněno alchymií naší rodné země. Kvůli spiritualitě nemusíme jezdit za hranice, máme jí u nosu. Moje učitelka předurčila, že budu "překladatelkou" duchovních věcí do běžné praxe a mostem mezi lidmi - a vlastně měla pravdu.
 • Spolu s mezinárodním týmem jsem vytvořila metodiku zvanou Anatomie hodnot, která tvoří základ kurzů, které nabízím na Naučme.se. To je takové podhoubí - mapa lidských hodnot, principů a kvalit, sestavená do důkladné hierarchie. Celkem jich je 1029, což je kapku moc, takže ten základní systém je zredukován na 154 těch nejdůležitějších. A to pro začátek úúúúplně stačí.

Žiju to, co učím. Nejsem dokonalá a rozhodně se sebou ještě nejsem hotova. Ale přišel čas předat, co se osvědčilo v praxi. Doufám, že se ke mně přidáte!

Michaela

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.