1eh18fwlm5fujov-portret-zs.jpeg

Zdenka Streblova

Na Naučmese od 15. 9. 2014. Navštívil/a 2 kurzy.

Je to už pár let, co jsem vytvořila webové stránky Prague arties a začala nabízet ženám pomoc při vybírání padnoucího oblečení a české módy z kvalitních materiálů anebo pro zvláštní společenskou příležitost. Nabízím osobní konzultace a provázení na cestě za novými kousky šatníku, které lze objevit v obchodech českých oděvních značek, ale i u místních dámských krejčových nebo u pražských návrhářek.

Mottem kurzu je udržitelné odívání, rozpoznání kvalitních materiálů a pomalé hledání cesty k nalezení vlastního stylu. Ráda bych účastníkům mých procházek za módou zprostředkovala příjemný zážitek z jiného stylu nakupování oblečení. Mohou tak získat novou zkušenost s tím, zajít si do malých příjemných obchodů a ateliérů tvůrců, kde panuje přátelská a uvolněná atmosféra a kde lze v klidu objevovat to, co člověku sluší a v jakém střihu či barvě se dobře cítí.

Itinerář kurzu lze dohodnout individuálně dle potřeb účastníka a za 4 hodiny navštívit 3 až 4 obchody s módou či doplňky a zastavit se cestou také na dobrou kávu, kde lze sdílet další dobré tipy a odkazy. Je možné plnit zadání klienta a vybrat např. outfit na společenskou akci jako je svatba, večírek nebo stylová párty, anebo sestavovat např. kapsulový šatník jako oblečení pro každodenní nošení. Tůra je zamýšlená buď jako individuální služba, anebo ji lze podniknout i pro skupinu kamarádek, popř. v menším okruhu účastníků jako návštěvu obchodů českých značek.

Moje cesta k pomalé módě začala už v dobách mých pražských studií. I když jsem studovala práva, pomrkávala jsem při tom jedním okem po ateliérech českých šperkařů, dílnách návrhářek a galeriích moderního designu. Po právech, kterými se dodnes živím, jsem ještě chvíli studovala design, a tak mám dodnes slabost pro vše od módy a doplňků, až po užité umění. Až moje kamarádky, pro které jsem pořádala procházky Prahou za pomalou módou, mě přesvědčily, abych své zkušenosti nabízela jako průvodkyně po pražských ateliérech. Portál Naučmese je skvělá příležitost, jak najít nové klientky a sdílet s ostatními slabost pro krásné oblečení a předávat dál zkušenosti. Nechci v žádném případě zapomínat ani na muže, kteří jsou také velmi vítáni, a to ať už jako zájemci o pánskou módu, anebo jako ti, co chtějí najít a koupit ženě nebo jinému oslavenci krásný dárek z ranku módy nebo designu.

A ještě trocha teorie 😊 Jsem zastánkyní pomalé módy neboli slow fashion. Je možné, že tento pojem mnoho lidí slyší poprvé. Co za tím označením vězí? Slow fashion je reakcí na stav, v jakém se nachází současný trh s oblečením označovaný jako fast fashion a také odpovědí na hektický a nešetrný způsob výroby a nakupování oblečení, jak ho známe z velkých obchodních řetězců. Stejně jako slow food bylo reakcí na řetězce fast food, je slow fashion reakcí na model neetických nadnárodních řetězců s nekvalitním rychloobrátkovým oblečením. Slow fashion je známá také pod názvem móda od lokálních tvůrců nebo móda udržitelná. Není žádným tajemstvím, že většina oblečení z řetězců velkých značek pocházející od firem jako je H&M, Guess, Mango, C & A nebo Zara je vyráběno v zemích třetího světa za velmi neetických podmínek a většina zaměstnanců si v těchto textilkách vydělá méně než 2 dolary za den. Jejich směny probíhají ve fabrikách, kde kontroly pravidelně odhalují těžkou práci s chemikáliemi při barvení a bělení textilu a nehumánní zacházení se zaměstnanci (jsou to z 80% ženy a často také děti), kteří za mizivou mzdu pracují v deseti- a vícehodinových provozech. Dalším velkým problémem je nadprodukce a to, jak se zachází se zbožím, které tyto řetězce nestihnou prodat a ty mezitím vyjdou z módy. Média přinášejí zprávy třeba o tom, že britská značka Burberry jednorázově zničila neprodané zboží v hodnotě 28 milionů liber, přičemž za předchozích 5 let šlo o zboží v celkové hodnotě vyšší než 90 milionů liber (zdroj BBC). Ničení je ale běžnou praxí i u cenově dostupnějších módních producentů, kteří tak řeší rychle se střídající módní trendy v tomto odvětví. Proti takovému plýtvání se staví koncept pomalé módy, který dává důraz na kvalitu, tradici a řemeslnou dovednost tvůrců a krejčových. Upřednostňuje místní značky a materiály, které jsou recyklovatelné, obsahují co nejvíce přírodních vláken a jsou ekologicky nezávadné. Ve slow fashion se razí heslo, že méně je mnohdy více a to, že je lepší mít ve skříni méně věcí, zato z kvalitního materiálu a navíc ušité lidmi, kteří za svou práci dostávají férový plat. 

 

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.