Psychologie osobnosti prakticky - jak porozumět sobě i ostatním

1k77ieoxif4uw85-michal-ctverec.jpeg

Michal Jaško

S taojogou jsem začal v roce 2017. Dnes už ji vyučuji jako instruktor UHT.  I když jsem byl vždy hlavně racionální typ, hned při prvních zkušenostech s vnitřním Více o lektorovi »

81rnrpsvs37qc39-tengyart-doqteen8soo-unsplash.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Rád dělám věci pořádně. Vždycky mě zajímala psychologie a snažil jsem se porozumět sám sobě a svým vztahům. Hodně mi v tom pomohla typologie osobnosti, jenže jsem rychle zjistil, že testy MBTI vlastně moc nefungují a popisy na 16 Personalities nebo Wikipedii jsou takové povrchní a zavádějící

Pak jsem objevil systém, který začal teprve před pár lety skládat dohromady Chase S. Joseph na základě analytické psychologie podle Carla Gustava Junga. Je mi líto, že tuhle "horkou novinku" u nás prakticky nikdo nezná a všichni ještě ztrácejí čas s MBTI.

O čem bude řeč?

4 Sides of the Mind používá stejných 16 osobnostních typů jako MBTI, ale tam ta podobnost končí. Když pracuješ s konceptem, že naše mysl má v sobě vlastně 4 různé vzájemně provázané osobnosti, mezi kterými podle situace přepíná, začne to dávat smysl a vysvětlují se nejasnosti, jako například:

 • proč si někdy připadáme jako introverti, a jindy jako extroverti
 • proč se předškolní děti projevují jinak, než když jsou starší
 • jak vlastně funguje krize středního věku (a že není jedinou životní krizí)
 • co s námi dělá trauma a krizové situace
 • co vede k moudrosti a spokojenosti
 • proč potřebujeme druhé lidi a jak to celé zapadá do "vesmírného řádu"

Jak bude kurz probíhat?

Pojď se setkat v malé skupině někde na zahrádce nebo v čajovně a prozkoumat, jak nám tahle věda může být užitečná v každodenním životě. Mně skutečně slouží jako takový manuál na lidi. :) Výhodou je, že nebudeš vyplňovat žádný test ani dotazník. To v praxi znamená, že sledováním určitých charakteristik můžeš už během pár minut hovoru s cizím člověkem bezpečně určit jeho osobnost. A když víš, jak s člověkem zacházet, je jen na tobě, jak s danými informacemi naložíš...

Na kurzu ti předám potřebné základy, a potom budeme pokračovat volnou diskusí. Během setkání poznáš svůj typ osobnosti a dozvíš se, co to znamená. Dále se můžeme podle zájmu účastníků zaměřit na:

 • kognitivní funkce obecně i jejich role u jednotlivých typů (aneb v čem jsem fakt dobrej, o čem nemám páru a čeho se bojím)
 • druhy vztahů mezi osobnostními typy (aneb s kým randit a proč mě se*ou rodiče/sourozenci/kolegové)
 • jak poznat osobnost svých příbuzných, kolegů, kamarádů, a co s tím
 • jak někoho efektivně přitáhnout, naštvat, odpudit...
 • proč a jak dovolit svým dětem být tím, kým jsou
 • jak najít kariéru vhodnou právě pro mě
 • co konkrétně dělat pro svůj osobní rozvoj

Nebyl by svět lepší, kdybychom si navzájem rozuměli? Pojď se to naučit pořádně.

Říkám na rovinu, že většina informací se dá najít volně na internetu. Setkání pro tebe ale může být přínosné, pokud třeba úplně neovládáš angličtinu nebo se nechceš stovky hodin věnovat studiu.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.