První psychická pomoc 1

3984630-figura-oriznuta.jpg

Jana Kučerová

Jsem psycholožka, psychoterapeutka a lektorka. Pracovala jsem s vážně duševně nemocnými v psychiatrické léčebně, s chronicky nemocnými v centru bolesti, s lidmi Více o lektorovi »

3984630-figura-oriznuta.jpg

Jana Kučerová

Jsem psycholožka, psychoterapeutka a lektorka. Pracovala jsem s vážně duševně nemocnými v psychiatrické léčebně, s chronicky nemocnými v centru bolesti, s lidmi Více o lektorovi »

7xisdo6f152-help-2478193-1920.jpg
Francouzská 34, Praha 2 - Vinohrady, Praha (mapa)

už jen 4 účastníci a kurz se uskuteční

Zbývá 8 míst

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Kurz již navštívilo 39 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Znáte 5T? Umíte stabilizovanou polohu, umělé dýchání a masáž srdce? A přesto se cítíte trochu v rozpacích, když máte kamarádce ošetřit akutní „zlomené“ srdce? Netušíte, co poradit kolegovi, když se mu v životě všechno po… a je úplně na dně? Nebo jak "deeskalovat" konflikt a vztek, aby nedošlo k fatálnímu výbuchu?

Jednodenní bytelný základ krizové intervence a té pro život nejpraktičtější psychologie. Budete vědět, co dělat a co říkat, abyste pomohli (a také - hlavně - co nedělat a neříkat, abyste více nepřitížili) sobě i blízkým, když prožívají něco těžkého.

První den se naučíte základy:

 • co je to stres – krize – šok – trauma
 • jak funguje mozek a psychika v zátěži a krizi, stresová reakce těla
 • mýty o zvládání psychicky náročných situací
 • zásady první psychické pomoci (které zvládne každý ;-))
 • zvládání šokových stavů
 • fáze prožívání v situacích hromadných neštěstí
 • k čemu jsou dobré negativní emoce a co s nimi
 • co znamená pláč a jak se chovat k plačícímu
 • porozumění frustraci – hněvu – agresi, jak se nestát “cholerikem”, jak zabránit eskalaci konfliktu
 • porozumění strachu – úzkosti – panice, jak přemoci strach a jak zvládnout záchvat paniky
 • jak (dlouho) se hojí duše a k čemu je všechno to trápení dobré
 • + pár malých jemných sebezkušenostních cvičeníček pro práci s emocemi

A pokud máte chuť a odvahu seznámit se ještě s většími psychickými temnotami, zvu vás hned následující den na druhou část (První psychická pomoc 2), kde se dozvíte, jak zacházet s depresí a truchlením (a jak je rozeznat), co je to psychóza a bludné přesvědčení a co s tím, jak se postavit ke zmínkám o sebevraždě, jak zacházet s traumatizovaným člověkem a mnoho dalšího.

Pro koho jsou kurzy První psychické pomoci vhodné?

 • Znát zásady psychické pomoci se hodí opravdu každému 😉
 • Kurz je koncipován pro laiky. Nepotřebujete žádné předchozí znalosti psychologie, medicíny ani jiné. 
 • Ocení ho studenti nebo uchazeči o studium psychologie a pomáhajících profesí;
 • Rádi ho navštěvují fyzioterapeuti, učitelé, vychovatelé, lékaři, pracovníci v sociálních službách a z dalších profesí, které pracují s lidmi;
 • Ti, co už prošli nějakými kurzy a výcviky z oblasti psychoterapie, se asi budou trochu nudit. Ale zase mohou slyšet téma pěkně pohromadě a z jiného pohledu. 
 • Kurz není sebezkušenostní, nemůžeme se věnovat terapeutickému ošetření osobních krizí či obtíží účastníků. Vzhledem k probíraným závažným a neveselým tématům, prosím, zvažte svou účast, pokud zrovna sami prožíváte něco velmi těžkého.

Odnesete si miniskripta se shrnutím toho nejdůležitějšího a odkazy, kde hledat odbornou pomoc. Také mnoho “aha” poznatků, které se vám budou hodit každý den v práci i v osobním životě. Prohloubí se vaše schopnost empatie a pochopení pro druhé, nakazíte se nadhledem, tolerancí a laskavostí k sobě i lidem 🙂

A pokud máte odvahu seznámit se ještě s většími psychickými temnotami, zvu vás na druhou část (První psychická pomoc 2), kde se dozvíte, jak zacházet s depresí a truchlením (a jak je rozeznat), co je to psychóza a bludné přesvědčení a co s tím, jak se postavit ke zmínkám o sebevraždě, jak zacházet s traumatizovaným člověkem a mnoho dalšího.

 

Místo a čas

9:30-17 s polední pauzou 1,5hod.

Na oběd počítejte s "vyvenčením" - není možné si připravovat jídlo na místě, ale v okolí je spoustu prima bister a restaurací i parčík na piknik. K dispozici káva, mléko, čaj, voda a nějaké drobné "zobání".

Podkroví POD KROVY (Praha 2 - Vinohrady, Francouzská 34) je útulné, domácké a kurzy v něm jsou také takové. Maximálně pro 15 lidí. Sedí se na židlích, polštářích, křesílkách, pohovce. Proti letním vedrům máme klimatizaci.

Všechny mé kurzy v POD KROVY jsou "pregnant friendly" (pokud vylezete do 4. patra bez výtahu ;-)), ale děti a jiné domácí mazlíky s sebou neberte. Neužili by si to a vy také ne.

 

A proč to dělám?

Krizová intervence je mým osudem a srdeční záležitostí už od roku 2003, kdy mě zlákala práce na Lince důvěry v Krizovém centru RIAPS. 11 let jsem učila krizovou intervenci psychology a další pomáhající profesionály. Pro tento kurz jsem vybrala to nejzákladnější z komplexních KI výcviků. Protože umělé dýchání a masáž srdce se učí už děti na základce. Ale umění ošetřit psychická zranění a zachránit sebeúctu - to přece potřebujeme mnohem častěji!

Víš, že Jana vede také tyto kurzy?

Víš, že Jana vede také tyto kurzy?

Doprovodné fotky

 • 7fd6mlrgj63-20190807-174918.jpg
 • 1fb2cyntkdmfi7q-20200227-122506.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.