Praxe ve 20leté jedlé přírodní zahradě s permakulturními prvky

Petra Vodenková
Více než 15 let se věnuji tvoření a návrhům jedlých přírodních zahrad s prvky permakultury a důrazem na plodící dřeviny a jedlé a léčivé byliny. Od roku 2016 Více o lektorovi »

Kurz již navštívilo 41 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Poznámka k termínu
Odnesete si návod, seznamy a jasnou představu jak na to!
🌿 Inspirace, kterou jen tak nenajdete
Přijďte nahlédnout do zahrady, kde čas pracuje pro vás. Na pouhých 550 m² uvidíte, co všechno dokáže přírodní zahrada s permakulturními prvky: desítky plodících dřevin, léčivé a jedlé byliny, ekosystém v rovnováze.
Tento kurz není teorie od stolu. Provedu vás živou a dlouhodobě fungující zahradou, kde společně rozebereme nejen to, co zde roste, ale proč a jak to funguje.
🌳 Co vás čeká:
- Jak vypadá jedlá zahrada po 20 letech — a co z toho si můžete odnést domů
- Rostlinná patra: jak vrstvit stromy, keře a byliny, aby si nepřekážely, ale pomáhaly
- Péče o půdu: mulče, jíchy, biouhel, mykorhiza i hydrogel – co kdy použít
- 50 druhů jedlých a léčivých trvalek a dvouletek, které zvládnete i vy
- Plodící dřeviny, které v zahradnictví běžně nenajdete – ochutnáte, co zrovna dozrává
- Co se osvědčilo, čemu se raději vyhnout, a jak neplýtvat vodou
🍇 Navíc podle času :
- Založení jezírka a přirozené čištění vody
- Pěstování světelného kořene a bambusů na malém prostoru
- Ukázka zavlažování pomocí Olla nádob a dalších low-tech řešení
- Zakrslé slepičky jako součást ekosystému
- Co pěstovat pod ořešákem, aby to mělo smysl
🧺 Z kurzu si odnesete:
- Seznam méně známých jedlých keřů a trvalek (s praktickými informacemi pro výsadbu)
- Konkrétní představu, jak rostliny zkombinovat právě ve vaší zahradě
- Ochutnávku plodů, které opravdu rostou v našich podmínkách
- Tipy, jak přilákat opylovače i užitečné živočichy
- Jak hýčkat půdu - zdravou půdu
- Dárek: semínka a sazenice z Gengel o.p.s
- A možnost se na mě obrátit i po skončení kurzu s dotazy
🍒 Na jaké rostliny se můžete těšit?
Z méně známých plodících dřevin například:
Muchovníky, dříny, čínská datle, kudránie, mišpule, hlošiny, shizandra, minikiwi, akébie, hruškojeřáb, fíkovníky, velkoplodé hlohy, moruše, kamčatské borůvky, bambusy, růže a mnoho dalších.
Z trvalek např. noholist, čechřice vonná, pérovník pštrosí… a běžné druhy zeleniny.
📷 Vše, co uvidíte, opravdu roste u nás
Všechny fotografie v prezentaci pocházejí přímo z této zahrady – žádné vypůjčené iluze.
Těším se na vás — na kurz, který vám otevře dveře do jiného způsobu zahradničení.
Víš, že Petra vede také tyto kurzy?
- Design vaší jedlé přírodní zahrady - 16. 5. 2025
Další zajímavé kurzy

Výchovný řez ovocných stromů

Jak připravit kurz na Naučmese.cz

Jak na sociální sítě? Přednášky TOP lektorů z MiniFestu

Jak připravit zážitkový webinář
Webinář - online ,

Programování pro web (PHP/JS/SQL)
Webinář - online ,
Kurz se mi líbil, byl přínosný a plný informací. I když byla zima, Petra se o nás starala. Velmi si cením i toho, že jsme mohli ochutnat některé zpracování plodů. Hned jsem měla lepší představu.
Stálo mi za to strávit cestou v autě několik hodin a kurz si po roce zopakovat. Kurz je vedený ve velmi příjemné atmosféře, dokonce nám lektorka i upekla zdravou buchtu z rebarbory a nechyběla ani ochutnávka zavařenin z výpěstků! Na mé zahrádce již mám dva fíkovníky, poschoďovou cibuli a další tři rostlinky z úchvatné zahrady v Lysé nad Labem. Také jsme si mohli zdarma odsypat semínka trvalek, fazolí a dýní. Samotnou náplní kurzu byla procházka po zahradě, informace k jednotlivým rostlinám a vztahům mezi nimi, ale i zastavení u slepiček (menší plemeno, které jde po slimácích!). Obdivovali jsme i celkové uspořádání zahrady a to, kolik se tam toho vlezlo. Odjížděla jsem s pocitem pohody a hezky stráveného večera.
Kurz splnil mé očekávání - vidět v reálu krásnou přírodní zahradu, založenou před delší dobou plus přinesl inspiraci na některé další rostliny i postupy (úprava záhonů, mulčování). Doporučuju všem, kteří jsou v procesu tvorby své přírodní zahrady.
Jedlou zahradu paní hostitelky, které se kurz týkal, hodnotím na 100%.
Plná dojmů mohu jen říci, že bych kurz s prohlídkou této zahradu chtěla absolvovat ještě jednou. Nestačila jsem vše vstřebat. I přes nepřízeň počasí se některým nechtělo zahradu opustit.
Hledala jsem inspiraci pro svou přírodní zahradu a té se mi na prohlídce dostalo vrchovatě. K tomu spousta cenných zkušeností od opravdu erudované lektorky. Navíc jsme měli možnost prohlédnout si i nějakou odbornou literaturu k tématu, což bylo fajn. Dostali jsme také seznamy jedlých rostlin a netradičních keřů/stromů se stručnými informacemi - to oceňuju Celé setkání bylo velmi komorní vzhledem k velikosti zahrady, ale o to bylo intenzivnější. Návštěvu Petřiny zahrady rozhodně doporučuji.
Určitě mít tužku a sešit a psát si poznámky. Paní Petra předává spoustu informací. Využili jsme plně 3 hodiny. Připraveno i spousta knih pro inspiraci, ze kterých nejvíce čerpáme, abychom věděli, kde si sami můžeme najít informace. Po kurzu nám zaslala v přehledném e-mailu shrnutí a doporučení např. e-shopu a zahradnictví. Co vše je na zahradě jedlé, bylo překvapením. Na závěr výběr s pár semínky a sazenicemi. Nechce se vám domů a klidně byste zůstali déle.
předčil mé očekávání, hodně jsem se dozvěděla a inspirovala, krásná zahrada
Kurz se mi líbil, zahrádka paní Vodenkové je krásným příkladem přírodní zahrady. Dozvěděli jsme se spoustu věcí, k dispozici bylo i malé občerstvení a ochutnávka málo známých jedlých plodů. A také semínka a sazeničky některých trvalek.
Velký dar, vidět zahradu jako fungující systém, k tomu propojení s odbornými informacemi, ukázky, ochutnávky, zahrada všemi smysly..
Pro mě velmi podnětný, hodně příkladů z praktické stránky založení a údržby zahrady, její možnosti využití po estetickém a výnosovém přínosu.
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář:
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětměly bychom s dcerou zájem o soukromou konzultaci. Vlastníme cca 8000 mě zahrady ve Zdibech, kterou bychom rády zkultivovaly.
Pokud by se uvolnila 2 místa na Vašem kurzu nebo by existovala jiná možnost, jak si Vaši zahradu prohlédnout, měly bychom zájem.
Děkuji.
Ivana Kubíčková
Kateřina Fabiánová
@Ivana Kubíčková Dobrý den, paní Ivano, na tomto kurzu bych už neměla kapacitu se věnovat více lidem, ale zvažuji ještě vypsání jednoho stejného kurzu nebo je varianta přihlásit se na https://www.naucmese.cz/kurz/design-vasi-jedle-prirodni-zahrady#termin-individualni-praha a udělat ho u nás na zahradě, záleží na Vašich potřebách. 8 000 m2 je už krásný velký prostor a složitější na navrhnutí než zahrádka, záleží jaké máte plány do budoucna a jak konkrétní pozemek vypadá. Mám ještě 10 000m2 tam jsou vidět nové 6leté výsadby.
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětPříjemné dny
Petra Vodenková
@Ivana Kubíčková Dobrý den, Ivano a Katko,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětmockrát děkujeme o váš zájem o kurz. Za Naučmese bych tady ráda dodala, že bych doporučila přidat si kurz na seznam přání - automaticky by vám došla na mail notifikace, že se na termínu uvolnilo místo nebo že byl vypsán nový termín. :-)
Možná nám ale lektorka Petra bude umět už nastínit, kdy má v plánu další termíny vypsat. :-)
Mějte se fajn,
za tým Naučmese
Nela Ševčíková
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětnež jsem se stihla přihlásit, tak je přihlašování uzavřené. Máme teď nově velkou zahradu, kde je jen pár stromků, ale jinak je prázdná a ráda bych se zašla podívat jak může jednou vypadat a pravděpodobně bych si i ráda poté zaplatila individuální konzultace přímo od vás pro naší zahradu. Když se dívám na různé realizace od zahradních architektů, tak to jsou takové neživé ty zahrady, vypadají nepřírodně a uměle a ta vaše vypadá krásně živě. Kdyby se našlo v prohlídce ještě místo nebo někdo vypadl nebo byste vypsala další termín, budu ráda, když mi o tom dáte vědět.
Děkuji.
Přeji krásný den.
Michaela Mucha
@Michaela Mucha Dobrý den, ještě jsem otevřela přihlašování, protože jedna osoba byla omylem přihlášená dvakrát a nevšimla jsem si toho. Každý to má trochu jinak někdo divoké zahrady miluje, někdo má raději věci pod kontrolou, tak na zahradě přirozeným procesům tolik prostoru nedá:-)
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědět