20151008-140500-ivo3-cut.png

Ivo Marvan

Na Naučmese od 8. 10. 2015, vedl/a kurzy pro 3 účastníky. Navštívil/a 7 kurzů.

Umění Tchaj-ťi čchüan (Tai Chi Cuan, Tai Ji Quan) je pro mne způsob, jak si uchovat lepší náladu a zdraví. Může pomoci vyrovnat se s běžnými potížemi všedního dne, se stresem a únavou. Pomáhá také v těžkých chvílích života jakou je nemoc, potíže v práci v partnerský vztazích a pod.

Praktikuji toto umění více jak čtvrt století. Během této doby jsem absolvoval přes 100 týdenních intenzivních seminářů se svým učitelem Tomaszem Nowakowským. Účastnil jsem se seminářů v Itálii a Rakousku vedené Dr. Ming Wongem. Posledních 7 let pravidelně navštěvuji mezinárodní setkání tchuej šou (push hands) v Německém Hannoveru a Hassfurtu.
Organizuji takové mezinárodní setkání v Praze (push-hands.cz)

 
Vždy jsem býval (a stále jsem :-)) malý a tlustý s vrozenou vadou obou kyčlí. Ve škole jsem míval zakázaný nebo omezený tělocvik. A paradoxně, od doby, kdy jsem začal praktikovat Tchaj-ťi čchüan, strávil jsem po různých tělocvičnách aktivním cvičením těla i mysli doslova několik let.


16 let jsem vedl cvičení v naší škole. Potom jsem kvůli nemoci na čas vyučování přerušil, nikdy jsem však nepřestal praktikovat. A to i v nemocnici při totální náhradě kyčelního kloubu. Cvičil jsem hodinu před operací a jednoduché cviky a dýchání také hodinu po ní.


Došel jsem k tomu, že každý z nás má svá omezení. V těle, v mysli, v srdci. Některá nejsou tolik vidět, ale každý je máme.


Pokračuji ve své praxi, otevřel jsem nové cvičení, účastním se nadále seminářů s učitelem i mezinárodních setkání.


Celou tu dobu jsem se živil jako programátor. S manželkou vychovávám dva syny. Snažil jsem se být nablízku oběma rodičům, v době jejich nemoci a smrti. Zkrátka vedu obyčejný život, se všemi radostmi a starostmi. Tchaj-ťi čchüan mi při tom pomáhá.

Moje stránky o Tai Chi Chuan: http://marvan.cz/tai-chi-chuan
Naše škola: zlatykopec.org

 

Ivo

Zakoupené video kurzy (1):

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.