20130312-142346-16.5.2012-16-orez.jpg

Ivana Mertová

Na Naučmese od 12. 3. 2013, vedl/a kurzy pro 158 účastníků. Navštívil/a 3 kurzy.

Baví mě učit se a poznávat svět.

Baví mě učit druhé, protože jim ráda pomáhám objevovat vlastní potenciál a těší mě, když vidím jejich pokroky.

Baví mě připravovat si vlastní kurzy, pracovat s malou skupinou lidí, sdílet s ostatními znalosti a dovednosti.

Mým největším zájmem je permakultura - cesta k trvale udržitelnému životu. Cílem permakultury je budovat prospěšné vztahy, nejdříve vznikla jako způsob, jak produkovat potraviny tak, aby se přitom neničila příroda. Ale vzájemně prospěšné vztahy a spolupráce místo boje, to je princip, který je užitečný v každé oblasti života.

Tvořím web mestskapermakultura.cz, protože si myslím, že permakultura se dá uplatnit i ve městě, kde sice není moc prostoru na pěstování, ale za to je tu spousta lidí, se kterými se dá leccos zajímavého tvořit.

Prosazuji i výraz sociální permakultura, což znamená aplikovat principy permakulturního designu na společné skupinové projekty. Přeložila jsem knihu Cesty ke zdravé společnosti od britské autorky a permakulturní lektorky Looby Macnamara, která se zabývá sociální permakulturou.

Sociokracie je další oblast mého zájmu, je to soubor nástrojů pro spolupráci lidí ve skupinách, zejména tehdy, když se ta skupina řídí spíš podle vize a hodnot než podle příkazů svého šéfa.

Ivana

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.