Základy veslování za 1 den na řece

1otjr2r25rs-foto-do-legitky.jpg

Václav Horák

Jsem celoživotní veslař a jachtař. Veslování se věnuji 16 let a plachtění již 30 let, z toho 17 let na Laseru, poslední 3 roky na RS 100. Pravidelně také jezdím na kajutové plachtenici.. Plachtit jsem naučil také svého Více o lektorovi »

1otjr2r25rs-foto-do-legitky.jpg

Václav Horák

Jsem celoživotní veslař a jachtař. Veslování se věnuji 16 let a plachtění již 30 let, z toho 17 let na Laseru, poslední 3 roky na RS 100. Pravidelně také jezdím na kajutové plachtenici.. Plachtit jsem naučil také svého Více o lektorovi »

1ocz33kmv9b0hjx-plujeme.jpg
Nymburk na Labi, ulice Nad Elektrárnou, loděnice veslařského oddílu TJ Lokomotiva na břehu řeky kousek od jezu, Nymburk (mapa)

Kurz je individuální

Kurzu se již zúčastnili

Nevyhovuje ti termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti vědět, jakmile lektor vypíše nový termín.

Chcete si zlepšit svou fyzickou kondici intenzivním zapojením svalů nohou, zad, rukou i břicha?  Naučte se veslovat!

8j78ehi58j5dw8z-kreslene-tempoweb.jpg?format=auto&compress=true&quality=100&width=620

Ideální pro lidi s nadváhou, hodinový výdej energie je dvojnásobný proti cyklistice (500 kcal/h, kolo 200 kcal/h, oboje při nezávodním tempu). Na rozdíl od chůze veslování vsedě šetří klouby nohou. Za vesly budete ve stejném čase hubnout dvakrát rychleji.

Veslování je celoroční sport (dá se i v zimě v rukavicích a kulichu) nezávislý na větru a počasí. Přeprava 5 m dlouhé veslice na střeše auta kamkoliv. Start z mola celoročně, v létě i ze břehu rybníka (je třeba před nasednutím popojít asi 3 m vodou k sedátku- slajdu). Díky snadno přepravitelné veslici můžete prozkoumat a obdivovat zákoutí řek,  rybníků i přehrad. Vhodná i pro příbřežní plavbu na moři. S dopravou veslice od auta k vodě pomůže převozní vozík, pokud neunesete veslici na rameni.

401zyruyqbxbg0r-da-se-odnest-i-na-rameni.jpg?format=auto&compress=true&quality=100&width=620 


Místo konání: 

Město Nymburk na Labi, loděnice veslařského oddílu TJ Lokomotiva na břehu řeky kousek od jezu, ulice Nad Elektrárnou. Doprava z Prahy autem nebo rychlíkem (42 minut + cca 15 minut pěšky z nádraží)

Souřadnice GPS: 50°10.99117'N, 15°3.31368'E (místo je označeno na mapy.cz)

401zyruyqbxbg0r-da-se-odnest-i-na-rameni.jpg?format=auto&compress=true&quality=100&width=620 

Délka trvání a průběh kurzu:

Kurz trvá 3 hodiny. V prvé hodině vás naučím správný pohyb vesly včetně tzv.plošení při průchodu vesel nad vodou a pohyb těla na slajdu. Další hodiny jsou věnovány projížďce po Labi, stále pod dohledem instruktora. Výcvik je prováděn na stabilní a bezpečné veslici Liteboat Sport 1X New 2020 (foto + mnoho videí na youtube pod tímto heslem), kde na rozdíl od skifu nehrozí začátečníkovi zvrhnutí do vody. Dobře a rychle na skifu se obvykle naučí jen ten, kdo začal v raném mládí, na veslici Liteboat začínají úspěšně i muži a ženy v důchodovém věku. Rychlost obou lodí je přitom srovnatelná, protože začátečník kvůli nutnosti vyvažovat vratký skif na něm nikdy nedosáhne žádoucí rychlosti (záběr vesly je kratší, stejně jako pohyb sedátka- slajdu není po celé dráze kolejniček). Na Liteboatu složité vyvážovaní odpadá, po krátkém zácviku je možné dělat plná tempa.

Mezi první hodinou výcviku a volnou projížďkou je vhodná pauza, aby se pohyb při veslování usadil v hlavě. Zatímco bude na vodě další žák, můžete se projet na kole, koloběžce , nebo bruslích po cyklostezce z Nymburku do Poděbrad,  kde jsou přímo u vody restaurace.

Cena kurzu

je 2000 Kč. Zahrnuje odměnu instruktora, zapůjčení špičkových závodních vesel Concept z kevlaru v pořizovací ceně 21.000 Kč,  zapůjčení veslice Liteboat v pořizovací ceně 107.000 Kč a provizi zprostředkující agentuře. Pokračovací kurz s výraznou slevou. Kurz může probíhat i v angličtině (english speaking instructor). 

Proč kevlarová vesla s velkými lopatkami ? Vesla jsou skutečným motorem skifu i každé veslice. S dobrými vesly pojede i dřevěný skif rychleji než karbonový s dřevěnými vesly s malými lopatkami.

Počet účastníků: 

minimálně 3, maximálně 5.

Termín konání:

květen až září,  víkendové dny, po dohodě možno i v týdnu dopoledne. Odpoledne a večer je molo vytíženo místními veslaři.

Vybavení s sebou:

plátěnky do lodi (může na ně stříknout voda), kraťasy, tričko, dle počasí větrovka, nápoj a případně občerstvení.

Podmínka účasti:

obstojný plavec. Pro starší osoby bude připravena k zapůjčení záchranná vesta. Prosím uveďte tento požadavek do přihlášky. Loď je nepotopitelná, při náhodném pádu do vody bude vaším záchranným ostrůvkem.

Věřím, že právě veslování se stane vaším celoročním sportem, který posílí vaši kondici a imunitu i ve vysokém věku. Na veslici Liteboat není problém jet i v 80. Kdyby vás postihla na skifu náhlá nevolnost a pustili jste z rukou vesla, která úzkou loď vyvažují jako provazochodce na laně balanční tyč, spadnete do vody a můžete utonout. Na Liteboatu položíte vesla lopatkami na vodu a budete odpočívat,  jak dlouho potřebujete. Nic se vám nestane.

Veslice

Výuka bude probíhat na novém modelu LiteSport 1X New (2020). Hlavní odlišnosti oproti původnímu modelu z roku 2013:

 • délka 5 m ( loď je o 50 cm delší)
 • užší loď (v nejširším místě 75 cm oproti 83 cm u modelu 2013). Užší a delší loď je při zachování původní stability rychlejší
 • místo na odložení drobností (lahev na pití apod.)
 • síť na záchrannou vestu na plošině na dosah ruky. Pod síť můžete uložit třeba také větrovku, svačinu, klíče,  boty, ve kterých jste přijeli apod.

Veslice je samovylévací, pokud jde při pobřežní plavbě na moři přes palubu vlna, voda sama odteče ( ve skifu zůstává v kokpitu a není jednoduché se jí zbavit).

Víš, že Václav vede také tyto kurzy?

Víš, že Václav vede také tyto kurzy?

Doprovodné fotky

 • 2xmwnsmqpaf6o52-da-se-odnest-i-na-rameni.jpg
 • 1rvpe01yj60xuf8-lodenice-veslaru.jpg
 • 6cwq14fatbumq1l-startovni-molo.jpg
 • 8m5l9f1xwbns1qv-ukladani-lode-na-vodu.jpg
 • 6k7wv1yw0xk7lq6-rychle-zacvaknuti-kridla.jpg
 • 3rtyqhm1rv8hedb-zalozeni-vesel.jpg
 • 6qkh3d8bcrsr7a7-plujeme.jpg
 • 8j78ehi58j5dw8z-kreslene-tempoweb.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?