Traumata, aneb to, co nám brání v úspěchu

20120918-154401-Picture 2012-09-18 at 15.38.49.png

Radim Ress

Se systemickými konstelacemi se seznámil v Rakousku, kde 15 let žil a studoval.  Konstelační prací se aktivně zabývá od roku 1999. Na začátku stála Více o lektorovi »

20121011-105116-obraz_konstelace traumatu_mala.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 16 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Zvu Vás na večerní přednášku, která bude jak teoretická, tak i praktická. Zabývat se budeme tématem traumat v rodinných systémech a prací s konstelacemi traumatu. 

První část večera je přednášková a zaobírá se pojetím traumat, jejich vznikem a vlivem na náš život. Druhá část večera je pojata prakticky. Postaví se jedna konstelace, kde se na tomto příkladu ukáže dynamika rodinných systémů, jejich provázanost a odhalí se cesta možnosti změny.

Naše strachy, nejistota a nedůvěra v sebe sama z předchozích zkušeností nezmizí jen tím, že jsme se stali staršími. Všechny tyto pocity jsou spíše vytěsněny do nevědomí odkud stále působí například jako míč zatlačený pod hladinu vody. Mechanismy vytěsnění se totiž dějí spontánně v nevědomí a nepodléhají vůli vědomí.

Když povolí tlak, který držel zmíněný míč pod vodou, vyskočí na hladinu. Často se tak děje ve chvílích nejméně příhodných, kdy se projevují naše strachy a nejistoty ve svých následcích. Např. neschopnost najít si jasný směr v životě – partnerském nebo profesním; neschopnost stanovit a udržet si svoje zdravé hranice; opakující se ztroskotání za podobných okolností atd. To vše jsou následky dřívějších nebo i dávných příčin, která jsou v mozku stále aktuální, protože jsou uložena v tzv. krátkodobé paměti.

Cesta „motivačních seminářů“, dobrých předsevzetí a pozitivních afirmací ještě více překryje původní nejistoty a starchy. Právě tím se však zrychlí kolo jejich opakování. Čím více od svých slabých stránek utíkáme, o to více k nám „přicházejí“ ve svých nečekaných podobách.

Konstelační práce jde zcela opačným směrem. Místo útěku od našich slabých a možná i temných stránek se zaměřujeme na potenciál v nich skrytý. Mnohem opravdověji působí stabilita někoho, kdo byl schopen setkat se se svojí nejistotou, než toho, kdo svou nejistotu pouze překryl vrstvou „pozitivních přesvědčení“. V prvním případě člověk integroval svoji nejistotu. Naopak v druhém případě je jedinec v různých intervalech zaplavován vlnami nestability. “Pozitivní přesvědčení” a další techniky mají základ v moderním mýtu, že si svůj svět vytváříme jenom a pouze svými vědomými přáními a že jsme zcela svobodné bytosti. 

Další informace o tom, jak konstelace traumatu působí a co je dobré vědět.

Budu se těšit na setkání,
Radim Ress 

Doprovodné fotky

  • 20120918-191613-konstalace.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.