Mechanika transformace: změň cokoli nadobro

1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT - tyto tři hodnoty propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co vyučuji proto vychází z praxe. Kreativita Více o lektorovi »

1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT - tyto tři hodnoty propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co vyučuji proto vychází z praxe. Kreativita Více o lektorovi »

1356ckrxp8lyge1-mechanika-transformace-vypis.jpeg
Studio Subjektiv, Hala 40, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7 - Holešovice, Praha (mapa)

už jen 5 účastníků a kurz se uskuteční

Zbývá 10 míst

Nevyhovuje ti termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti vědět, jakmile lektor vypíše nový termín.

Mnohé kurzy slibují změnu a transformaci, tento Ti vysvětlí, jak taková transformace vlastně funguje. Je jedno, jestli chceš zhubnout nebo najít svůj styl, restrukturovat firmu nebo dokonce nastolit společenské změny. Principy transformace jsou kupodivu vždy podobné.

Pro koho je tento kurz?

Pro všechny, kteří hledají změny od základu a nadobro. Předpokládám, že jste už kvůli tomu leccos podnikli, přečetli nebo se účastnili kurzů. Když říkám "změň cokoli" tak tím nemyslím, že je to hračka, tím myslím, že to jde. V tomto kurzu vám nebudu slibovat konkrétní magickou proměnu, ale upřímně vám řeknu, co transformace obnáší. Má totiž své specifické mechanismy, fáze a rytmy.

Tento kurz lze využít jako teoretický základ a průpravu, pokud:

 • se zajímáte o osobní rozvoj a často slýcháte, že kurzy/knihy/učitelé slibují transformaci,
 • učíte osobní rozvoj nebo jste terapeuté, ale do hloubky jste se mechanikou transformace nezabývali (nedivím se, určitě se soustředíte hlavně na obsah toho, co učíte / řešíte),
 • se pokoušíte o významné životní změny trvalého rázu (nalezení sebevědomí, ochotu vést, zhubnutí, odblokování kreativity, zásadní změnu přístupu ke vztahům, změnu pohlaví, apod.),
 • se připravujete na významné životní přechody (vstup do dospělosti, přihlášení na školu, dokončení školy/začátek kariéry, přestěhování se k partnerovi, svatbu, mateřství/otcovství, ale třeba i rozvod nebo rozloučení s blízkým a oplakávání) a chcete je zvládnout vědomě
 • vedete tým, projekt nebo firmu, která by potřebovala zásadní změnu, ale nevíte, jak to uchopit
 • se věnujete aktivismu nebo se snažíte o změnu společenského vnímání určitého tématu a chcete se zorientovat v tom, jaké prvky a fáze tyto změny mají.

Co Tě v kurzu čeká?

Nebudeme skákat z letadla s padákem ani chodit přes žhavé uhlí. Tento kurz je hlavně teoretický, ale budu se snažit, aby byl interaktivní a zábavný. Hodně prostoru necháme na vaše dotazy a sebe-diagnostiku, abychom určili, kde se v tom vašem procesu nacházíte a jak dál.

Společně si probereme:

 • Základní teorie - změna versus transformace, 3 fáze, koncept liminality, atd.
 • Inspirace v přírodě - ideální období v kole roku, zvířecí symbolika
 • Interní ekosystém - soubor prvků osobního (nebo skupinového) rozvoje, které je potřeba "ošéfovat," aby se vůbec vytvořilo prostředí pro změny
 • 27 kroků k transformaci - fakt vám jich nebudu slibovat 5 nebo 7, protože to zní dobře. Transformace, má-li být úspěšná, prostě není jednoduchá, což neznamená, že není předvídatelná a zvládnutelná.
 • Transformace a rituály - rituály reprezentují duchovní formu transformace a není to žádné woodoo - jen si to uvědomte: dívka jde k oltáři, ale sestupuje z něj jako žena ;-)
 • Příklady transformačních procesů - jak se tyto principy projevují v malém i ve velkém
 • Podpůrné techniky - praktické metody a techniky pro snadnější zvládání transformačních procesů.

3 x 3 x 3 = 27

Transformaci můžeme vnímat trochu jako příběh, který má začátek, prostředek a konec. Ideálně s happy endem :-) Následující princip možná bude působit až moc jednoduše, ale trvalo mi několik dekád to vydefinovat.

Každá transformace má vzorec o třech fázích:

 • Přiznej si - moment prozření a pravdy, upřímného vyhodnocení skutečné situace (i když je mléko rozlité, nemá cenu nad ním plakat)
 • Přijmi - tato fáze je onou obávanou mezifází, kdy to staré odešlo a to nové ještě není jasné (musíme skutečně a do hloubky přijmout, že dochází ke změně a věci už nikdy nebudou, jak byly dosud - a hlavně vydržet, nespěchat a nevykašlat se na to)
 • Jednej - teprve teď nám začne být jasné, jaké konkrétní kroky můžeme podniknout (dosud nás tížila minulost, takže náš náhled na budoucnost byl dost zakalený)

Tyto tři obecné fáze se pak podle stejného principu dělí znovu na konkrétnější kroky a pak ještě jednou na těch 27 úplně specifických. Mezi ně patří například prvky sebepřijetí, oplakání ztrát, odpuštění sobě i ostatním, atd. Ve své podstatě to ani nebudou koncepty nové, pouze jsou precizně vybrané a sestavené do pořadí odpovídajícího přirozenému rytmu změn.

Z mé zkušenosti většina transformačních programů zahrnuje přibližně polovinu nebo dvě třetiny těchto nezbytných kroků. Každý trochu schopný učitel nebo coach vycítí potřebu adresovat tato klasická témata a najít způsob jak sezení nebo kurz vhodně uzavřít. A už toto může dělat zázraky.

Čím víc z těch 27 kroků je adresováno a čím blíž jsou tomuto přirozenému rytmu a pořadí, tím je transformační program nebo proces efektivnější.

Pokud znáte tuto mechaniku transformace, můžete si zbývající prvky doladit sami a dosáhnout tak optimálního procesu, i pokud zdroj nezahrnuje všechny. V různých fázích života se k transformaci vracíme a pomáhá nám dostat se na novou úroveň. Tuto mechaniku je dobré znát, nebát se jí a vlastní vývoj si tak snadněji korigovat.

A říkala jsem, že vám to ušetří hafo peněz za chození z programu do programu? Ve firmách úspěšný change management také představuje nemalé částky. Nejde tu tedy jen o zvládání procesu samotného, ale také o ekonomickou efektivitu a čas.

Proč přijít ke mně na kurz?

Transformačními procesy se zabývám přes 30 let, nejdříve jako student, ale brzy v pozici průvodce v různých prostředích a situacích:

 • Provádím lidi oblokováním kreativity, což je jeden z nejniternějších procesů, jaké znám, protože kreativita je nám všem vlastní, pouze v nás byla zadupána a to hodně bolí
 • Pomáhám firmám a podnikatelům se sebeprezentací - ať už je to marketing, PR nebo weby. Často u toho popisujeme (a korigujeme) vývoj a nové nasměrování firmy, což nejednou znamená i změnu interního fungování nebo firemní kultury.
 • Věnuji se metodologii a propagování terapií za pomoci zvířat. Byť se jim říká terapie, ve své podstatě jde o transformační proces a, například u mých oblíbených delfínů, s neuvěřitelnými výsledky.
 • Jsem vyškolena jako novodobá ceremonialistka a umím tedy sestavovat rituály na míru (svatby, pohřby, atd.). Pokud mám čas, tak se věnuji spíš přírodním rituálům (roční období, slunovraty, rovnodennosti) nebo třeba startování nových projektů.

Transformace je jednou z mých stěžejních hodnot a promítá se do většiny mých aktivit, spolu s kreativitou a empowermentem. Díky tomu mám kolem sebe skvělou síť expertů, jejichž názory mi pomohly vykrystalizovat Mechaniku transformace, kterou teď učím. Doufám, že z ní brzy bude kniha, ale než se tak stane, už ji můžete objevit v této formě a používat v praxi.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Subjektiv z.s.
 • Místo konání: Studio Subjektiv v Hale 40, Pražská tržnice v Holešovicích (poblíž prodejny Alza) - mapku dostanete mailem
 • Čas: Celodenní sobotní kurz 10:00 - 16:00
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze cca 1 hodinu
 • Materiály: cena zarhnuje obsažné tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přijď a přiveď přátele :-)

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?