Mechanika kreativity: Principy a pravidla zdravé radostné tvořivosti

1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co Více o lektorovi »

8f3ggp6wvzws2mq-mechanika-kreativity-vypis.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

VÍKENDOVÝ KURZ (So+Ne vždy od 10:00 do 16:00)

Chceš vědět, jak kreativita doopravdy funguje? Není to magie - má své principy a pravidla. Ať jsi umělec, podnikatelka, kutil nebo vynálezce, můžeš tvořit kontinuálně, zdravě a efektivně. Propady a dramata nejsou třeba. Nauč se tvořit s radostí.

Pro koho je tento kurz?

Mechanika kreativity je dvoudenní víkendový kurz poskytující vhled do principů a pravidel, které spouštějí a umožňují rozlet lidské tvořivosti. Tyto principy jsou společné pro všechny formy a všechny úrovně kreativity:

 • Nezáleží, zda jste (nebo chcete být) tvůrčí na úrovni koníčků nebo používáte kreativitu profesionálně. Paradoxně, věci, které učím, se často neprobírají ani na uměleckých školách. I když pracujete jako tvůrčí profesionál, dost možná si tyto vnitřní mechanismy neuvědomujete a potýkáte se s tvůrčími bloky, obdobími sucha a nejistotou.
 • Kreativita není jen doménou umělců a řemesel, projevuje se i v businessu (zakládání firem, projektů, vymýšlení nových služeb, výrobků, marketing, reklama atd.) a je na pracovištích čím dál víc žádána.
 • Možná překvapivě je tvořivost také nezbytným elementem vědecko-technických oborů (inovace, invence, výzkum), byť po prvotním nápadu následuje rigorózní technický proces.

Tento kurz je tedy pro všechny, kdo se zajímají o tvořivost v jakékoli formě, a to včetně těch, kteří tvrdí, že kreativní nejsou :-) Mohu také pomoci těm, kteří zažívají tvůrčí bloky a psychologické problémy související s kreativitou (bojí se začít, došla inspirace, neumí zvládat kritiku, zažívají kariérní propady, sebe-sabotáže, mají sebedestruktivní tendence apod.). Tyto bloky se projevují v každé fázi tvůrčího rozvoje od nejistých počátků po zvládání hvězdné kariéry a úspěchů.

Každodenní tvořivost

V každodenním životě se tvořivost týká opravdu nás všech. Kreativita je dodává životu chuť a šťávu.  Měli bychom být schopni si užít botaté palety zkušeností, které nám život nabízí:

 • dát někomu originální dárek,
 • uvařit si neobvyklé jídlo bez receptu,
 • vyrobit si vtipnou masku na karneval,
 • zorganizovat nekonvenční párty,
 • najít si vlastní styl oblékání,
 • vyzdobit si domácnost tak, aby reflektovala naši osobnost.

Všichni jsme se s tvořivostí narodili. Ještě jsem nepotkala čtyřleté dítě, které by nebylo tvořivé. Někde potom byla ale tato naše schopnost postavena na zadní kolej a rodiče, škola a zaměstnavatelé začali upřednostňovat paměťové schopnosti, logiku, informace a výkonnost. Pak ale přijde šéf a řekne "Chci nějaké nekonvenční řešení." Jenže jak, když doteď na nás všichni akorát tlačili a drželi nad námi bič? I tento paradox spolu probereme.

4 hlavní mechanismy kreativity

Kreativita má 4 hlavní oblasti, kterým je potřeba se věnovat a "ošéfovat si je," aby vše fungovalo efektivně, zdravě a dlouhodobě udržitelně. Neříkám, že to jde samo a snadno, ale ze zkušenosti vím, že to jde. Tři z nich vás mohu naučit a ta čtvrtá je na vás.

 1. Interní ekosystém - tohle je soubor osobních témat, která umožňují nejen kreativní rozvoj, ale i obecně spokojený život. Patří mezi ně například odvaha poznávat nové věci, pouštění starých přesvědčení a bolestí, zajišťování stálého přísunu inspirace atd. Jde tedy o odstranění osobních bloků a vytvoření zdravého vnitřního prostředí, ve kterém může kreativita vzkvétat. Tvořivost není potřeba hledat, je potřeba jí udělat prostor a ona přijde sama. Nemůže nepřijít.
 2. Duchovní dovednosti - pro tvorbu potřebujete mít silného ducha. Musíte se umět soustředit, být neustále otevření, svobodomyslní, flexibilní, adaptabilní, vysoce vnímaví, vidět "big picture" a kontext, být intuitivní i velice odolní. Také musíte vidět ve věcech smysl, jinak u toho nevydržíte. To všechno jsou otázky propojení s vaší duší a nedají se "okecat myslí," tedy řešit z pohledu ega. Jsou prostě o patro výš. Nebojte, není to duchařině ani náboženství, je to o vnímání své nejvyšší a nejsvobodnější části.
 3. Tvůrčí proces - teprve teď se dostáváme k tomu klasickému "Jak na to." Jenže pozor - tvůrčí proces je zcela individuální. Takže vám poskytnu jakousi paletu nápadů, ze kterých se můžete inspirovat a ten vlastní proces si z toho poskládat. Také se budeme bavit o záludnostech, na které dávat pozor. Pojmenujeme si typické vzorce chování a toxické jevy související s kreativním procesem, abyste si jich všimli, až přijdou - a věděli, co s nimi.
 4. Mistrovství (know-how a řemeslo) - A tady neposloužím. Nebudu vás učit, jak namíchat barvy nebo hrát na piáno. Každá kreativní činnost má komponent řemeslnosti, know-how a zkušenosti. Musíte si oddřít ty hodiny tréninků, zahodit desítky prototypů a udělat spoustu chyb, než z vás budou mistři svého řemesla. Naštěstí, právě toto učí spousta škol a kurzů, takže se tomu můžeme věnovat jen obecně a dál je to na vás.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu tvořivosti na této úrovni mechanismů a principů se věnuji od roku 1996. Kreativitu samozřejmě denně používám v rámci mé práce, která se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. Díky této různorodosti se nezaměřuji jen na jeden svůj obor, ale znám prostředí a potřeby lidí ze zcela odlišných projektů. Podařilo se mi definovat jejich společné jmenovatele a podprahové principy, které teď učím v rámci Mechaniky kreativity.

Mám dlouhodobé zkušenosti s odblokováváním kreativity u amatérských i profesionálních tvůrců ze široké škály oblastí. Tento kurz vychází z metodiky Umělcova cesta, principů Anatomie hodnot, ale především z praxe. Jednak z mé vlastní, ale potažmo z i druhé ruky, protože s lidmi o kreativitě neustále mluvím, ať už neformálně, v roli koučky nebo v rámci projektů se spolupracovníky a klienty. Jejich zkušeností si nesmírně vážím a jsem vděčná za ochotu sdílet se mnou i hluboká osobní témata. Jejich otevřenost je teď devizou pro vás a jedinečným know-how.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 - Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky "Ruská")
 • Čas: Víkendový kurz = sobota + neděle vždy 10:00 - 16:00 s přestávkou na oběd
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
 • Materiály: cena zarhnuje obsažné tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.