Lightroom: Barevné tónování a presety

7dh9hddh50hlfcb-s7a5015-cropped-square-closeup.jpg

Tomáš Vrana

Ahoj, já o sobě mluvím sice nerad, ale můžu říct, že jsem profesionální fotograf 😊. Důležitý je, že mě moje práce baví 🔥, což o sobě spousta lidí říct nemůže. Více o lektorovi »

7dh9hddh50hlfcb-s7a5015-cropped-square-closeup.jpg

Tomáš Vrana

Ahoj, já o sobě mluvím sice nerad, ale můžu říct, že jsem profesionální fotograf 😊. Důležitý je, že mě moje práce baví 🔥, což o sobě spousta lidí říct nemůže. Více o lektorovi »

987zokcb3oziyvl-6.jpg
Praha (mapa)

Kurz je individuální

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Pro koho je kurz určen?

Krátce 🚀

Pro všechny fotografy, instagrammery a content managery, kteří se chtějí zlepšit v barevných úpravách, naučit se pracovat s presety a vytvořit si vlastní originální styl. Kurz nejvíce pomůže začátečníkům a středně pokročilým uživatelům.

Dlouze 😊

Používáš hotové presety pro Lightroom, ale tvoje vlastní barevné úpravy nejsou pořád nic moc? Nebo upravuješ fotky na Instagramu náhodně pomocí přednastavených filtrů? Chceš mít styl barevných úprav charakteristický jenom pro tebe a všechny fotky zálohované v cloudu s možností pracovat na nich kdykoli, odkudkoli a na jakémkoli zařízení? Pokud alespoň něco z toho sedí, tenhle intenzivní čtyřhodinový kurz práce v Lightroomu je určený přesně pro tebe!

Co je obsahem kurzu?

Krátce ⚡️

 • Teorie a význam barev
 • Jak určit, čeho chci dosáhnout, a jak toho následně docílit
 • Adobe Lightroom Creative Cloud ekosystém
 • RAW vs. JPG
 • Základní i pokročilé barevné úpravy
 • Globální vs. selektivní úpravy
 • Nejdůležitější klávesové zkratky
 • Grading přirozený / retro / analog / film
 • Presety: import, úpravy, export, vlastní presety

Dlouze 🐌

Adobe Lightroom je jednoduchý ale zároveň mocný nástroj na zálohování a úpravu fotek doma i na cestách. V úvodu kurzu se seznámíme s cloudovým úložištěm a principem fungování celého ekosystému Lightroom. Hlavním tématem kurzu bude ale barevné tónování neboli grading fotografií. Podíváme se na teorii barev a naučíme se jim rozumět. Ukážeme si, jaké úpravy jsou vhodné pro různé typy fotek, takže v závěru kurzu nebudeš tápat, jestli fotku ladit do modra nebo spíš do žluta, ale budeš přesně vědět, co děláš, a čeho chceš docílit. Vysvětlíme si, jak efektivně používat presety, upravovat je a vytvářet vlastní. Každý účastník kurzu navíc dostane sadu mých originálních presetů jako dárek! 🎁✨

Co je cílem kurzu?

Cílem kurzu je předat ti moje kompletní know-how barevných úprav a práce s programem Lightroom. Nemám důvod si to nechávat pro sebe, protože každý fotograf je jiný a má jiné fotky. Barevné úpravy je tomu proto vždycky nutné přizpůsobit, což je přesně to, co se v rámci kurzu naučíme. Na konci kurzu by měl pak každý účastník umět určit, jaké úpravy fotka potřebuje, tyto úpravy udělat a uložit si je do presetu, který ti pak příště práci výrazně urychlí 🙌🏻🏆.

Jak bude kurz probíhat?

Kurz je rozdělený do čtyř bloků s pauzou uprostřed ☕️🍪 a prostorem pro otázky na konci. V případě skupinové varianty kurzu nás bude jenom 6 až 8, abych se zvládl věnovat každému zvlášť. K výuce používám Adobe Lightroom na desktopu (neplést si s Adobe Lightroom Classic). Naučit se používat Lightroom na mobilních zařízeních už bude pak na tobě. Můžu ti ale slíbit, že po absolvování kurzu práce v Lightroom na desktopu ti to na mobilních zařízeních půjde samo.

 1. V úvodu kurzu se seznámíme principem fungování služby Adobe Lightroom Creative Cloud a vysvětlíme si teorii a význam barev.

 2. Ve druhé části se vrhneme na základní úpravy a grading fotky krok po kroku a ukážeme si, jak co nejlépe v Lightroomu globálně upravit a obarvit celou fotku. Vždycky dostaneš prostor si všechno vyzkoušet.

 3. Se znalostmi z první a druhé části se podíváme na pokročilejší způsoby, jak fotku upravit – naučíme se upravovat její jednotlivé části, čímž docílíme ještě působivějšího výsledku.

 4. V závěrečné části si vysvětlíme práci s presety. Naučíme se analyzovat hotové presety a upravit si je podle vlastních potřeb a taky si vytvoříme presety vlastní.

Co budeš potřebovat s sebou?

 1. Počítač s nainstalovaným programem Adobe Lightroom pro desktop, stačí zkušební verze (☝🏻 POZOR – neplést si s Adobe Lightroom Classic). Nejlépe se ti bude pracavat na notebooku. iPad ani chytrý telefon nedoporučuji, je to řešení spíš na cesty, a pro tento kurz se nehodí.

 2. Grafický tablet je velkou výhodou. Já požívám Wacom Intuos Pro. Pokud nevlastníš tablet, vezmi si určitě aspoň myš.

 3. Přines si pár vlatních neupravených fotek, ať si můžem všechno vysvětlit na konkrétních příkladech. Ideální je „syrový“ formát RAW (CR2, NEF, RAF atd.), ale zvládneme i JPG nebo HEIC, se kterými se jenom nedá tolik kouzlit.


Na závěr se můžeš podívat na video rozhovor se mnou pro Megapixel

No a pokud chceš vědět úplně všechno, tady je ještě jeden fajn rozhovor ke čtení.

Díky za tvůj zájem a na viděnou na kurzu! 🤩♥️

 

Doprovodné fotky

 • 2m8264pvh7e2qe1-1.jpg
 • 6f3hvqbm333i7yr-2.jpg
 • 9ac16cyiiumq306-3.jpg
 • 3lr0njaalyg1ub1-4.jpg
 • 8kiln8tjweaug4b-5.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.