How to protect and grow your assets using a Trust

3bfdnqzlh73-ts-4062.jpg

Martin Provazník

Vystudoval jsem ekonomii na Vysokém učení technickém v Brně - podnikatelské fakultě, která mne společně s obchodním právem provází většinu mého profesního života. Založil jsem desítky společností, kterým jsem pomáhal při Více o lektorovi »

2jt3j4v5esl10vf-penize.jpeg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivníSledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

During workshop you will get detailed information about Trusts in Czech Republic.

You will get detailed information about:

  • What is Trust?
  • What are advantages and disadvantages of Trust?
  • Who is who at Trust?
  • When can Trust help you?
  • What kind of Assets can be protected by Trust?

Trusts protect wealth because the property in the trust doesn’t belong to anybody, and it can’t be claimed as someone’s personal assets. You can still make use of your home, control your company, or drive your car but once those assets are protected in a trust, nobody needs to know you own them.
This is because, in publicly available registries, records simply show that certain properties or corporations are owned by a trust.

The Trade Registry, for instance, shows a list of trusts. The public can only see information about the name of the trust and who is the trustee. No information about the founder, beneficiary, or assets is made public. This information is disclosed only to the authorities and the courts.
The wealth that is held in trust is still subject to taxation at a corporate income tax rate of 19 percent. If there is a property managed by the trust, there is property tax. For those having a car in trust, there is a road tax.

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?