Základy empatického a respektujícího rodičovství (0-3 roky)

3wr222fs4owqn3n-i-kcmksbk-l-kopie.jpeg

Radka Schillerová

Po narození mého prvního dítěte před devíti lety, jsem si kladla spoustu otázek. Mám se řídit zaručenými pravdami minulých generací nebo svou intuicí? Jestli to Více o lektorovi »

6uw9sem8r5s-img-8576.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz je především určen nastávajícím maminkám nebo rodičům dětí cca do 3 let. Rodičům, kteří mají chuť prací na sobě zkvalitnit vztah se svými dětmi. Rodičům, kteří chtějí vychovávat svoje dítě z pozice vlivu ne své moci.

Tento kurz vznikl, protože si přeji pro děti více pochopení a pro rodiče větší přehled o dovednostech a metodách, které pozitivně ovlivní jejich přístup k dítěti, i k sobě samým. 

Vydat se cestou empatické (respektující, demokratické, parťácké) výchovy, znamená poznat sám sebe, pracovat na sobě, přijmout se a žít život, který si pro své dítě přeji. Zároveň je na své dítě napojený, dokáže uznávat jeho emoce, podporuje jeho samostatnost, nastavuje hranice, aby se dítě cítilo bezpečně a jistě, rozvíjí emoční inteligenci. Podporuje přirozený vývoj mozku, kde vznikají nervové spoje potřebné pro spokojený život. Emočně vyrovnané dítě je schopné se samo rozhodovat, slepě nepodléhá autoritám, je zdravě sebevědomé, samostatné, kreativní ...

Stát se spokojeným rodičem a mít spokojené dítě je proces, dlouhá nekončící cesta, která do vztahu přinese porozumění, lásku a vyrovnanost. Na této cestě se rodiče naučí, že výchova není boj o moc, ale spolupráce a respekt.

V kurzu se budeme věnovat 5ti hlavním tématům:

1. Typy výchovy - seznámíte se se 4mi typy výchovy (autoritativní, zanedbávající, liberální a respektující) a popíšeme si jak tato výchova vypadá v praxi, jaké jsou její dopady na chování dítěte. Dozvíte se, jak liberální výchova kazí dobré jméno výchově respektující a tím bohužel nahrává výchově autoritativní.

2. Mozek a vliv rodiče na jeho vývoj -  díky znalostem o vývoji mozku se se lépe zorientujete v chování vašeho dítěte. Děti do 3 let se neustále nachází v emoční bouři a potřebují vás, aby bezpečně dopluly do přístavu. Emoční výbuchy dítěte jsou potřebnou součástí vývoje a příležitostí zdravě ho rozvíjet. Dozvíte se, jak na to.

3. Emoční inteligence - je pro spokojený a šťastný život mnohem důležitější než IQ. Projdeme si 5 základních pilířů EI tak, abyste ji byli schopni zlepšovat u sebe a následně ji rozvíjeli u dítěte.

4. Komunikace - je jedním z nejdůležitějších prvků respektující výchovy. Používáním komunikačních dovedností jako je pozitivní formulace, já výrok, podmínečné ano, naslouchání aj. dokážete minimalizovat spoustu nedorozumění, tlaku a vzdoru.

5. Pochvala, odměny, strach a tresty - řekneme si jak a jestli děti chválit, co způsobují odměny, jaký dopad má na dítě strach a tresty

 

V kurzu dále najdete odpovědi například na tyto otázky:

  • Jak být spokojenější sama se sebou?
  • Jak přirozeně podporovat rozvoj dítěte a ne ho nevědomě brzdit?
  • Jak si vytvořit s dítětem pevnější vztah?
  • Jak mi správná komunikace a čtení neverbálních signálů zjednoduší život?
  • Jak zvládat pláč a emoční výbuchy aniž bych potlačovala emoce dítěte?
  • Opravdu se musím připravit na období vzdoru nebo se nás nebude týkat?
  •  

Budete potřebovat otevřenou mysl a chuť na sobě pracovat. 

P.S. Neexistuje žádné "problémové dítě", ale dítě, které MÁ PROBLÉM! A na nás je, mu s ním pomoci. Naše pomoc začíná ve změně nás samotných. V kurzu se tedy nedozvíte nic o tom, jak změnit nebo vylepšit vaše dítě, nýbrž sebe!

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.