Včelaření blízké přírodě

6ss1m9bz8fp-img-7780.jpg

Petr Černohorský

Jmenuji se Petr Černohorský. Narodil jsem se v Praze,kde jsem též vyrostl, studoval a založil rodinu. Mám dvě dospívající děti a úžasnou ženu. Před 10 lety jsme se rozhodli opustit Prahu a přestěhovali se do malebné Více o lektorovi »

8ykqwb1270b-3.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Proč kurz pořádám?

      Protože včely miluji a rád o nich mluvím:) Ač se po deseti letech včelaření cítím jako naprostý začátečník, tak jsem si před pár lety uvědomil, že i přes to mohu ostatní obohatit zkušenostmi a vědomostmi. Také jsem se chtěl podělit o radost a krásu, kterou člověku přináší soužití s tak úžasnými stvořeními.

      Včelařství je dnes moderní a včelařů je velmi mnoho, až příliš. Zároveň, ale není dost lidí, kteří by hledali alternativy a nové cesty. Je to zejména u nás zoufale potřeba, včely zužují nemoci, parazitózy(varroáza) a chemické postřiky. Často také včelaři, kteří se zaměřují hlavně na produkci medu a k tlumení varroázy používají jen další chemické látky. Rád bych každého kdo včelaří, nebo by rád začal, inspiroval k hledání nových cest a usilování o dlouhodobě udržitelný chov včel. 

Pro koho je workshop určen?

       Pro včelaře, kteří hledají alternativy, zajímají se přirozený chov včel a chtějí vidět Warré úl v praxi. Pro všechny kdo by chtěli včely sami chovat, či o tom uvažují a chtějí se dovědět co to obnáší. Pro všechny, kteří se o včely zajímají, chtějí se o nich dovědět více a prohlédnout i úl i včelstvo zblízka i zevnitř:) I děti jsou vítány, proběhnou se po louce a prohlídku úlu si vždy velmi užijí, zvláště mlsání čerstvého medu.

Nějaký program?

 • Zamyslíme se nad vztahem včely a člověka. Jak v historii, tak v současné době. Proč a s jakou motivací bychom měli včelařit.
 • Nastíníme si problematiku současné moderní formy včelařství. Vysvětlíme si její hlavní problémy, příčiny těchto problémů a možná řešení.
 • Povíme si o životě včelstva i činnostech včelaře během roku.
 • Představíme si Warré neboli Lidový úl a řekneme, jak se v něm včelaří.  Tento úl navrhl kněz abbe Warre, který žil ve Francii na začátku 20 století. Již v té době hledal úl a způsob chovu včel, který bude přirozený pro včely a pohodlný pro včelaře. Nedávno vyšla česky kniha, která je velmi inspirativní a vřele ji doporučuji
 • Ukážeme si, co v úle a na česně můžeme sledovat.
 • Prohlédneme si včelstvo a vysvětlíme si základní postupy prohlídky úlu.
 • Dáme si společný oběd z domácí kuchyně. 

Kde se setkáme?

      V malebné krajině křivoklátských lesů, v Račicích nad Berounkou č.p.9 . Respektive na včelnici za domem, kde strávíme celý den. Při nepřízni počasí se můžeme schovat v Teepee, jinak budeme u včel a na sluníčku. Součástí kurzu je bohatý, domácí oběd, který s láskou připraví moje žena. Podrobné info. o místě, co vzít sebou atd, budu rozesílat účastníkům krátce před workshopem.

 

 

Doprovodné fotky

 • 3dojdytdpre-20160522-124804.jpg
 • 2ei5naggip8-workshop-2019.jpg
 • 66cips4uege-p.jpeg
 • 5yaor651v7q-20160522-121754.jpg
 • 1hzan4see9d-1.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.