Přírodní zahrádka v babím létě

1trbmhq8lutlbgf-hlava-mensi-na-web.jpeg

Eva Hauserová

Původem jsem bioložka, vždycky mě zajímala ekologie, přírodní zahrádkaření a od roku 2007 také permakultura. Řadu let jsem učila permakulturní kurzy a pomáhala Více o lektorovi »

3149600-20150513-190125-permak1.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 64 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Přejete si mít zahrádku, která vypadá hezky, je stále plná bujné zeleně, květin i nějakých dobrot na zub, nepotřebuje žádnou chemii a přitom dá minimum práce? Přijďte se inspirovat na tříhodinový kurz, který se bude přímo na takové zahrádce konat.

Začneme exkurzí po zahrádce, kde uvidíte příklady, jak na to: hustě zarostlé smíšené záhony nedovolí plevelům vůbec vyrůst, mulčování nahrazuje zálivku, okopávání i hnojení, ořezané větve a shrabané listí se rovnou používají do zvýšených záhonů, rostou tu odolné a většinou naše domácí druhy rostlin, včetně těch, které sem zavítaly samy „dobrovolnicky“. Je tu plno úkrytů pro živočichy, kteří nám pomáhají udržet na uzdě takzvané škůdce. Názorně se seznámíte s mnoha dalšími tipy, jak na to.

Následuje posezení na zahrádce (za horšího počasí v klubovně) a výuková část – dostanete malá „skripta“ o přírodním zahradničení a permakultuře, která si společně probereme a budete mít možnost sdílet i vlastní zahrádkářské zkušenosti. Když dáme hlavy dohromady, určitě přijdeme s novými a překvapivými nápady!

V další části kurzu ochutnáme produkci ze zahrádky v podobě svačinky (ovoce nebo zavařeniny a také nějaké jedlé květy a listí) a dostanete příležitost konzultovat plánky a fotky svých vlastních zahrádek.

Nakonec si vyberete zdarma semínka z letošní sklizně a sazeničky trvalek z přebytků toho, co na zahrádce roste, a k tomu brožurku řady Klíč k soběstačnosti zahrnutou v ceně kurzu (viz www.permakulturacs.cz/products, doporučuji například číslo 4 – Městské zahradničení, nebo číslo 9 – Jak na permakulturní design). K tomu si budete moci přikoupit další publikace z e-shopu Permakultury (CS).

Lektorka má webové stránky www.prirodni-zahradky.cz, na kterých se dočtete víc, a její zahrádka získala certifikát přírodní zahrady brněnského sdružení Veronica jako vůbec první zahrádka toho druhu v Praze. Působí také jako kordinátorka spolku Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.

 

Doprovodné fotky

  • 20150513-190123-Fikovnik-detail(1).JPG
  • 20150513-190125-Kdoule(1).JPG
  • 9409200-20150512-122252-salvej-1-1.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.