Příroda a cesty za přírodní radostí

1qr251vjzdp-dsc-0201-vyr.jpg

Petr Pavelčík

Zajímá mě svět přírody, vztah k ní i vlastnímu životu. Také se inspiruji souzněním s vnitřní radostí, kterou pobyt v přírodě podporuje. Proto mě hodně oslovuje Více o lektorovi »

6558290-titulka_pozvani_vylet_orez.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Ahoj, přátelé (objevování a) přírody,

nestíháte cestovat po divech přírody? Ochutnáme je při procházce přírodním okrajem Prahy. Čekají nás přitom jiné pohledy na poznávání přírodního světa, zkusíme se otevřít působení přírodní radosti i možným přínosům pro život.

Objevování světa přírody může být osvěžující aktivitou pro radost ze života, příběhem, poznáváním jeho podstaty i inspirací. Chceš-li vyzkoušet jiný náhled na přírodní svět, přidej se na malý výlet do přírody na kraji Prahy. Trasa povede harmonickou krajinou, dýchající spíše venkovem než městem. Tady můžeme během naší cesty prozkoumat skoro libovolné místo a pokaždé to bude zajímavé. Těsně za branami Prahy, po pradávných i málo vyšlapaných stezkách, vplyneme do náruče přírody a přitom dopřejeme tělu i mysli aktivní přírodní relaxaci.

Během  menšího pěšího výletu v okolí vltavského kaňonu vyzkoušíme dílčí aktivity a možnosti ke zkoumání přírody, života, zdrojů radosti. Ukážeme si život přírody v několika úrovních i fázích koloběhu, okusíme neobvyklé úhly pohledu a poznávání, které naše tělo a vědomí ve vztahu k přírodě má, budeme společně sdílet pohledy na svět přírody.

Nemineme pozorování obyvatel přírody jako základ sítě života, která je jeho základní podmínkou. Čeká nás i setkání s činností člověka, který ve zdejší krajině žije – jak asi dlouho, to si povíme/uvidíme přímo venku :-) A aktivity, které zhodnotíme jako přínosné, budu rozvíjet a věnovat jim více prostoru při dalších termínech nebo navazujících kurzech k tématu.

Na programu budou zastávky (minimálně čtyři) na charakteristických místech, povídání a praktické zkoumání (pů)vodních přírodních prvků. Naťukneme i kde a jak můžeme poznávat a užívat si různé podoby přírodních krás Čech a Moravy a co se za nimi skrývá.

Rámující myšlenka, která se může týkat přírody i osobního příběhu života: to, co jsme zatím v životě vědomě prožili, může být jen malou částí toho, co nás v něm ještě čeká, pokud se rozhodneme vzít minulost cílevědomě do vlastních rukou…

Co nás čeká:

 • úvodní úsek kolem řeky, cesta údolím, lesem, loukami…
 • pěší trasa (cca 5 km) převážně nezpevněnými cestami
 • ukázky různých ekosystémů i dalších zajímavostí
 • během cesty pauzy pro zkoumání i diskusi k vybraným tématům
 • začátek i konec je na MHD (cca 20-25 min. z centra Prahy)

Další náměty a bonusy pak přinese konkrétní prostor, čas a naladění, v němž naše setkání s přírodou a celá akce proběhne. A pokud bude zájem, na venkovní cesty naváže další kurz zaměřený na vnitřní svět či rovinu života.

Přijďte a dovolte si objevovat, pozorovat, poznávat, inspirovat se… a také popovídat si o osobním vztahu k přírodě. Začíná to už teď - přáním, aby kurs přinesl dobré výsledky pro všechny :-)

Těším se na společné objevování přírodního světa a jeho radosti.

Petr

Místo srazu: u zastávky MHD Sedlecký přívoz (bus 340 a 350 z Dejvické). Konec bude také na MHD.
Bude se hodit lístek na MHD, pití i něco na zub - na trase při řece ani v krajině není možnost zakoupit občerstvení. Doporučuji i papír, tužku a nějakou podložku, na kterou se dá sednout.

Motto:

I když máš jen omezený čas k životu, můžeš dospět poznáním přírody k nekonečnu a věčnosti. Uvidět všechno, co je, co bývalo, a všechno, co bude.

(z filosofického odkazu Epikura)

Doprovodné fotky

 • 6292310-01-wp_20160817_16_01_36_pro-2.jpg
 • 2885300-04-wp_20160817_16_13_48_pro.jpg
 • 4787700-06-wp_20160817_16_37_10_pro.jpg
 • 5523270-07-wp_20160624_11_15_07_pro.jpg
 • 1158100-09-wp_20160511_11_27_28_pro.jpg
 • 6657500-12-stromy_rybnik_svetla_stiny.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.