Otevřené lekce divadla utlačovaných

71i9jpo9tmeq1gw-9koxfgaaoly816a-bara-forum.jpg

Bára Herucová

Bára Herucová (lektorka, improvizátorka a performerka) Barbara studovala na Masarykově univerzitě v Brně Teorie interaktivních médií a Zkušenostně-reflektivní Více o lektorovi »

518deqhk46q-ukazka-divadla-utlacovanych-cover.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Přijďte se seznámit s divadlem utlačovaných, které tyto témata zkoumá divadelním způsobem. Zkusíte si, že každý může být hercem svého životního příběhu a také, že se na zdánlivě neřešitelné situace lze koukat různou optikou a hledat vždy nové a nové strategie směřující k řešení.

Divadlo utlačovaných pomáhá zlepšovat kritické myšlení, vytváří prostor pro pochopení odlišností a nabízí zamyšlení nad společností, ve které žijeme. 

Pro koho:

Otevřená lekce je určena pro kohokoli, kdo má chuť se seznámit s metodou divadla utlačovaných. Lekce se uskuteční při minimálním počtu 6 přihlášených.

Více o divadle utlačovaných

Divadlo utlačovaných je množina divadelních technik, ze kterých je nejznámější divadlo fórum (mezi další patří divadlo obrazu, neviditelné divadlo, duha touhy nebo legislativní divadlo). Všechny tyto techniky se zabývají nerovnováhou moci ve společnosti, spravedlností a útlakem. Vychází přitom z předpokladu, že žijeme v nerovné a nespravedlivé společnosti a dává tvůrcům nástroje, aby zkoumali mechanizmy útlaku a hledali strategie, které nás přiblíží k ideální vyvážené společnosti. Divadlo utlačovaných přivedl na svět brazílský tvůrce Augusto Boal – inspirovaný Paulem Freirem i svou vlastní zkušeností s útlakem a diktaturou v Brazilii (a okolitých státech) sedmdesátých let minulého století.

Divadlo fórum smazává zeď mezi hledištěm a jevištěm, a jeho základem je otázka, tedy touha herců po dialogu. V tomto dialogu se herci i diváci dovídají jaké strategie boje s útlakem jsou účinné, a kterým se radši vyhnout.

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.