2ytii8u5xr6uqrb-bara-herucova.jpeg

Bára Herucová

Na Naučmese od 9. 2. 2016, vedl/a kurzy pro 790 účastníků.

Bára Herucová

(lektorka, improvizátorka a performerka)

Barbara studovala na Masarykově univerzitě v Brně Teorie interaktivních médií a Zkušenostně-reflektivní učení, kde objevila metody aplikovaného dramatu a dramatické výchovy. Od té doby (2014) vystupuje a trénuje v rámci improvizačního divadla TAMTi a od roku 2018 je součástí tvůrčího uskupení The Randoms.

Je lektorkou, která ve svých kurzech a workshopech propaguje využívání divadelních metod (improvizace, divadlo utlačovaných, autorské divadlo) ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní a dál s nimi pracovat v divadelním i vzdělávacím kontextu. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a Bára věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou – rozvíjejíc tak dovednosti pro jeviště i pro každodenní život. 

Nejzásadnější vliv na její práci a přístup k divadlu měli setkání s učiteli a učitelkami improvizace jako Lee White, Jacob Banigan, Rod Ben Zeev, Inbal Lori, Keith Johnstone, Katy Shutte, Stan Rudstrom a dalšími. Stejně důležitým je i vliv klaunování, storytellingu, fyzického divadla, divadla utlačovaných (které se učila v berlínské organizaci Kuringa od Bárbary Santos a Christopta Leuchta) nebo sociálně angažovaného divadla (které se učila od Jessicy Litwak).

Kromě učení divadla se Barbara věnuje i józe a nenásilné komunikaci. 

Spolupracuje na adaptačních kurzech pro školy, teambuildinzích, aktivačních programech s loutkou ve školkách a domovech pro seniory s Divadlem bez Pravidel a také se angažuje v americkém divadle Dramatic Adventure Theatre, se kterým jezdí učit a vytvářet dokumentární divadlo do romských osad na Slovensku i v České republice.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.