Kurz gotického písma

8tlrx6f4679nkqp-415088973-955402299624549-8267662086473457440-n.jpeg

Ewa Rylko

Mou vášní je jóga a kaligrafie, na první pohled dvě zdánlivě odlišné disciplíny, které se ale vzájemně propojují. Obě disciplíny Vám pomůžou se zcela ponořit do Více o lektorovi »

58q3u1vqsopyh7v-img-9775-1.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Taky máte někdy té počítačové, uspěchané doby dost? Zvu Vás zpátky do středověku! Přijďte se odpoutat od dnešního světa a ponořit se do středověkých tajů krásného gotického písma.

Gotickým písmem neboli texturou se psalo hlavně od 13. do 15. století. Charakteristickým rysem je lámaný tvar písmen, které jsou stlačeny k sobě, což nám dává efekt tkaniny (z latinského textura znamená tkaní). Píšeme je perem se širokým hrotem (dříve husím brkem), díky němuž jsou linky tlustší a dosahují efekt oné tkaniny.

I když Vaše normální písmo vypadá jako to „od doktora”, nemějte strach. Gotika není až tak složitá, jakoby se na první pohled zdálo. Na kurzu rozebereme základní tahy, z nich pak budeme skládat písmena a z písmen slova. Vysvětlíme si, jaké rozestupy by měly být mezi písmeny, jaké mezi slovy, tak at' vše působí harmonicky. Ukážeme si alternativní písmena a zkratky, tzv. ligatury - jsou to písmena, která se slévají k sobě a dávají tak jiný, umělecký efet. Dostanete vzor velkých písmen, tzv. lombardskou kapitálu, kterou se kdysi psalo iniciály a tím pádem se můžete hned pustit do psaní vašich oblíbených citátů, básní nebo pozvánek.

Budeme si také povídat o různých psacích nástrojích, papírech, tuších, inkoustech a kvaši. Když pak půjdete do výtvarných potřeb, budete vědět, co si chcete koupit a proč.

Po kurzu budete mít dost materiálů, abyste si mohli sami doma cvičit a dále svoji kaligrafii zlepšovat.

Vhodný pro začátečníky i pokročilé.

 

Doprovodné fotky

  • 4h2o82vbnlr4c5w-img-20230301-wa0005.jpeg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.