41uow5j1x48appg-img-8896.jpeg

Ewa Rylko

Na Naučmese od 8. 9. 2023.

Před 15ti lety jsem poprvé držela v ruce kaligrafické pero a otevřel se přede mnou nový svět. Svět inkoustu, harmonických tvarů písmen plných historie a příběhů. Svět jazyka a slov, kterým můžu dát estetický tvar na jaký si opravdu zaslouží. Kreativní svět do kterého se můžu ponořit a zapomenout na všechno ostatní. 

Na začátku jsem se naučila jedno písmo. Potom druhé, třetí a čtvrté. A pak jsem se začala zajímat o historii písma, dostala jsem se do hradeb středověkých klášterů, kde mniši přepisovali knihy, dělali si svůj inkoust a pergamen. Začala jsem se zajímat o obrázky v knihách - iluminace. Naučila jsem se různým způsobem zdobit iniciály. 

Urazila jsem kus cesty, hodně jsem se toho naučila. Ale pokud jde o kaligrafii, cesta ale nikdy nekončí. A tak stále objevuji nová zákoutí a večery trávím s perem v ruce, které mi šeptá takové příběhy, které ani na Netflixu nenajdu. 

Je to pro mně tvorba a kreativita. Je to pro mně meditace a relaxace. 

Kaligrafii považují za téměř zapomenuté řemeslo, a myslím, že si zaslouží více místa na výsluní a proto bych chtěla svoje zkušenosti a dovednosti předávat dál.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.