Kouzlo klasické fotografie: Mokrý kolódiový proces

8l4ai6p69yhu6em-aoh14ghigafxyept7qv-xanvqnx1bsfvtks3z-1ox-thya.jpg

Sandra Sedlecká

Už od dětství mě zajímali tři věci: Umění, cestování a pozorování maličkostí, kterých si ostatní nevšímají. Tou maličkostí mohl být mrak na obloze ve tvaru plyšového medvěda, zamračený pohled cizího dědečka v tramvaji Více o lektorovi »

6hyd76oq5jp-kol4.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Tento fascinující fotografický proces představil roku 1851 Frederick Scott Archer, který předtím experimentoval se skleněnými negativy.

Mokrý kolódiový proces probíhá takto :
Po důkladném vyčištění skleněné desky (či jiného vhodného materiálu) na ní nalijeme kolodium tak, aby vznikla po celé ploše tenká vrstva. Poté ji necháme zcitlivovat v roztoku dusičnanu stříbrného a tím nám na ní vznikne světlocitlivá vrstva, podobná té, kterou známe v současné době třeba z klasického kinofilmu. Desku umístíme do speciálně upravené kazety, kterou vložíme do fotoaparátu (ten máme už připravený včetně snímané scény). Po naexponování desku vyvoláme a po přerušení ustálíme v temné komoře. Na exponování a vyvolání kolodia máme cca 8 min, než kolodium uschne (potom už je to marné a jedeme od začátku). Pokud se vše podařilo, následuje vypírání, sušení a lakování desky sandarakovým lakem s voňavým levandulovým olejem. 

Kurz jsme pro vás nachystali společně s fotografem Miroslavem Pokorným, který se fotografii ve všech jejích formách aktivně věnuje více než 10 let, z toho poslední 4 roky pouze klasické a experimentální a také historickým fotoprocesům (kolódium, kyanotypie, van dyke, lith print). V poslední době se několikrát prezentoval na společných výstavách projektu AFUK.cz. 

V rámci workshopu vás opět čeká již tradiční občerstvení od naší dvorní kuchařky Leonky. Setkání i celý workshop proběhne jako vždy v Libeňském atelieru, každý přihlášený člen obdrží včas podrobnosti :)

Kurz je určen komukoli, kdo se zajímá o kouzlo klasické fotografie i pro každého, kdo chce zážitek na celý život. Znalosti z oblasti fotografie mít nemusíte, všechny potřebné principy vás naučíme.

Těšíme se na vás!

Sandra a Míra

 

Doprovodné fotky

  • 95ju1oybzd6-kol5.jpg
  • 8kb5xksueh6-kol6.jpg
  • 9srbrobk1m9-kol3.jpg
  • 6rwbzwtqorm-kol2.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?