Jaro na přírodní zahrádce

1trbmhq8lutlbgf-hlava-mensi-na-web.jpeg

Eva Hauserová

Původem jsem bioložka, vždycky mě zajímala ekologie, přírodní zahrádkaření a od roku 2007 také permakultura. Řadu let jsem učila permakulturní kurzy a pomáhala Více o lektorovi »

20150310-104803-plicnik-1-.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 84 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Minikurz přírodního zahradničení je určený pro začátečníky a pro ty, kdo zahrádkaří konvenčně a rádi by na vlastní oči poznali, že to jde i bez chemie – úplně přírodním způsobem, který nám navíc ušetří hodně práce.

Přejete si mít zahrádku, která vypadá hezky, je stále plná bujné zeleně, květin i nějakých dobrot na zub, nepotřebuje žádnou chemii a přitom dá minimum práce? Přijďte se inspirovat na tříhodinový kurz, který se bude přímo na takové zahrádce konat.

Začneme exkurzí po zahrádce, kde uvidíte příklady, jak na to: hustě zarostlé smíšené záhony nedovolí plevelům vůbec vyrůst, mulčování nahrazuje zálivku, okopávání i hnojení, ořezané větve a shrabané listí se rovnou používají do zvýšených záhonů, rostou tu odolné a většinou naše domácí druhy rostlin, včetně těch, které sem zavítaly samy „dobrovolnicky“. Je tu plno úkrytů pro živočichy, kteří nám pomáhají udržet na uzdě takzvané škůdce. Názorně se seznámíte s mnoha dalšími tipy, jak na to.

Následuje posezení na zahrádce (za horšího počasí v klubovně) a výuková část – dostanete malá „skripta“ o přírodním zahradničení a permakultuře, která si společně probereme a budete mít možnost sdílet i vlastní zahrádkářské zkušenosti. Když dáme hlavy dohromady, určitě přijdeme s novými a překvapivými nápady!

V další části kurzu ochutnáme produkci ze zahrádky v podobě svačinky (překvapí vás, kolik listů i kvítků se dá jíst) a dostanete příležitost konzultovat plánky a fotky svých vlastních zahrádek. Nakonec si vyberete zdarma semínka k jarním výsevům, případně i sazeničky trvalek z přebytků toho, co na zahrádce roste, a k tomu brožurku řady Klíč k soběstačnosti zahrnutou v ceně kurzu (viz e-shop na www.permakulturacs.cz, doporučuji například číslo 4 – Městské zahradničení, nebo číslo 9 – Jak na permakulturní design). K tomu si budete moci přikoupit další publikace z e-shopu Permakultury (CS).

Lektorka má webové stránky www.prirodni-zahradky.cz, na kterých se dočtete víc, a její zahrádka získala certifikát přírodní zahrady brněnského sdružení Veronica jako vůbec první zahrádka toho druhu v Praze. 

Upozornění: tento kurz NENÍ určen pro pokročilé zahrádkáře a zájemce o permakulturu, ty odkazuji na kalendáře na webech www.cepei.cz (Český permakulturní institut), www.permakulturacs.cz, www.potravinovezahrady.cz nebo www.permanet.cz.

 

 

 

 

Doprovodné fotky

  • 20150310-104802-Cemerice(1).JPG
  • 20150310-104802-12-Brutnak(1).JPG
  • 20150310-104802-Fikovnik-uroda(1).JPG
  • 20150310-104803-Jezek-na-hromade-vetvi(1).JPG
  • 20150310-104803-Klokoc(2).JPG

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.