Excel - hodně dat, hodně zábavy!

8frv79voclfk6xr-dsc5967-zmens.jpg

David Machalský

"Nejlépe strávená minuta je ta, kterou investuji do lidí" - cedulka na zdi Minutového manažera. Nejsem manažer, jsem podivín. Rád ale investuji čas a peníze do svého vzdělání; letos to bylo 12,23% mého čistého příjmu. Více o lektorovi »

550h06ejkseahbb-5lp0hkvh7niqdyn-d-machalsky-naucmese-08-kopie.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Ahoj a vítám tě u dalšího z milionu kurzů Excelu nabízených na internetu i mimo něj.

V čem je tenhle jiný? Vedu ho já (mrkni na můj profil), není to přednáška strukturovaná od A do Z, ale společné hledání řešení k příkladům z praxe, u kterých se budeme hádat, brečet, smát se, možná někdo i zvýší hlas či dojde na nějakou facku... Malinko jsem si zapřeháněl, kurz bude prostě lehce interaktivnější.

Je zaměřen na práci s většími objemy dat, případně na zadání, která se často opakují (denně, týdně, měsíčně), jen pokaždé s jinými daty.

Cílem není naučit se předem zadaný výčet oblastí Excelu, ale společně něco vytvořit a vyřešit a spontánně se při tom naučit to, co zrovna potřebujeme. V praxi se určitě dotkneme většiny věcí, které při práci v Excelu využíváme, jen je zasadíme do kontextu našeho příkladu a zkusíme je použít co nejefektivněji.

Budeme umět strukturovat vlastní data, přehledně je naformátovat, pohybovat se v sešitu, filtrovat data, vyznat se ve vzorcích a určitě nás neminou kontingenční tabulky či složené vzorce.

Co umět nebudeme jsou makra a programování, nedotkneme se ani grafů a ani se nebudeme nimrat v prezentaci zpracovaných dat, jejich grafické úpravě. Jsou to věci užitečné, jen nebudou předmětem tohoto kurzu ;-)

Ideální účastník kurzu

V excelu nějakou dobu děláš, ale nijak obzvláště rád. Větší objem dat pro tebe znamená více práce a nervů. Nepotřebuješ si vytvářet makra a psát si vlastní kódy, jen bys chtěl umět správně používat ty věci, s kterými denně děláš a naučit se spoustu nových. Máš se rád a nechceš do excelu koukat 8 hodin denně, když ti reálně stačí dvě ;-) Můžeš být pojišťovák, personalista či planařka výroby, o obor nejde. Měl bys být malinko přemýšlivý, protože budeme o věcech... přemýšlet.

 

Co nás čeká?

Rozcvičíme se (30 minut)

Nejprve vyřešíme technické záležitosti, pak se seznámíme (povíme si, co kdo umí a co nás zajímá) a dáme si excelentní Excelovskou rozcvičku!

Pobavíme se (60 minut)

Budeme se bavit (diskutovat!). O možnostech jak tvořit vlastní tabulky a zapisovat vlastní data. Při tom určitě spontánně narazíme na vzorce, filtrování a formátování dat, kontingenční tabulky a spoustu dalšího. V téhle části se spíše dotkneme možných řešení a ty si ukážeme. Jo a v případě, že se se mnou nebudete chtít bavit, mám 900 stránkovou knihu o Excelu, tak se budeme střídat a celou si ji přečteme!

Příklad pro nás (60 minut)

Dohromady si sestavíme vlastní příklad pro sledování osobního rozpočtu. Je to můj patent, sám ho používám a funguje mi velice dobře i pro krátkodobé plánování (je pravda, že teď se mi malinko rozbil, když jsem si koupil vlasy a dostal se do mínusu, ale to se vám nestane!).

Příklad pro šéfa (60 minut)

Šéf mi na víkend zadal úkol, tak mi ho pomůžete vyřešit. Jedná se o příklad z průmyslové praxe, jehož základem jsou reálná data s několika tisíci řádky, reálné zadání a doufejme, že reálné řešení. Je potřeba zmínit, že ho potřebuju do pondělí mít hotový, takže neskončíme dřív, než bude hotov.

Dovybavíme se (45 minut)

Bude prostor vrátit se k tomu, co nám šlo pomaleji, tak ať si můžeme příklady dodělat a něco si reálně odnést. Můžete vznést i nějaké dotazy a námitky. Proběhne závěrečné slovo, přípitek a možná utrousíme i nějakou tu slzu. Obejme se a v tichosti opustíme sál…

 

S sebou

Na výlet si do baťůžku přibalte Notebook , tatranku a fruko. Jinak bez myši to asi jde taky, ale budeme se vám smát, tak si ji vemte a kdo není úplný pankáč, tak si vezme i nabíječku. Nějaké lehké občerstvení bude zajištěno.

 

Na závěr

Na závěr žerty stranou. Rozhodli jste se zaplatit si peníze a věnovat svůj čas něčemu, od čeho očekáváte, že se vám vrátí. Excel je v tomhle super, protože se s ním dá pracovat extrémně efektivně i bez použití maker, programování či složitých vzorců. Kurz z vás neudělá profíky hned, ale budete vědět, jaké jsou možnosti Excelu a jak na to, abyste se postupně zlepšovali.

 

Na závěr závěru malá rada, má zkušenost. Pokud děláte často i s menším množstvím dat, s menším počtem řádků a sloupců, u kterých si třeba říkáte, že využití vzorců nemá smysl a zadaný úkol je nejlepší udělat otrocky ručně, stejně hledejte způsob, jak by to šlo udělat co nejinteligentněji. Takhle se sami posunete dál, vzorce a strukturování dat procvičíte, budete je používat automaticky a každou další novou znalost zařadíte snadněji. V praxi se totiž v Excelu zlepšíte tím, že sami hledáte nové způsoby a přejímáte znalosti a zkušenosti ostatních lidí. Jo a tenhle způsob ale bolí, přemýšlení bolí.

 

Nebojte se mě na cokoliv zeptat a na viděnou na kurzu!

Doprovodné fotky

  • 5v5h0s97xnhfmg3-hodne-dat-hodne-zabavy.jpg
  • 57rawmn9z0txao6-nejlepsi-kurzy.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Rádi bychom používali cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a vám připomněli kurzy, které vás zaujaly. Je to v pohodě?