9welj1m45wc-00-naucmese-final.jpg

Eliška Sýkorová

Na Naučmese od 11. 6. 2012, vedl/a kurzy pro 17 účastníků. Navštívil/a 6 kurzů.

Miluji citáty, ten následující je mým oblíbeným: “It takes courage to live the life you want”....snažím se nestát na jednom místě, neustále se učím, jsem pozorovatelka, která někdy až příliš analyzuje, dám hodně na svůj vnitřní instinkt, chyby považuji za přítele. Mám ráda inspirativní lidi a smysluplné projekty. Jak říkal rakouský psycholog Alfred W. Adler všichni jedinci mají dvě základní potřeby: někam patřit a cítit se potřebnými. I já ráda sdílím a předávám své zkušenosti a znalosti; jako dobrovolník podporuji projekty zaměřené na vzdělávání dívek a na práva dětí. 

Baví mě celoživotní vzdělávání, ale nejsem pro tradiční školství. Věřím ve vnitřní motivaci a touhu poznávat, která je v každém z nás. Vím, že je v každém dítěti a na nás dospělých je dělat vše pro to, aby ten plamen nezhasl. Aby dětská zvídavost a elán přetrvaly a rozvinulo se kritické myšlení, které je tak důležité v dnešní době nepřeberného množství informací. 

V roce 2018 jsem ve Švýcarsku dokončila dlouhodobé studium Montessori pedagogiky v l´Institut de Formation Maria Montessori (Ženeva). Jsem držitelkou diplomu Association Montessori Internationale (AMI) Montessori průvodce pro děti ve věku 2,5 - 6 let.

Od roku 2014, kdy jsem se začala více zajímat o to, jak podporovat přirozený vývoj dětí a respektovat je v činech i v komunikaci, jsem absolvovala řadu workshopů, konferencí i zajímavých setkání, namátkou:

  • Pedagogies nouvelles et vie quotidienne (Annecy, 2016) - 2denní workshop zabývající se různými alternativními vzdělávacími přístupy - Freinet, Steiner, Montessori, Decroly, ad.
  • Introduction à la communication bienveillante (Annecy, 2017) - 2denní workshop o respektující komunikaci porovnávající různé přístupy, např. Gordon, Faber & Mazlich, Marshall Rosenberg.
  • Osobní setkání s rodiči unschoolerů s cílem získat relevantní informace o tomto životním stylu (Francie od roku 2017).
  • The first 6 weeks in the Children´s House - Karen Pearce - jak pracovat s dětmi v  montessori školce v prvních týdnech školního roku (Lausanne, 2018).

Absolvovala jsem také několik on-line kurzů/webinářů, např. Dokážeš to sám - on-line kurz pro rodiče dětí ve věku 0-3 let, kteří začínají s Montessori; on-line kurz s Eloise Rickman zabývající se různými alternativními vzdělávacími směry a jejich aplikací v domácím prostředí.

Jsem členkou Association Montessori InternationaleAssociation Montessori Suisse.

V současnosti žiji v Clermont-Ferrand ve Francii, kde pořádám semináře zaměřené na Montessori v domácím prostředí či Respektující komunikaci. Pomáhám rodičům upravit domácí prostředí tak, aby vyhovovalo přirozeným vývojovým potřebám jejich dětí a na rok 2019/2020 připravuji otevření Montessori dílniček pro děti mladší 6 let. 

Zajímá mě nejen Montessori, ale i další aktivní vzdělávací směry, např. Reggio, skandinávský model, unschooling, demokratické školy. 

A co ještě?...Ve spolupráci s francouzskými kiny pomáhám šíření filmů či dokumentů z oblasti vzdělávání, např. Ecole en vie, Le maître est l´enfant. Oslovuje mě minimalismus a zero waste, zbožňuji přírodu a procházky s mým psem, miluji Českou republiku a také můj druhý domov, Francii. K okamžitému štěstí mi stačí sýr a oříšky :), svůj život si nedokáži představit bez knih, mých kamarádů do deště a rodiny. Největší životní motivací a štěstím je pro mě má 4letá dcerka Amy.

Eliška

Již uskutečněné kurzy:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.