1ws6is4678t-naucme-se-profil.jpg

Linda Kaplanová

Na Naučmese od 27. 1. 2014, vedl/a kurzy pro 33 účastníků.

Během studia Ateliéru textilní tvorby na pražské UMPRUM jsem si rozšiřovala vzdělání několika stážemi, a jedna z nich byla do Indonésie. Zajímala jsem se o studium tradičních textilních technik a díky dvouletému stupendiu jsem mohla s lehkostí bytí objevovat, cestovat a učit se od místních lidí, kteří mi s hrdostí předávali, co se sami naučili. Zaměřila jsem se na voskový batik, barvení přírodními pigmenty a ruční tkaní. Další země, která mě inspiruje v dokonalosti zvládnutého řemesla, ve smyslu pro krásu v zdánlivé jednoduchosti a v lehkosti výtvarného projevu, je Japonsko a jejich způsob tkaní ikatů a barvení textilií technikou shibori. Shibori jsme se učila od japonské ženy v rámci studia v Ateliéru textilní tvorby.

Nasbírané zkušenosti a znalosti se snažím dále předávat a zároveň bořit mylné představy, že použítí tradičních technik znamená vytvářet věci se starobylým vzhledem.

Po absolutoriu UMPRUM jsme s kolegyní z ateliéru založily textilní studio GEOMETR, kde se zaměřujeme na autorské barvení a tkaní látek do architektury a pro módu.

Dílny probíhají v textilním podkrovním ateliéru vinohradského secesního domu.

 

Již uskutečněné kurzy:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.