Vyprávění komiksem

14jl02bq47h6c4o-mp-61-1.jpeg

Michael Petrus

MŮJ PŘÍBĚH Jsem ilustrátor a komiksový hacker s 10 letou praxí. Komiks vždy byla doména mojí tvorby. Na kontě mám stovky komiksových stránek pro propagační, Více o lektorovi »

32azhtbl3ef-2.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 59 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Vyprávění komiksem je úspěšný workshop, který vedu léta a v průběhu času jej neustále aktualizuji. Na workshopu předávám především to, jak konstruovat to jádro komiksu – komiksovou stranu. Celý workshop je pojatý silně vizuálně, takže je protkaný desítkami ukázek, které ilustrují principy a triky, které komiksové vyprávění používá. 5-hodinový kurz je nabitý praktickými tipy, které uplatnit nejen při kreslení komiksů.

 

 

 

PRO KOHO TO JE?

  • AMATÉR co si rád kreslí
  • STUDENT výtvarné školy
  • PROFESIONÁLNÍ ILUSTRÁTOR či GRAFIK, který s kreslením komiksů začíná nebo svou znalost chce ještě prohloubit.
  • SCÉNÁRISTA, který chce pochopit principy vyprávění, kterými se kreslíř zabývá

Je jedno do jaké míry umíš kreslit. Komiks je mimo vyprávění sice kombinací znalosti anatomie, perspektivy, kompozice i barev, ale tento workshop je koncipovaný tak, aby si každý něco odnesl. Pokud tě zajímá jen teorie konstrukce komiksu a vyprávění obrazem (chceš například komiksy psát) a kreslit neumíš, s trochou invence to zvládneme i na stickmanech. Nicméně alespoň základní znalost kreslení lidí může být důležitým prvkem, na kterém stavět tvou účast na workshopu.

 

CO SE DOZVÍŠ?

Něco málo o tom co komiks je
Postup jak začít. Probereme jednotlivé fáze procesu tvorby komiksové strany.
Praktické tipy (druhy záběrů, kompozice, panelování)
Volba stylu
Lettering (bubliny a texty)
Pohyb, čas a dynamika, vyprávění barvou atp.
Jak převést psaný scénář do kresby
A především jak sestavit kostru srozumitelné komiksové stránky

 

CO SE NEDOZVÍŠ?

Jak se sestavuje psaný scénář nebo jak vystavět příběh jako takový. Nebudeme se primárně zabývat ani navrhováním postav, designováním prostředí nebo učením samotné kresby a kresebných technik. Určitě se nejedná o seminář o kreativním byznysu nebo jak získat práci v komiksu u nás (pro takové informace mě kontaktujte zde www.kreativnimentor.cz).


JAK TO PROBÍHÁ?

Workshop je rozdělený do 3 částí:

  • Teorie + dílčí krelslení– Úvodní část je vizuální prezentace jednotlivých principů a triků uplatňovaných při tvorbě komiksu a je proložená dílčími kresebnými úkoly… jen tak na rozehřátí ;)
  • Kresba dle scénáře – Na místě vybereš jeden ze dvou cvičných akčních scénářů (rozsah 2 strany), které mám připravené a ten zaneš přetvářet na papír. Během této části budu neustále k dispozici ke konzultaci a řešení převedení komiksu z textu do obrazů a vystavění smysluplného vyprávění.
  • Zpětná vazba – Ti kdo chtějí můžou ukázat a porovnat své komiksy s ostatními a získat tak finální zpětnou vazbu na to jak uplatnili principy, o kterých se bude hodně mluvit.

Výstupem je nakreslený příběh ve kvalitně a promyšleně navržené skice, připravený pro dokončení (obtažení / dobarvení). Po kurzu dostaneš krátké PDF s obrazovými ukázkami z kurzu a nejdůležitějšími tipy k zapamatování.


CO JE POTŘEBA SI PŘINÉST?

Na místě budou papíry, tužky a fixy. Nicméně pokud máš oblíbené kreslící potřeby, papíry nebo skicák, určitě si vše přines ať je pro tebe tvorba co nejpříjemnější. V neposlední řadě je dobré se vybavit otevřenou myslí a dobrou náladou :)

  

… více o mé komiksové tvorbě a lektorské činnosti se dozvíš na www.michaelpetrus.com
... můj fantasy komiksový román www.onthecoastofdreams.com
... naše komiksové studio www.profiKOMIKS.cz
... komiksově-technologický startup, který jsem zakládal www.nanitschronicles.com

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.