Technika malby

6nmrd8hujio-portret.jpg

Michaela Bicanová Petrů

Jsem malířka a profesionální lektorka malby a kresby. Diplomovala jsem v roce 2007 na AVU v atelieru malířských technik M.Rittsteina. Ve své tvorbě hledám nové formy a možnosti klasické malby. Pro můj styl je Více o lektorovi »

465p6t8i81h-22.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Program kurzu:

Tento kurz je zaměřen především na techniky malby. Začínáme kresbou zátiší tužkou, uhlem nebo rudkou, později přecházíme k malbě akvarelem, temperovými, akrylovými nebo olejovými barvami. Budeme se věnovat především kresbě a malbě zátiší, kresbě portrétu nebo figury podle živého modelu a různým technikám malby.

Seznámíme se do hloubky s technologií barev a naučíme se míchat barvy na paletě. V průběhu kurzu se naučíme malovat akvarelem, temperou a olejovými barvami a také se seznámíme s pokročilými technikami malby.

Jako lektorka budu pracovat s Vámi, vše Vám názorně předvedu a vysvětlím. 

 Budeme se věnovat např. vrstvené olejomalbě, malbě špachtlí, technice impasto, lazurní malbě, strukturální abstrakci, krajinomalbě nebo technice sgrafito. Naučíme se malovat různými způsoby a styly,  pracovat se speciálními pomůckami určenými pro malbu jako jsou malířské špachtle, pomocná média a strukturovací pasty, kterými si vyzkoušíme vytvořit různé struktury a efekty v obraze.

Vyzkoušíme si i různé kombinace technik kresby a malby jako je například akryl a suchý pastel, akvarel s perokresbou atd...

Studium je doplněno ukázkami výtvarného umění od počátku až po současnost. Kurz se koná v příjemném světlém atelieru na Žižkově.

Zaručuji individuální přístup a dostatek času pro Vaše náměty a dotazy. Přijďte si rozvinout vlastní kreativitu na lekci do našeho uměleckého atelieru!

Co s sebou na kurz?

Doporučujeme donést staré tričko nebo zástěru. Na většinu lekcí žádné pomůcky nepotřebujete. Pokud bude třeba něco donést je to uvedeno u konkrétních termínů lekcí.

Plán lekcí:

 • Kresba zátiší pastelem
    Nejdříve se seznámíme s materiály a pomůckami pro suchý pastel. Naučíme se jak umístit předměty do formátu a rozvrhnout kompozici. Budeme kreslit na zatónovaný papír a vyzkoušíme si základní způsoby práce se suchým pastelem. Lektorka Vám názorně předvede kresbu koncem pastelu, kresbu celou hranou pastelu, stínování a šrafování, míchání a roztírání pastelu přímo na podkladu. Důležité je, najít si způsob, který Vám bude vyhovovat.

 • Portrét a figura
   Kresba portrétu a figury podle živého modelu suchou technikou (uhel, rudka, pastel). Povíme si jak správně měřit proporce (poměřování proporcí tužkou – tzv. „vizování“). Co je to kánon, anfas a profil nebo jak vyjádřit způsobem kresby osobnost a podobu modelu. Malba portrétu nebo figury technikou „alla prima“.

 • Krajinomalba (teorie barev, skladba obrazu, akvarel, pastel a akryl, olejomalba).
   Naučíme se spontánně zachytit barvou světlo, atmosféru a prostor. Nejprve budeme provádět rychlé záznamy a skici krajiny grafitovou tužkou a perokresbou. Kresby budeme doplňovat pastelem. V letním období v případě hezkého počasí malujeme v plenéru. Poté si vyzkoušíme malbu akrylem v kombinaci se suchým pastelem. Následuje realistická olejomalba krajiny podle fotografie.  

 • Kombinované techniky
    Vyzkoušíme si kombinace technik jako jsou např. akvarel a perokresba, lavírovaná kresba nebo kombinace olejového pastelu a olejomalby.
 • Malba akrylovými barvami podle předlohy na plátno. Poodhalíme její přednosti a možnosti. Naučíme pracovat s různými pomůckami určené pro malbu akrylem jako jsou malířské špachtle, různé pasty a gely, vyzkoušíme si vytvořit různé struktury a efekty v obraze. Technik malby akrylem je mnoho. Můžeme se věnovat např. realistické malbě podle předlohy, vrstvené pastózní malbě, lazurní malbě nebo strukturální abstrakci. Ukážeme si způsoby jak pracovat se špachtlí technikou impasta.

 • Olejomalba na plátně. Na závěr malířské části zrealizujeme malbu olejovými barvami na plátno podle vlastního tématu. Zasvětíme vás do tajů a postupů malby olejovými barvami. Ukážeme si triky, jak dosáhnout jemných barevných valérů a přechodů. Jak pomocí závěrečných lazur docílit detailního realistického dojmu obrazu.

 

 

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.