Procházka se sběrem jedlých a léčivých rostlin

59dzu6k339k-34.jpg

Jitka Černá

Léčivé rostliny sbírám již přes 30 let. V deseti letech jsem uměla určit polovinu rostlin v herbáři a vyjmenovat všechny v něm uvedené jedovaté rostliny. Pro Více o lektorovi »

59dzu6k339k-34.jpg

Jitka Černá

Léčivé rostliny sbírám již přes 30 let. V deseti letech jsem uměla určit polovinu rostlin v herbáři a vyjmenovat všechny v něm uvedené jedovaté rostliny. Pro Více o lektorovi »

4bklqvpbutd-stromovka-zapad-slunka-4.jpg
bude upřesněno, Praha (mapa)

Kurz je individuální

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Poznámka k termínu

Procházka bude připravená na míru podle konkrétních zájmů a preferencí. Muzeme se s vybranými rostlinami leplépe spojit, nakreslit si je nebo namalovat.

Na procházce pražským přírodním parkem si vysvětlíme které rostliny kdy a kde sbírat. Rostliny je nejlepší sbírat brzy ráno nebo v podvečer, je velmi vhodné se vyhnout pravému poledni (v době od 12 do 13 hodin mají utržené rostliny velmi roztříštěnou energii). Řekneme si o vlivu couvajícího, dorůstajícího, stoupajícího a klesajícího měsíce a doporučíme zajímavý lunární kalendář.

Ukážeme si jednotlivé jedlé a léčivé byliny (často se to kryje, ale ne všechny léčivky je vhodné konzumovat ve větším množství, např. kokoška, orsej, šťovík), patří sem i mladé listy některých stromů a keřů (např. lípa, bříza, smrk nebo líska). Upozorníme na možné záměny a pokud možno si podobné jedovaté rostliny také ukážeme (třeba pryskyřník, sasanku, pryšec,..). Jedlých rostlin je v naší přírodě opravdu mnoho, takže si ty, co vás zaujmou a bude jich na místě dostatek, můžete nasbírat a vzít s sebou domů.

K rostlinám vám přidám základní doporučení ohledně zpracování, uskladnění a použití (některé jsou lepší tepelně upravené, jiné zase za syrova) a poskytnu některé osvědčené recepty.

Bude záležet na tom, kolik různých lokalit stihneme projít, ale počítejte, že najdeme něco mezi 20-30 rostlinami. Je vhodné si s sebou vzít:

 • sáčky (ideálně 20) a případně nastříhaný papír nebo lístečky na názvy
 • kousek karimatky nebo jiné podložky pod zadek či kolena
 • papír a tužku na poznámky
 • nůžky nebo ostrý nožík
 • lopatku

 V rámci svých možností ráda zodpovím vaše dotazy (znám hodně rostlin, ale nikoliv všechny - například z trav jen asi 10 základních druhů). Rostliny vnímám jako živé bytosti, které rády postytnou lidem potravu, ale je třeba se k nim chovat přiměřeným způsobem. Pak z toho mají prospěch všechny strany.

Pokuste se být časově pružní, abychom v případě zájmu a vhodného počasí mohli procházku cca o půl hodinky prodloužit.

Po semináři vám pošlu seznam probíraných rostlin a doporučenou literaturu pro dohledání jejich dalších účinků.

 

 

Víš, že Jitka vede také tyto kurzy?

Víš, že Jitka vede také tyto kurzy?

Doprovodné fotky

 • 2sw5xsep630-a-kozlik-s-motyli-1.jpg
 • 9pibgi5f0j4-20190424-201737.jpg
 • 76nfmfj04cs-20190424-151415.jpg
 • 563t1m9bhhp-20190321-103059.jpg
 • 9ostsxd01pl-20190415-114242.jpg
 • 35h77jisnol-20190326-113532.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.