Kaligrafie: Linie dechu

Radana Lencová
Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky Více o lektorovi »

Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kurz již navštívilo 147 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Kaligrafie: Linie dechu
Klidný sebenaslouchající styl tvorby, v němž dominuje práce se štětcem a tuší. Výtvarně-meditační technika, kde se harmonicky pracuje s dechem, který má velký vliv na kvalitu čáry. Cílem není výtvarné dílo, ale proces uvolnění a zklidnění mysli.
Linie je můj dech, bílá mezera světlo…
Od začátku mého života ráda výtvarně experimentuji, nalézám své vlastní cesty k výtvarné radosti, pocitu klidu a štěstí. Technika kaligrafie je jednou z jistých cest, kterou lze dojít k uvolnění a vnitřní harmonii.
Není potřeba mít žádné zkušenosti
Ráda bych tě tuto štětcovou techniku naučila, protože mi dává pocit zklidnění, harmonie, a zároveň velkou sílu. Nemusíš být rozený výtvarník, stačí chtít naslouchat štětci a koncentrovat se při práci a na svůj dech - nádech a výdech. Pokud máš už nějaké zkušenosti se štětcem či kaligrafií, je to určitě skvělé, ale nyní budeme s černou a bílou pracovat trochu jinak :-) Brzy zjistíš, jak tě tato technika nesmírně zklidní a obohatí. Naučíš se více důvěřovat svému výtvarnému citu, budeš mít radost z toho, co vzniklo… Jdeme na to?
Průběh kurzu
- Na začátku vás uvedu do principu techniky “Linie dechu”, včetně nástrojů (štětců) a materiálů (tuše, papíry atd).
- Společné kaligrafické cvičení na trénink kvality čáry, kde pracuji společně s vámi a zároveň vše vysvětluji.
- Individuální práce každého na samostatném výtvarném díle. Průběžně chodím mezi účastníky, radím nebo pomáhám, jak zvládnout kompozici, kvalitu čáry atd.
- Pracujeme v malé skupině (max do 10 lidí).
Co si vzít s sebou?
Všechny pomůcky budou na kurzu zajištěny. Budeme pracovat u stolu nebo na zemi, vemte si proto pohodlné oblečení.
Moje cesta k “Linii dechu”
Tuto techniku jsem vytvořila před 14 lety při studiu čínské a evropské kaligrafie v rámci doktorského projektu na VŠUP v Praze “Kaligrafie dnes - rukopisného písmo” (2002-2005). Od této doby jsem uspořádala několik výstav a stejnojmenných kurzů “Linie dechu”, v Praze, Mostě a Plzni.
Technika “Linie dechu” mi dává prostor vyjádřit se svobodně, spontánně, bez předem připravené skici, a přitom vlastně ukázněně a trpělivě. Nečekám na výsledky, ale výsledky se dostavují samy. Užívám si vrstvení čar a sleduji organickou strukturu - záznam mého dechu - která narůstá s každou linií do velkých rozměrů, až vznikne kaligrafický obraz - opticky kontrastní kompozice, ze které máš skoro pocit, že se hýbe…
Další zajímavé kurzy

Jak připravit kurz na Naučmese.cz

Jak na investování

Jak prodávat na internetu – megakurz digitálního marketingu

Kariérní směřování, přešlapy a rozlety
Praha ,

Jak na sociální sítě? Přednášky TOP lektorů z MiniFestu
Nejoblíbenější kurzy tohoto týdne

Jak na zdobení perníčků
Brno ,

Prodýchej se k Nirváně: Dechová cvičení + Meditace
Praha ,

Dětská jóga I - základní know how
Webinář - online ,

Smysluplné rozhovory
Olomouc ,

Módní workshop; Sama sobě stylistkou
Praha ,
Kurz byl dobře koncipovaný, asi bych možná příště uvítala, kdyby mohl být kurz o půl až hodinu delší. Moc se mi líbily prostor, ve kterých se kurz konal, mají zajímavou atmosféru a silný genius loci. Trochu mi nevyhovovaly stoly, které se při téměř každém opření ruky klátí a člověk tak snadno rozlije barvu či tuš, ale vím, že jsou zase velmi praktické kvůli možnosti rychlého přeuspořádání místnosti.
Na kurzu pamovala skvělá atmosféra. Vše bylo výborně připraveno a načasováno.
Příjemně strávený čas. Inspirace pro tvořivé duše i pro ty, kteří hledají techniky ke zklidnění
Kurz plně splnil moje očekávání. Radana vytvořila příjemnou a klidnou atmosféru. Kurz byl velice odpočinkový, relaxační, vyzkoušeli jsme si novou techniku a odešli s obrazem!
Kurz bol fajn. Začala som rozumieť tomu, čo sú línie dychu aj počiatočným zručnostiam pri ich stvárňovaní. Čas zletel veľmi rýchlo, škoda, že to nebolo dlhšie.
Kurz byl pohodový, atmosféra přátelská.
Kurz se mi moc líbil. Důležitá byla atmosféra, kterou dokázala Radana navodit a přístup ke každému kurzistovi, kdy dokázala poradit a pochválit.
Skvělý relax. Zároveň jsem se během jednoho dopoledne dozvěděla vše, co potřebuji, abych se byla schopná této technice malování věnovat i sama doma.
Kurz byl velice odpočinkový a prostředí bylo příjemné. Určitě si to zopakuji i doma.
Jel jsem na kurz se záměrem si ho užít a to se podařilo. Navíc jsem byl mile překvapen, jak lze jednoduchou technikou vytvořit ucházející dílko.
Kurz se mi moc libil, byl dobre pripraveny a strukturovany, v hezkem prostredi, vyklad a pristup lektorky byl super. Radane moc dekuji!
Zajimavy a dobre vedeny.
Kurz se mi líbil. Naučila jsem se něco nového a odpočinula si u tvorby. Líbí se mi i společné sdílení zájmu s ostatními.
Skvělý kurz, úžasná technika. Pro mne naprosto naplněný a inspirativní čas ...
Absolutní spokojenost se způsobem vedení kurzu i s jeho náplní.
Kurz se mi velmi líbil, na začátku jsme se dozvěděli něco o lektorce a této technice a hned jsme šli sami tvořit svá dílka.
Kurz se mi moc líbil. Příjemná relaxace. Byl přínosný a zajímavý.
Kurz měl spád, žádné zbytečné tápání, trocha teorie a rovnou jsme šli tvořit, což bylo skvělé. Během těch 3 hodin jsme všichni dokázali vytvořit obraz, který jsme si odnesli nadšeně domů spolu se návodem jak dále tvořit, kde si koupit pomůcky. Moc jsem si kurz užila.
Kurz splnil přesně to, co jsem očekávala. Dávám 5 hvězdiček :)
Výborny kurz zpomalení, zklidnění, naladění na dech a soustředění. Kurz připravený doslova do posledního provázku - na zavázání srolovaných výtvorů :-) Moc jsem si to užila. Děkuji.
Kurz splnil moje očekávání, krásně jsem si odpočinula a užila si tvoření. Určitě doma ještě tuto techniku zkusím.
Byl to pro mě velmi příjemně strávený čas, fajn relaxace a naučila jsem se opět něco nového, moc děkuji!
Kurz měla paní Radana hezky připravený a mluvila o kresbě s takovým nadšením, že ve mě probudila malířské nadšení. Rozhodně hodlám nějaké kresby dokončit.
Kurz probíhal u Radany doma v atelieru, v rodinném prostředí, moc jsem si to užila.
Kurz se mi moc líbil, hodně jsem se naučil a supr zrelaxoval. Rád půjdu na další kurzy od Radany :)
Perfektní, zajímavé, výtvarný relax.
Moc se mi to líbilo a užila jsem si to jako hezkou meditaci. Kurz je vystavěný tak, že i začátečníci jsou po 3 hodinách schopni vytvořit si něco hezkého. Radana dobře vysvětlila techniku a na co si dát pozor.
Kurs mi moc pomohl zrelaxovat a vyčistit hlavu. Velmi rychle jsme se naučili techniku a s radostí tvořili.
+ Výborný, inspirativní, splnil mé očekávání
+ podporuje koncentraci a uvolnění, určitě i pro starší děti
+ báječný relax a meditace
Celkově děkuji za báječné odpoledne a DOPORUČUJI!! i jako dárek!
- není vhodný pro lidi, kdo mají problém s koleny, se zády - delší práce na zemi
+- ale pokud by bylo dost stolů - práce u stolu :-)
Bolo to príjemné odpoledne, kaligrafia je relaxačná a učí trpezlivosti a sústredenosti, ráda sa jej budem venovať. Ďalší level kurzu je vítaný :)
Kurz kaligrafie se mně moc líbil.
Kurz o kaligrafii mne zaujal a ráda bych absolvovala další kurz o kaligrafii.
Oceňuji, že jsme se po stručném teoretickém výkladu hned vrhli na věc. Líbí se mi, že v krátkém čase může člověk vstřebat techniku, která mu otevírá nové možnosti vyjádření sebe sama, byť v kreslení není žádný virtuóz.
příjemný relax
Kurz jsem si užila, byl prakticky koncipován, příjemně strávený čas s příjemnými lidmi a kvalitním zázemím.
Zajimavá zkušenost! Jde o to se zklidnit, nejlépe vypnout, klidně dýchat a dělat čáry štětcem. No, ale tak jednoduché to není, jak se to řekne :)!
Velice klidný a milý kurz v krásných prostorách centra Rybalka, které se k tomuto tématu přesně hodí.
Líbilo se mi hodnocení všech prací na závěr kurzu.
Od kurzu jsem čekala relax a ten jsem získala. Příjemně mě ale překvapilo, že jsem se také něco nového o sobě naučila :)
Kurz byl zajímavý, kreativní a relaxační. Přesně to jsem potřebovala.
Jsem ráda, že jsem měla příležitost si kaligrafii zkusit, je to dokonalý způsob relaxace. Skvělý kurz na seznámení s něčím, co jsem nikdy předtím nedělala.
Moc se mi líbil.
Relaxační, dobré téma kurzu, základ snadný.
Úžasný relax! Vřele doporučuji pro uvolnění od ruchu všedního dne :-) Práce s dechem a tuší se mi moc líbila. Nejsem zrovna umělec, ale určitě kreslení "čar" zařadím jako součást své duševní terapie :)
Pěkně sestavený, s dostatkem prostoru pro tvorbu i otázky. Skvělé, že člověk objeví důležitost dechu při tvorbě. Nevěříte? Měli byste zkusit Radanin kurz ;)
Seznámila jsem se s technikou, která se zdála doposud jednoduchá. Vždyť to jsou jen ,,čáry". :-) Poznala jsem, že tomu tak není. Musím se při kresbě soustředit a být pečlivá.
Linie dechu mě nadchnula. Hned po kurzu jsem šla do výtvarných potřeb pro výbavu a těším se na další seznamování s touto technikou a objevování jejích možností.
Prostřědí Rybalky je pro kurz moc příjemné.
Já jsem si kurz moc užila, odpočinula jsem si u něj a vrátila jsem při něm do dětství, kdy jsem malovala. Poznala jsem zase o kousek víc samu sebe skrze linku a dech jako takový. A taky jsem se naučila novou výtvarnou techniku, kterou všem doporučuji!
Přesně takový, jaký jsem ho čekala. Užila jsem si ho a odnesla si domů cennou zkušenost a znalosti.
bez mého velkého očekávání (opravdu jsem neměla ani tuchy, o co půjde) splnil kurz veškerá má očekávání :))
Zjistila jsem, že nakreslit rovnou čáru není jen tak :-) Bylo to super a bezva relax.
Krásně strávený čas, výborná relaxace i vyzkoušení něčeho nového.
Technika linie dechu je krásná. Mám radost z nového způsobu, jak zjistit, co se ve mně děje a něco s tím okamžitě udělat. A jen tak mimochodem vznikne koukatelné dílo.
A meditační efekt práce zřejmě způsobil, že jsem zapomněla na aktuální bolest zad..
Výborný poměr teorie a praxe, velice přínosné i pro úplného začátečníka. Byl to i zážitek, díky! :-)
kurz se odehrával v příjemném prostředí, dostalo se nám dostatečné množství teorie a pak i hodně prostoru pro samotné tvoření, kaligrafie mě chytla, budu v ní pokračovat
Kurz mne velmi překvapil a předčil moje očekávání. Objevil jsem díky němu prostředek, který můžu použít jako formu relaxace - zjistil jsem, že při malování štětcem technikou "Linie dechu" se velmi rychle pozná (zvláště na velkém plátně), jestli se člověk soustředí nebo myslí na něco jiného. Kurz bych proto doporučil nejen zájemcům o umění, ale i lidem, kteří občas potřebují "vypnut".
Kurz utekl jako voda, byl to příjemně strávený čas, techniku určitě využiji a budu v ní pokračovat.
Příjemný relaxační kurs v krásném prostředí, všem vřele doporučuji.
Objevila jsem něco nového, děkuji :-)
Kurz je velmi zajímavý a odlišný od ostatních nabídek. Je vhodný jak pro úplné začátečníky (já), tak i účastníky, kteří již zkušenost mají.
Pro mě úplná novinka. Nic jednoduchého dělat dlouhou čáru, myslet na tah, vedení štětce ,dech i to, co chci malovat:-)
Prima možnost udělat si čaj, příjemné prostředí Rybalky.
Kurz se mi líbil, je to spíše určitá meditace s tuší a papírem než učení se nějaké nové výtvarné techniky (ačkoli to je autorčina originální technika tušové malby). Rozhodně je to ale inspirativní v mnoha ohledech.
kurz je výborně postavený, naučí,comá, komunikace s lektorkou výborná, atmosféra kurzu milá a uvolňující :-)
Kurz byl velmi příjemný, v pěkném prostředí.
Kurz byl veden v přátelském duchu a příjemné uvolněné atmosféře. Lektorka pečlivě vysvětlila techniku kaligrafie. Osobně se každému chvilku věnovala při prvních pokusech. Pak jsme se nadšeně pustili do vlastních výtvarných děl. Krásný zážitek.
Kurz nabídl jednu z cest ke zklidnění a schopnosti kontemplace v dnešní každodenní pěně dní...Skrze uvědomění si vlastního dýchání a principu vdech - výdech nabízí metodu vědomí sebe sama, tady a teď, ponor do vnitřního světa a jeho následný záznam štětcem a tuší na papír.
Kurz se mi líbil a splnil moje očekávání. Děkuji lektorce.
pěkný, dobře připravený - jen možná kdyby byl o hodinu delší
Kurz se mi moc líbil. Určitě splnil moje očekávání. Jen bych si klidně připlatila za více času s mým dílem a v přítomnosti lektorky a tvořila déle. Nechtělo se mi odejít :(
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář:
Ahoj,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětrada by som sa prihlásila, ale všetky vypísané kurzy sú uzavreté. Bude ešte ďalšia možnosť?
ďakujem, Silvia.
@Silvia Kutálek Gregoričková Dobrý den, Silvia,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětkurz 22. února se zřejmě neuskuteční z mých rodinných důvodů. Je skvělé, že jste si dala kurz na seznam přání, vyčkejte, až se vypíše nový kurz, můžete se pak přihlásit.
Děkuji a doufám, brzy na viděnou!
Radana Lencová
@Radana Lencová Milá Radano,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětďakujem, toho 8.2. mi to nevyhovuje. Dalo by sa byť náhradníkom toho 22.2.? A dala som si Vás na zoznam priani :)
Krásne dni Vám, Silvia.
@Silvia Kutálek Gregoričková Milá Silvia,
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětJestli chcete, mohu Vás vzít na kurz 8. února jako náhradníka. Dejte prosím vědět. Jinak pokud byste chtěla jít na kurz někdy v budoucnu, dejte si tento kurz na seznam přání, jakmile bude vypsáno nový termín, dozvíte se to emailem.
Přeji hezký víkend a budu se těšit na nějaké další setkání.
Radana Lencová
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětráda bych darovala kurz jako dárek, ale když jsem vyplnovala poukaz, byl jen v hodnotě 1000kč. Ráda bych dotyčného obdarovala v ceně konkrétního (tohoto) kurzu tj. 770kč. Je to možné? Jak to mohu zadat?
Děkuji Březinová
@Jiřina Březinová Dobrý den, Jiřino,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětjsem ráda, že Vás oslovil můj kurz. Pokud chcete kurz koupit jako dárek, klikněte dole na odkaz “Koupit kurz jako dárek”, viz
https://www.naucmese.cz/koupit-kurz-jako-darek/3229/30816
A pak je možnost koupit kurz za běžnou cenu 770 Kč. Alespoň mně se to tak zobrazuje.
Pokud by to byl problém, kontaktujte prosím Marušku za Naučmese (T: 774 895 526), vyřeší to nebo se obrátí na technickou podporu, zřejmě je tam chyba.
Předem děkuj ia přeji hezký den.
Radana
Dobrý den Radano,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětje tento kurz podle Vás vhodný i pro mladé slečny ve věku 12 a 14 let se zájmem o výtvarné umění?
@Bára Dobrý den, Báro,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětuž jsem vedla několik kurzů Linie dechu, kde pracovali děti i rodiče, dokonce mladší děti než uvádíte. Takže pokud je práce se štětcem zajímá, jsou vítány:-)
Pozdravuje a těší se
Radana
dotaz na kurz linie dechu...
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědět@michal Ahoj Michale,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětjsem teď na mateřské, ale ráda bych kurz co nedříve opět spustila. Dej si prosím tento kurz na seznam přání a jakmile bude kurz spuštěn, dozvíš se to e-mailem.
Děkuji za pochopení a pozdravuji.
Radana