Drsná survival výzva: Nasbíráš si kalorie nebo zdechneš hlady?

9nlmolv2a3knp1o-fotka.jpeg

Ivana Paukertová

Jsem odborný botanik na volné noze a zajímá mě všechno, co se týká rostlin. Dříve jsem se zabývala těmi léčivými, už devět let se věnuji rostlinám jedlým. Více o lektorovi »

4by3pu4yfnorn6e-p1480506.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Všechna zvěř utekla nebo je už sežraná, pole a zahrádky vydrancované, obchody prázdné. K přežití ti zbývají jen rostliny z přírody. Dáš to?

Naučný kurz pro všechny, kteří si chtějí rozšířit nebo potvrdit svoje schopnosti přežití v extrémních situacích. Vhodné i pro začátečníky, kteří rostliny příliš neznají.

K dispozici budeš mít veškeré své technické zázemí, nářadí, přístroje, auto, všechno co máš nebo si můžeš půjčit. Zažiješ si to totiž přímo doma nebo na vlastní chalupě. Ale sám na to rozhodně nebudeš, průvodce ti budu dělat já, odborná botanička. Naučím tě poznávat, hledat a upravovat jako potravu jedlé druhy rostlin v naší přírodě. Snadné to určitě nebude, uspěje jen opravdu odhodlaný jedinec s tahem na branku a není u toho příliš důležité, jestli zpočátku pozná jen smrk a pampelišku. Nabídnu ti jiný pohled na přírodu a odtajním její skryté dary. Pokud máš vlastní zahrádku, možná tě překvapí, kolik kalorií skončilo až doteď na kompostu. Ale pozor, to co si tam na jídlo pěstuješ je zakázané!

Vedení je dálkové, naše komunikace bude probíhat mailem a telefonem. Sbírat kalorie budeš jeden den, ale abys dokázal tuto výzvu ustát, nejprve si zmapuješ zdroje ve svém okolí. Na začátek dostaneš seznam jedlých druhů a budeš po nich pátrat a odhadovat jejich množství ve svém prostoru. Za čas k nim dostaneš kalorické tabulky, připravíš si a budeš pilovat svou strategii na den D. Strategie je totiž při tomto úkolu všechno, se špatnou strategií se uspět dá jen někdy a s obrovskou mírou štěstí. Den sběru bude sobota, začínáme o půlnoci. Budeš potřebovat znalosti, nějaké ty nástroje a nezměrné odhodlání.

Celým procesem tě povedu krok za krokem, budeš mít možnost po mailu i telefonicky konzultovat, jestli máš rostlinu správně určenou, probírat strategii, ptát se na cokoliv. V den D budeš mít podporu mailem i telefonem úplně celý den. Kurz je k mání jen ve vegetační sezóně (v zimě je to o několik levelů výš, tak snad příště).

 • tři měsíce před dnem D – dostaneš seznam rostlin s popisem a odkazy
 • dva měsíce před dnem D – dostaneš kalorické tabulky a rady ke tvorbě strategie
 • sobota den D –  hurá do boje!

Cena zahrnuje

 • Materiály ke kurzu (seznamy druhů s popisy, kalorické tabulky, mapky a další)
 • Kontrolu správného určení rostlin podle zaslaných fotografií
 • Průběžné konzultace ke strategii i k jiným otázkám

Místo konání

Tam, kde si vybereš. Mělo by to být místo, které znáš a kde máš zázemí. Kdekoliv v České nebo Slovenské republice. Pro Slovensko bohužel nejsou dostupné mapky a některé další podklady, takže tam podpora nebude tak robustní. Jména rostlin jsou v materiálech česky, slovensky, latinsky.

Termín

Od poloviny března do konce listopadu, den D je vždy sobota, na přípravu doporučuju nechat si volné i předchozí víkendy, nebo alespoň jejich část. Upozorňuju, že v různých obdobích roku se dostupné zdroje kalorií liší.

Doprovodné fotky

 • 3woc06woyl6t631-p1520846.jpeg
 • 31sivch34phno1v-p1460070.jpeg
 • 5z9yfwra8bulvh2-p1430008.jpeg
 • 1e1vrg3o07exf94-mapka.jpeg
 • 338v7xzcyj022t4-p1440337.jpeg
 • 8xkn8ottk91i5pb-p1440343.jpeg
 • 2uij4q31o84qzl9-p1440363.jpeg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.