28ovjpy9wrh-dscn5312.jpg

Irena Kašparová

Na Naučmese od 10. 12. 2018.

Mám ráda lidi, ráda poslouchám jejich příběhy, uvěřitelné i ty neuvěřitelné. Každý den mi zas a znovu pomáhají objevovat zákonitosti i řády, které protkávají lidský život. Věřím, že energie, kterou do světa vysíláme se k nám časem vrací, a proto má v životě smysl cílit na rovnováhu, při které je péče o osobní ego vyváženo zájmem a péčí o druhé. To je mou touhou i při pořádání seminářů. Obohacují mě a já skrze ně dokáži obohacovat druhé. 

Vždycky mě fascinovalo, jak se věci dají dělat různými způsoby a přitom dojít ke stejnému cíli. Vyrůstala jsem v době socialismu, kdy se alternativa nenosila a naopak stádovitost byla normou každodennosti. O to víc si užívám tohle čtvrtstoletí svobody, kdy už tíhou našeho života nejsou zákazy, ale naopak představa snad až přílišné volnosti. Navzdory tomu zůstává většina z nás svázaných ve svých zajetých pravidlech a kolejích života, které položily generace před námi. Někteří z nás tím trpí, hledáme sami sebe v životě jiných, jak je krásně vidět skrze rodinné konstelace. Tahle cesta seberozvoje mi v mnohém změnila život. Naučila mne, jak důležité je prožívání všech citů i pocitů, které v sobě nosím, jak silný hybatel může být strach, jak nevyhnutelná a hojivá může být bolest,  jak široké a hluboké opory v životě se mi dostane, pokud si do něj přizvu všechny členy svého rodu, včetně těch, kteří jsou nepohodlní, zapomenutí či vyloučení. Ráda bych skrze své semináře nabídla tuto zkušenost a poznání i jiným lidem. Proto do nich zapojuji konstelační prvky a prožitkovou metodu. Proto vedu i tematické semináře rodinných konstelací.

Mojí druhou vášní je domácí škola. Věnuji se jí už více než deset let, svoje děti jsem - co to šlo - učila doma a své poznatky zúročila v knížce SPOLU:Průvodce domácím vzděláváním, která vyšla letos v březnu. Věřím, že domácí škola je vhodná pro každé dítě, ale ne pro každého rodiče. To je fakt, nikoliv ostuda či neschopnost. Aby domácí škola mohla nést své ovoce všem zúčastněným, musí být snem dětí, ale i rodičů. Není to o tom jen přestat chodit do školy a nechat dítě, ať se ´vyvíjí´. Je to ohromná zodpovědnost, spojená s proměnou hodnot, stylu (a často i smyslu) života. Ve svých seminářích se snažím provést zajímající se rodiče touto cestou rozhodování, přijímání, setrvávání a opouštění, které domácí vzdělávání charakterizuje. Více na toto téma můžete zjistit i z mé knihy, nebo z letošní promluvy na TEDx ED Prague, dostupné na webu. 

A teď trochu oficialit. Jsem vystudovaná sociální antropoložka, mám víceletou přímou zkušenost se životem v jiných než evropských kulturách, věřím v Boha a hlásím se ke křesťanství. Jsem maminkou čtyřem dětem a čtvrt století se věnuji lektorování a výuce, především v oblasti vzdělávání a seberozvoje.  Všechny moje semináře obsahují prožitkové metody, vyžadují aktivní účast a velmi často do nich vkládám konstelační prvky. Výcvik rodinných konstelací v rozsahu 270 hodin jsem absolvovala u psychologa a psychoterapeuta Pavla Veselého, žáka Bhagat J. Zeilhofera. Nejčastěji se se mnou můžete potkat v Praze, v Brně a v Lysé nad Labem.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Rádi bychom používali cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a vám připomněli kurzy, které vás zaujaly. Je to v pohodě?