9k1u62w2lzg-wp-20170516-09-27-29-pro-3.jpg

Vladimír Čížek

Na Naučmese od 26. 1. 2018.

"Věřím v kouzlo a duši řezby vytvořené s láskou a promyšleným záměrem a nošené po dlouhý čas vlastníkem nebo příslušníkem kmene. Správný amulet má patinu svědčící o věku a zacházení, vyzývá k dotýkání, k tomu, aby ho člověk sevřel v dlani a ucítil jeho sílu" Owen Mapp.

Povoláním jsem ekonom zaměřený na zahraniční obchod. Od mala jsem se však zabýval výtvarnou činností. Na základní škole jsem navštěvoval řezbářský kroužek. Během středoškolských a vysokoškolských studií jsem se věnoval olejomalbě, uměleckému šperku ze dřeva a kaligrafii. V současné době se nejvíce věnuji řezbě z dřeva a kosti.

Zásadním způsobem mě ovlivnil dlouhodobý pracovní pobyt na Novém Zélandu v 80.letech, kde jsem se u místních předních řezbářů, především Owena Mappa, naučil řezbě z kosti. Na Novém Zélandu jsem se podrobně seznámil s maorijským uměním, které se stalo mým silným inspiračním zdrojem. Část mé řezbářské tvorby přímo vychází z maorijských řezeb, někdy jde i o repliky muzeálních artefaktů a část mé tvorby je originální.

O maorijském umění jsem publikoval články v různých populárních časopisech. Sepsal jsem a vydal knížku ŘEZBA A AMULETY Z KOSTI. Organizoval jsem výstavu Současní novozélandští řezbáři v Praze a v Turnově v r. 1999. K výstavě jsem sepsal obsáhlý katalog. Své řezby jsem vystavoval na společných i samostatných výstavách a minivýstavkách např. v 7 českých muzeích. Má díla můžete vidět v e-shopu na mých stránkách www.novyzeland.info/obchod, na www.fler.cz/shop/walter, www.exhibition-cizek.blogspot.com

Worskhopy řezby z kosti pořádám již 10 let. Nejvíce jsem jich realizoval ve spolupráci s SUPŠ v Turnově pro zahraniční studenty středních uměleckých škol v rámci výměnných pobytů.

Vladimír

Kurzy na seznamu přání:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.